10 vecí, ktoré pri druhom dieťati urobím inak

Matky, čo robiť inak

Nazvala by som sa sieťovým asociálom.

Ešte stále totiž uprednostňujem stretnutie pri káve pred zdieľaním fotografií svojho cappuccina na internete. Približne raz za týždeň však tento svoj nezáujem o virtuálny kontakt prekonám, prečítam si správy a pozriem, čo je nové medzi ľuďmi, ktorých rodné priezvisko si už zväčša nepamätám. 

Pri mojej poslednej sieťovej expedícii som natrafila na celkom zaujímavé video. Bol to zostrih ľudí rôzneho veku, ktorí formulovali odkazy pre svoje mladšie ja. Tridsaťročný odkazoval niečo dvadsaťročnému, štyridsaťročný tridsaťročnému a tak ďalej.  

Hlboko inšpirovaná som sa zamyslela nad svojim múdrym posolstvom pre moje dvadsaťročné ja.

Moje mamičkovské myslenie ma však nepustí za hranice mama-sveta a tak ma okamžite napadol aspoň tucet vecí, ktoré by som odkázala svojmu mladšiemu mama-egu. A keďže sa chystám druhýkrát vstúpiť do tej istej rieky a dúfam v budúce (ďaleko budúce) rozrastenie môjho potomstva, rozhodla som sa tieto svoje múdrosti zapísať.

Toť, moje odžité materské desatoro.

1. Nepôjdeš do pôrodnice bez cumľa

Naozaj šialený nápad. Na varovaniach doktora Bukovského o problémoch s dojčením a krivých zuboch možno niečo bude, ale priala by som mu skúsiť s 15cm reznou ranou na bruchu prebdieť 60 hodín. Ďakujem mojej mame za jej triezve uvažovanie a cumlík ukrytý vo vnútornom priečinku mojej cestovnej tašky.

2. Neodmietneš pomoc svojich blížnych

Moje hrdinstvo nemalo konca kraja. Možno preto, že tehotenstvo bolo pre mňa prechádzkou v ružovej záhrade som so zdvihnutou bradou odmietala všetkých, ktorí mi chceli po pôrode pomáhať. Prvá slza padla už v pôrodnici. Opäť ďakujem mojej mamine, ktorá prišla aj keď som jej trucovito nechcela dať kľúče od bytu.

3. Nebudeš povyšovať domáce práce nad svoje sily

Minimálne šesť mesiacov po pôrode nebudem gazdinka s teplým koláčom, ktorý by sa dal jesť priamo z podlahy. Za to budem oddýchnutá, vyspatá a spokojná. V rámci možností, samozrejme. Som odhodlaná dopustiť, aby sa návštevám lepili chodidlá na parkety. No a čo, veď mám malé dieťa.

4. Prvé týždne budeš prijímať iba návštevy, ktoré si vedia uvariť kávu

Teambuilding v tvojom byte s domácimi koláčmi a s dieťaťom s kolikami šesť týždňov po pôrode je nad ľudské sily. Prijímaj iba návštevy, ktoré si sami uvaria kávu a s ktorými môžeš tráviť čas v horizontálnej polohe.

5. Neprestaneš čítať

Fakt nie. To, že som matka predsa neznamená, že musím zomrieť blbá. Čítať sa dá aj popri dojčení a nezabúdaj na audioknihy. Nebuď lenivá, čítaj!

6. Nedáš si ostrihať ofinu

Kaderníčky by mali mať všeobecný zákaz strihať matky po pôrode na dĺžku kratšiu ako sa dá zapnúť do gumičky. Dojčiť s tou perfektnou ofinkou nabok bol tragikomický zážitok. Vďakabohu za sponky.

7. Nekúpiš ohrievač mlieka

Okrem toho ani sterilizátor, podložku do vaničky, prebaľovací pult, topánočky pre bábätko a oporné chodítko.

8. Nebudeš šialená bio-matka

Kupovať zdravé potraviny, pripravovať domáce príkrmy, nesoliť, necukriť, to áno. Ale trhať si vlasy kvôli tomu, že raz za týždeň nestihneš navariť a tvoje dieťa zje hotové jedlo zo skla, to nie. Aj tak ich máš kvôli dojčeniu málo.

9. Nebudeš pochybovať o očkovaní

Ani čítať články na internete dva týždne pred každou vakcínou. Úplne postačuje krátka edukácia od pediatra. Áno, očkovanie je potrebné!

10. Užiješ si každý okamih

Poznáte ten pocit? To pekné akoby vám utekalo pomedzi prsty.

Uvedomujete si vzácnosť  chvíľ, ale nejako sa nedokážete zastaviť a ponoriť sa do nich. Tak presne tomuto sa chcem pri mojich deťoch vyhnúť.

Chcem nasať každý okamih, zapísať si ich výroky, túliť sa k nim a smiať sa s nimi.

Chcem byť mamou na plný úväzok.

 

Martina bola naša prvá redaktorka, ktorá napísala veľa hodnotných článkov. Je mamou a profesionálne sa venuje psychológii.