11 vecí, ktoré ste možno nevedeli o tehotenstve

tehotenstvo

Jedno z najčarovnejších období života ženy v sebe ukrýva množstvo záhad a úžasných procesov, ktoré v konečnom dôsledku vedú k tomu najfantastickejšiemu. K zrodeniu nového života. Tušíte vôbec, čo všetko sa musí udiať, kým svetlo sveta uzrie nový človiečik? Pozývame vás spoznávať tehotenstvo z nových perspektív.

1. Káva stimuluje mužove spermie

Kvalita mužových spermií je jedným z rozhodujúcich faktorov úspešného otehotnenia. Je známe, že produktivitu semenníkov ako i životaschopnosť týchto najmenších buniek v mužskom tele znižuje fajčenie, nadmerné požívanie alkoholu a príliš tesná spodná bielizeň.

Vedci však zistili, že rýchlosť mužových spermií podporuje kofeín. Pitie kávy môže byť teda v rámci snahy o počatie prospešné.

 

2. Spermie sú pomalé

Pravdepodobne ste aj vy niekde v televízii videli video o oplodnení a tehotenstve, v ktorom roj malých bičíkovcov uháňal pôrodnými cestami ženy za vajíčkom. K týmto pretekom po vstreknutí ejakulátu do vagíny skutočné dochádza.

Sú však oveľa pomalšie ako si asi predstavujete. Spermia totiž priemerne prejde len cca 3mm za sekundu. Tá víťazná cestuje za vajíčkom až približne 10 hodín.

 

3. Do vajíčka sa dostane len jediná spermia

V celom ejakuláte sa nachádzajú milióny pohyblivých spermií. Do vajíčka sa však dostane len jediná a to tá, ktorá do neho ako prvá ponorí svoju hlavičku. Svojim vniknutím totiž spôsobí zmeny na úrovni jeho membrány, cez ktorú už viac nijaká spermia neprenikne.

 

4. Pohlavie dieťaťa určuje otec

Otec a matka sa podieľajú na novej genetickej informácii dieťaťa približne v rovnakej miere. O pohlaví však rozhoduje výlučne otec. Smerodajný je 23. chromozóm. Zatiaľ čo u matky je pohlavný chromozóm vždy X, u otca môže byť rovnako X alebo Y.

Ak spermia otca nesie chromozóm X, narodí sa dievčatko, ak je 23. chromozómom Y, na svet príde chlapček.

pohlavie dieťaťa určuje otec

5. Vajíčka vznikajú vo vaječníkoch ešte v prenatálnom období

Zatiaľ čo semenníky muža sú veľmi aktívne a neustále produkujú tisíce a tisíce pohlavných buniek, počet ženských vajíčok je daný od narodenia. Vznikajú totiž ešte v období prenatálneho vývinu.

Dievčatko sa rodí s vaječníkmi plnými vajíčok, ktoré tam zostávajú počas celého detstva a dospievania. V období pohlavnej zrelosti začínajú postupne dozrievať v pravidelných mesačných cykloch a uvoľňujú sa počas ovulácie.

 

6. Tehotenstvo mení nároky ženy na partnera

Medzi typické príznaky tehotenstva patria okrem fyzických zmien aj zmeny na psychickej úrovni. Hovorí sa napríklad o syndróme hniezdenia u tehotných žien, kedy sa budúce mamičky snažia pripraviť bezpečný a plnohodnotný domov pre svojho potomka. Na popredné miesto sa dostáva domácnosť, jej zariadenie a vytvorenie skutočného domova pre rodinu.

Okrem toho sa mení aj pohľad budúcej mamičky na partnera. Už nie je natoľko dôležité, aby to bol mladý, statný a krásny muž, lámač ženských sŕdc. Do popredia sa dostávajú také vlastnosti ako samostatnosť, sebaistota, či starostlivosť. Atraktívna zrazu začína byť schopnosť muža postarať sa o rodinu.

 

7. V tehotenstve sa vám vytvorí nový orgán

Okrem toho, že sa v tele matky počas tehotenstva vyvinie celý plnohodnotný organizmus dieťatka, vznikne aj jeden samostatný funkčný orgán, ktorý je súčasťou jej tela. Svoju úlohu plní len počas trvania tehotenstva. Je ním placenta. Jej hlavnou funkciou je poskytovanie kyslíka a výživa plodu. Zároveň sú prostredníctvom nej odvádzané odpadové látky. Placenta má tvar oválneho disku, ktorý váži približne 0,5kg.

 

8. V tehotenstve netreba jesť za dvoch

Mylné tvrdenie, že v tehotenstve treba jesť za dvoch je v mnohých prípadoch súčasne ospravedlnením prejedania sa a neprimeraného priberania pre budúce mamičky. Obezita je pritom jedným z hlavných rizikových faktorov komplikácií ako je tehotenská cukrovka alebo preeklampsia.

Príjem potravy je nutné v tehotenstve zvýšiť len minimálne. Zaujímavé je, že všetky živiny sa dostávajú najskôr k bábätku. Až potom je na rade organizmus matky. Preto skutočne nemusíte mať obavu, že by vaše dieťa trpelo podvýživou. Pokiaľ sama nepociťujete hlad, je všetko v najlepšom poriadku.

 

9. Medzi najohrozujúcejšie potraviny v tehotenstve patria huby a morské plody

Huby a morské plody sa hneď po drogách, alkohole a fajčení uvádzajú ako najrizikovejšie pre vyvíjajúci sa plod. Dôvod je prostý. Obsahujú vysoký podiel toxínov, s ktorými sa dokáže organizmus ženy vysporiadať len čiastočne. Dôležité pritom je, aký podiel týchto potravín konzumovala žena pred otehotnením.

Ak budúca mamička vyrastala v prímorskej oblasti, pravdepodobne jej organizmus dokáže odbúrať oveľa viac škodlivých látok z morských plodov ako organizmus ženy v našich končinách. Konzumácia húb a morských plodov sa u nás v tehotenstve vo všeobecnosti neodporúča.

tehotenstvo pôrod

10. Objem krvi v tehotenstve narastie až o 50%

Objem krvi sa v tehotenstve zvyšuje priam dramaticky. V tele budúcej matky cirkuluje až o polovicu viac zázračnej červenej tekutiny. Úmerne tomu sa zväčšuje aj srdce, ktoré ju musí pumpovať do celého tela. V dôsledku toho sa môže objaviť napríklad samovoľné krvácanie z nosa.

Zvýšené množstvo krvi je však zodpovedné aj za povestné vyžarovanie tehotných. Pokožka sa lepšie prekrví, má zdravšiu farbu a tehotné ženy vo všeobecnosti vyžarujú zdravie a energiu. Na týchto pozitívnych zmenách sa podieľajú aj vzrastajúce hladiny hormónov.

 

11. Len 5% detí sa narodí v očakávaný termín pôrodu

Termín pôrodu, ktorý vám vypočíta lekár je v skutočnosti len hrubý orientačný údaj. Jeho stanovenie vychádza z prvého dňa poslednej menštruácie a z predpokladanej normálnej dĺžky cyklu a štandardného načasovania ovulačnej fázy. Všetky tieto údaje však môžu byť na míle vzdialené od reality.

A hoci by aj boli presné, plod sa neriadi hodinkami a na výpravu pôrodnými cestami sa nemusí vydať práve v 280 deň svojho vývinu ako sa predpokladá. Je teda len mizivá šanca, že mamička porodí v termíne vypočítanom jej gynekológom.

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.