Už žiadny stres: 4 šikovné tipy ako vybrať detskú ohrádku

Detské ohrádky

S príchodom dieťaťa je pred vami úplne nové obdobie. Novopečení rodičia sa zoznamujú so svetom plienok, malých ponožiek, roztomilých hračiek a smiechu. Tento čas je síce primárne naplnený láskou a šťastím, no prináša so sebou aj poriadku dávku zodpovednosti. 

Každý chce pre svoje dieťa to najlepšie. Niekedy sa môžete snažiť akokoľvek, no orientovať sa v ponuke vybavenia pre deti môže byť poriadna fuška. Ak aj vás pri predstave vyberania detského zariadenia oblieva pot – nemusí! Pri správnom postupe to zvládnete bez problémov. 

V tomto článku nájdete 4 tipy, ktoré vám uľahčia výber toho dôležitého miesta pre vaše dieťa – detskej ohrádky. Poďme sa na ne pozrieť.

 

1. Zamerajte sa na materiál 

Pri výbere ohrádky pre deti sa odrazte od správneho materiálu. Medzi najpoužívanejšie materiály patrí:

 • drevo
 • plast
 • kov 
 • PVC

Každý z nich má svoje výhody. Je teda len na vás, aké vlastnosti sú pre vás dôležitejšie.

Detská ohrádka

Drevené detské ohrádky

Klasické detské ohrádky z dreva majú spravidla tvar štvorca alebo obdĺžnika. Prikladáme odkaz na BIANO, kde nájdete detské ohrádky z každého materiálu v článku. Rozhodnite sa teda, aký materiál, typ a farbu ohrádky pre dieťa preferujete a už len prehľadávajte produkty.

Ohrádky sa výrabajú z rôznych drevín, napríklad z bukového alebo borovicového dreva. Vyznačujú sa naturálnym vzhľadom, odolnosťou a dlhou životnosťou. Boky ohrádky sú zdobené drevenými mriežkami, ktoré chránia vaše dieťa pred vypadnutím a zároveň vám poskytnú perfektný výhľad na to, čo práve robí.

Plastové detské ohrádky

Detské ohrádky z plastu vás zaujmu širokým výberom farieb. Vybrať si môžete minimalistické prevedenia v bielej, krémovej a sivej. No aj alebo výraznejšie žlté, červené či zelené odtiene vyzerajú v určitých interiéroch dobre. Medzi ich najväčšie výhody patrí jednoduché premiestňovanie, nenáročná údržba a možnosť využiť ohrádku aj v exteriéri. 

Nafukovacie detské PVC ohrádky

Detské ohrádky z PVC materiálu sú skladné a jednoduché na údržbu. V prípade potreby ich jednoducho nafúknete. Keď ju vaše dieťa nebude potrebovať, vyfúknete ju a odložíte napríklad do skrine. Uistite sa však, že sa v jej blízkosti nenachádzajú žiadne ostré predmety, ktoré by ju mohli poškodiť. 

Kovové detské ohrádky

Detské ohrádky z kovu sú maximálne pevné a poskytujú dostatočnú stabilitu. Ich najväčším plusom je odolnosť a dlhá životnosť. Často ich nájdete aj v kombinácii s inými materiálmi, ako napríklad sieťovina alebo textil.

 

2. Na doma alebo na cestovanie? 

Často cestujete na dovolenky, navštevujete starých rodičov alebo známych a potrebujete ohrádku, ktorá by sa dala rýchlo a jednoducho premiestniť? 

Veľkú drevenú detskú ohradu by ste do auta určite nenapratali. Ak viete, že ju budete často využívať aj mimo domu, vyberte si skladacie ohrádky.

Pri kúpe sa zamerajte na veľkosť a jednoduchosť zloženia. Dieťa v ohrádke

 

3. Vek nie je vždy najdôležitejší parameter

Každý typ detskej ohrádky má na obale napísaný odporúčaný vek dieťaťa, ktorý ohraničuje minimálne a maximálne obdobie používania. Avšak, každý drobec je iný, preto by ste mali prihliadať aj na výšku a váhu dieťaťa. A ak nechcete za pár týždňov kupovať novú ohrádku, musíte myslieť aj do budúcna. 

Detská ohrádka, ktorá “nesedí”: 

 • dieťa je vyššie ako zábradlie ohrádky
 • dieťa má vyššiu hmotnosť ako je maximálna európska norma pre ohrádky – 15 kg
 • dieťa dokáže ohrádku preliezť
 • dieťa sa dokáže cez ohrádku ohnúť
 • dieťa nemá v ohrádke dostatok miesta

Dieťa v ohrádke

4. Nezabúdajte na praktickosť

Materiál a prevedenie ohrádky sú veľmi dôležité, no nemôžete zabudnúť ani na praktickosť. Pre každého z nás znamená praktická stránka produktu niečo iné a závisí od toho, aké vlastnosti požadujeme. 

Výsledok je však ten istý – praktickými ohrádkami si uľahčíte každodenné fungovanie. Vybrať si môžete napríklad: 

 • detskú ohrádku s kolieskami – jednoduchá manipulácia
 • detskú ohrádku s loptičkami – kreatívny priestor na hranie
 • detskú ohrádku so sieťkou – bezpečnosť a dobrý výhľad
 • skladacie detské ohrádky – skladnosť a jednoduchá manipulácia 
 • detské ohrádky s odnímateľnými zábranami – možnosť prispôsobiť si ohrádku podľa seba

Zdroj: https://www.crateandbarrel.com/ideas-and-advice/how-to-choose-crib

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.