5 knižiek, ktoré vaše dieťa musí poznať

Čítanie kníh dieťaťu

„Z dieťaťa, ktoré číta, sa jedného dňa stane dospelý, ktorý myslí.“

Vychovávať dieťa k láske k písanému slovu bezpochyby má svoj zmysel. Čítanie rozvíja myslenie dieťaťa, jeho slovnú zásobu, predstavivosť a tvorivosť. Spoločné čítanie je prostriedkom podpory vzťahu medzi dospelým a dieťaťom a jedným z najúprimnejších prejavov rodičovskej lásky.

Obsahovo prinášajú čarokrásne detské knižky nielen poznanie, ale aj možnosť úniku z reality do sveta rozprávok, fantázie a napínavých príbehov.

Knižný trh je v súčasnosti doslova preplnený ilustrovanými knižkami od výmyslu sveta. Vybrať takú, ktorá dieťa zaujme a očarí však nemusí byť jednoduché. My vám prinášame päť našich tipov na knižné klenoty, o ktorých si myslíme, že by ich malo poznať každé dieťa.


1. Rozprávky o chrobáčikoch

Kniha Rozprávky o chrobáčikoch

Roztomilých rozprávkových knižiek bez známok násilia v deji nájdete v kníhkupectvách len žalostne málo. Jednou z najočarujúcejších tohto druhu je zaručene nenápadná knižka Rozprávky o chrobáčikoch z vydavateľstva Fony Book. Predstavuje výborné čítanie na dobrú noc.

Dieťatko sa pri krásnych príbehoch o zvieratkách upokojí, odreaguje a pripraví sa na pokojný spánok. Okrem toho prostredníctvom rozprávočiek plných zábavy a dobrodružstva spozná drobné zvieratká žijúce všade okolo nás.

Krásne ilustrácie umocnia zážitok z čítania a podporia detskú predstavivosť.

Knižka je vhodná už pre detičky od troch rokov, ale s radosťou si ju iste prečítajú aj malí školáci.

2. Malý princ

Kniha Malý princ

Jedna z najobľúbenejších rozprávok – nerozprávok a svetoznáme dielo francúzskeho pilota, spisovateľa Antoineho de Saint-Exupéryho by bezpochyby nemala chýbať v nijakej detskej knižnici. Útla knižočka je doslova nadčasová.

Autor ju napísal ešte v roku 1943 a odvtedy si jeho Malý princ získal milióny sŕdc malých i veľkých čitateľov. Koľkokrát ju v živote prečítate, toľkokrát v nej nájdete niečo nové, iné. Knižka je plná metafor a paradoxov ľudského života, ktoré autor vykresľuje cez postavu Malého princa a jeho zážitky z cestovania planétami.

Pre najmenších je kniha roztomilým príbehom zlatovlasého chlapca, ktorý zo svojej planéty B612 cestuje po svete, stretáva ľudí, zvieratá a spoznáva ich rozmanité životné príbehy. Čím je dieťa staršie, tým je pre neho knižka viac metaforická, plná právd a ponaučení z bežného života.

3. Čarodejník z krajiny Oz

Kniha Čarodejník z krajiny OZ

Ďalší z klenotov detskej rozprávkovej klasiky, ktorý očaril už niekoľko generácií a milióny detí na celom svete. Knižka, ktorá bola prvýkrát vydaná už v roku 1900 rozpráva príbeh putovania malej Dorotky, ktorú tornádo prenieslo z rodného Kansasu do ďalekej fantazijnej krajiny.

Dorotka sa veľmi túži vrátiť domov a jediný, kto jej môže pomôcť je čarodejník Oz zo Smaragdového mesta. Pri svojom putovaní za ním stretáva Dorotka nových priateľov, ktorí rovnako ako ona túžia po niečom, čo im môže dať len mocný čarodejník. Strašiak Strachopud by chcel získať rozum, plechový drevorubač srdce a lev Bojko odvahu.

Cesta týchto pozoruhodných súputníkov je čarovným príbehom priateľstva, odhodlania a sebaobetovania. Hodnôt, ktoré aj v súčasnom svete stále chýbajú. A nakoniec, aj samotná cesta môže byť cieľom.

Podobne ako knižka Malý princ aj Čarodejník z krajiny Oz z pera spisovateľa Lymana Franka Bauma je vhodná už pre najmenších. Pôsobivý príbeh ponúkne každému to, čo je pripravený v ňom nájsť.

4. Pippi Dlhá Pančucha

Kniha Pippi dlhá pančucha

Kto z nás by nepoznal svojrázne ryšavé dievčatko, ktoré dokáže každú situáciu vyriešiť so sebevlastným temperamentom a hravosťou. Pippi vnáša do detského sveta jednoduchú radosť, zábavu a pozitívnu energiu. Jej šibalský zjav je stelesnením práve tých fantastických stránok detstva. Pippi žije v dome sama, bez rodičov. Je však samostatná a neustále veselá.

Jej vernými spoločníkmi sú priatelia Tom a Anika, s ktorými zažíva neuveriteľné dobrodružstvá. Celá knižka je vlastne súborom veselých fantazijných príbehov, ktorými ústrednými postavami sú detskí hrdinovia.

Nie je to jedna z tých knižiek, ktorej by sme mali uveriť a hľadať v nej zmysel. Je to rozprávka plná fantázie, zábavy a dobrodružstiev, cez ktoré bude vás a vaše deti sprevádzať roztomilé ryšavé dievčatko.

Pippi ukazuje, aké by malo byť detstvo jednoduché, čarovné a hravé. Prostredníctvom rozprávky plní deťom všetky priania, prináša zábavu a stáva sa ich knižnou priateľkou. Mnohé deti, predovšetkým dievčatká, si vytvoria vzťah k čítaniu a k literatúre práve cez túto obľúbenú knižku z dielne švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej.

5. Najkrajšie slovenské rozprávky

Kniha Najkrajšie slovenské rozprávky Dobšinský

Urobili by sme obrovskú chybu, ak by sme v zbierke klasickej detskej literatúry opomenuli naše rozprávkové príbehy z pera Pavla Dobšinského.

Rozprávky plné ponaučení, ľudových múdrostí, kde dobro víťazí nad zlom, pokora nad pýchou a láska nad bohatstvom si bezpochyby zamilujú všetky deti. Statoční princovia, krásne princezné, sedemhlaví draci a zakliate zámky.

To všetko patrí do našej klenotnice ľudovej literatúry, ktorú by mali cez fantazijné príbehy spoznávať už naši najmenší.

Výpočet klasických slovenských rozprávok, ktoré poznali ešte naši starí rodičia, je nekonečný. Medzi tie najznámejšie bezpochyby patrí Zlatá priadka, Laktibrada, Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas, Tri stromy, Janko Hraško, Soľ nad zlato či Popolvár najväčší na svete.

Úctyhodnej zbierke slovenských rozprávok, ktoré boli vydané v niekoľkých pôvodných zväzkoch Pavla Dobšinského a v mnohých ďalších adaptáciách, si iste každé dieťa nájde tie svoje obľúbené. Rozprávky sú vhodné už pre najmenších.


Aké sú vaše obľúbené knižky? Napíšte svoje tipy do komentáru a inšpirujte ostatných.

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.