Nosenie detí rozdeľuje mamičky na dva tábory. Kým jeden na nosenie detí nedá dopustiť, druhý ho doslova nenávidí.
Nie je preto žiadnym prekvapením, že počet mýtov o nosení detí neustále narastá.
Zhromaždili sme pre vás tie najčastejšie, už dávno vyvrátené predsudky spojené s nosením.
1. Nosením sa stáva dieťa závislé na mame
Odporcovia nosenia detí v šatke argumentujú tým, že neustála prítomnosť mamy spôsobí u dieťaťa závislosť. Prieskumy však ukazujú pravý opak. Nosenie detí je jedným z prostriedkov kontaktného rodičovstva; je opakom rád typu "neskáč ako píska, má ťa omotanú okolo prsta".
Počas nosenia má dieťa kontakt s matkiným telom, cíti jej dýchanie, srdcový rytmus a všetky pohyby, ktoré matka robí.
To precvičuje jeho vestibulárny systém a umožňuje mu vytvoriť si bezpečnú vzťahovú väzbu. Vďaka nej sa následne vo svete cíti bezpečnejšie a rýchlejšie dokáže samostatne zvládať rôzne okolnosti.

Rešpektovanie potrieb bábätka je kľúčom k spokojnosti mamičky aj bábätka
Dieťa by malo ísť do nosiča alebo šatky nadojčené či nakŕmené a vycikané. Kým niektoré detičky rady spia v šatke či nosiči, iné sa cítia pohodnejšie pri spaní na rovnej podložke.
Rešpektujte individuálne potreby vášho dieťaťa.
2. Nosenie detí je nezdravé
Nosenie prospieva deťom zdravým aj chorým (pri niektorých poruchách je vhodné konzultovať vhodnosť nosenia najskôr s lekárom) od dojčiat po batoľatá.
Správne nosenie detí je zdravé a prináša napríklad nasledujúce benefity:
- podpora správneho vývoja bedrových kĺbov,
- podpora laktácie,
- zmiernenie dojčenských kolík,
- podpora regulácie telesnej teploty novorodenca,
- zmiernenie príznakov refluxu,
- stabilizácia dýchania a srdečného tepu.
Ergonomické nosiče a pomôcky – základ zdravého nosenia
Predpokladom zdravého nosenia je investícia do ergonomických doplnkov na nosenie detí. Dobrý nosič podporuje chrbát dieťaťa rovnomerne a bráni hrbeniu.
Ak sa rozhodnete pre šatkovanie novorodenca alebo staršieho dieťatka, vyberajte si šatky na nosenie detí od certifikovaných výrobcov, ktoré spĺňajú prísne kritériá kvality.
Pomôcky na zdravé nosenie detí:
- Šatky na nosenie detí - elastické a pevné šatky určené na uväzovanie bábätka na tele matky.
- Ergonomické nosiče - majú látku síce pevnú, ale nevystuženú, tak, aby rešpektovali prirodzený tvar chrbátika bábätka.
- Mei tai - praktický ergonomický nosič, ktorý má blízko k šatke.
- Babyvaky – vaky určené na nosenie detí.
Náš TIP: Kvalitné šatky a ergonomické nosiče nájdete v eshope BeLenka.sk. Odporúčame.
3. Nosenie škodí telesnému vývoju
Podľa ortopéda ergonomické nosenie vývoju neškodí. Správna poloha bábätka v šatke alebo nosiči môže naopak pomôcť pri rôznych vrodených problémoch s bedrovými kĺbmi. Aj detský chrbátik je vďaka noseniu v šatke či nosiči v správnej polohe a môže sa zdravo vyvíjať.
Netreba ale zabúdať na striedanie nosenia bábätka s pohybom na rovnej podložke. Dieťa sa potrebuje aj nožičkami a ručičkami opierať o zem, pretože v šatke alebo nosiči je v pasívnom sede.
V opačnom prípade bude dieťatko zapájať stále stereotypne tie isté svaly a to môže viesť k rôznym problémom. Začne sa u neho vytvárať polohová a pohybová asymetria celého telíčka (od hlavičky až po nožičky, vrátane tvárovej časti). V dospelosti môže dieťa následne trpieť na bolesti chrbta, skoliotické držanie tela, bolesti hlavy a migrény.
Správna poloha bábätka v šatke či nosiči
Čím je dieťa mladšie, o to dôležitejšie je pri nosení podporovať jeho chrbticu po celej dĺžke. Správne ukladanie dieťatka do šatky alebo ergonomického nosiča je preto veľmi dôležité.
Pri nosení dieťaťa je možné využívať rôzne polohy. Vždy je však potrebné dbať na správnu, ergonomickú.
Správna poloha bábätka pri nosení zaistí správny motorický vývin a podporí vývoj opornej a pohybovej sústavy. Zásady správnej polohy bábätka v šatke alebo nosiči:
- zaguľatený chrbátik,
- podsadený zadoček,
- látka nosiča musí ísť od kolena po koleno,
- fixovanie hlavičky pre dostatočnú oporu šije,
- dieťa otočené tvárou k rodičovi,
- optimálna poloha dieťatka v nosiči = dokážete dieťatku pobozkať hlavičku.

4. Z nosenia bolí chrbát
Nosenie by nemalo spôsobovať problémy s chrbtom. Pri prevencii problémov s chrbticou je dôležitý najmä správny úväz šatky a umiestnenie dieťaťa na tele matky. Základom je, aby dieťa v šatke či vaku tesne priliehalo na vaše telo. Vďaka tomu je nosenie menej namáhavé na chrbticu.
V prípade problémov s bolesťou chrbta pri/po nosení dieťaťa konzultujte techniku nosenia s inštruktorkou nosenia a fyzioterapeutkou.
Nosenie detí nie je pre vás vhodné v prípade, ak už trpíte niektorým z problémov s chrbticou. Vyhnúť by sa mu mali aj mamičky, ktoré trpia diastázou, majú po pôrode oslabené panvové dno, trpia inkontinenciou, prípadne majú silné nárazové bolesti hlavy.
Nikdy nenoste dieťatko na úkor svojho zdravia.
Najvhodnejšie je vertikálne nosenie bábätka čelom k sebe
Najprirodzenejšia poloha bábätka pri nosení ako pre maminku, tak aj pre bábätko, je nosenie vertikálne čelom k sebe. Pri vertikálnom nosení má maminka voľné ruky a zároveň za každých okolností dokonalý prehľad o dieťatku.
Vďaka výberu správnej ergonomickej pomôcky, bude pri tomto spôsobe nosenia záťaž rozložená symetricky na obe polovice tela nositeľa a podporené správne držanie tela.
5. Nosenie je veľmi zložité
Prvé pokusy o uviazanie šatky na nosenie bábätka naozaj môžu vyzerať komicky, no už po pár dňoch nosenia si na viazanie šatky zvyknete a bude pre vás úplne prirodzené.
Na inštruktáž môžete využiť rôzne videá na internete, či inštruktorky nosenia detí.
Ako správne viazať šatku na nosenie detí
Úväzov existuje niekoľko desiatok, vrátane možnosti úväzu dvojčiat či dvoch rôzne starých detí súčasne.
Spôsobov ako nosiť novorodenca poznáme taktiež mnoho. Treba však dbať na to, aby jeho nožičky boli vždy v tvare M. To znamená, že zadoček je podsadený a nôžky nevisia voľne. Kolienka sú vždy o čosi vyššie ako zadoček bábätka.
Šatka na nosenie novorodenca sa často uväzuje spôsobom na žabku - nožičky sú ešte bližšie k telu dieťatka.
Medzi najobľúbenejšie úväzy patrí kríž s vreckom, ktorý sa využíva cca od 3 mesiacov, keď už dieťatko drží hlavičku.
6. Nosenie môže byť nebezpečné – dieťatko môže zo šatky vypadnúť
V základnom úväze je dieťa v šatke tak, že sa pruhy šatky prekrížia pod zadočkom dieťaťa, takže nemá ako zo šatky vykĺznuť. Podobné zásady platia aj pri ostatných spôsoboch nosenia.
Nosenie detí na chrbte
Nosenie detí na chrbte, rovnako ako vertikálne nosenie vpredu, je pre bábätká úplne v poriadku.
Platia pri ňom rovnaké zásady ako pri nosení vpredu. To znamená výber vhodnej ergonomickej pomôcky na nosenie a správna poloha dieťatka počas nosenia.
Nevýhodou nosenia na chrbte je obmedzený vizuálny kontakt s dieťaťom a nemožnosť dojčenia.

7. Nosenie detí v šatke je len výmysel moderných biomatiek
Nosenie detí v šatke, ako spôsob prepravy dieťaťa, sa v rôznych obmenách praktizoval vo všetkých kultúrach po celé tisícročia. Matky v minulosti nosili svoje deti väčšinu dňa.
Odkedy nosiť dieťa v šatke
Dieťatko je pripravené na nosenie ihneď po narodení. Jeho vrodené reflexy slúžia k prežitiu, teda k dostaniu sa na matkinu hruď a k dojčeniu.
Pri rozhodovaní sa o začatí nosenia dieťatka však treba rešpektovať aj svoj zdravotný stav. Nie nadarmo má byť šestonedelie zamerané na obnovu matkinho organizmu.
Rešpektujte preto najmä svoje pocity a nie „múdre“ rady okolia. Pre mamičky, ktoré trpia diastázou, či majú po pôrode výrazne oslabené panvové dno, je dlhodobé nosenie dieťatka nevhodné.
Predtým, ako uložíte dieťa do šatky či nosiča, je dobré vyriešiť si najskôr svoj prípadný zdravotný problém.
Či už sa rozhodnete pre nosenie detí v nosiči alebo šatkovanie, v prípade rešpektovania zásad zdravého nosenia, možete z neho profitovať vy, aj vaše dieťatko.
Pridať komentár