Ako detekovať tehotenstvo bez použitia tehotenského testu?

Tehotenstvo

Tehotenský test dnes kúpite naozaj na každom kroku - lekárne, drogérie, supermarkety. 

Mnohokrát však ide o planý poplach a tehotenský test napokon predstavuje zbytočne vyhodené peniaze.

Ak chcete ušetriť, ale tehotenstvo aj napriek tomu spoľahlivo detekovať, všímajte si symptómy. 6 najčastejších nájdete nižšie.


1. Kŕče a špinenie

Môžu byť predzvesťou tehotenstva, najmä v období do 5 dní po nechránenom pohlavnom styku (najčastejšie však cez ovuláciu, teda plodné dni).

U niektorých žien sú však tieto príznaky v rámci ovulácie bežné, preto sa na tento príznak spoliehajte len v prípade, že u vás ide o “abnormálny jav”.

Vaše očakávanie môže dodatočne potvrdiť pravidelné meranie bazálnej teploty.

Tehotenské príznaky

2. Vynechanie pravidelného krvácania

Azda najčastejší “problém”, pre ktorý ženy neotáľajú s návštevou gynekológa. Áno, niekedy amenorea (lek. vynechanie menštruácie) môže ukrývať aj vážnejší problém - myóm, zlyhanie vaječníkov, cysta a pod.

Lekára by ste však mali navštíviť až keď vám krvácanie mešká viac ako 14 dní. Zoberú vám krv na hCG (ľudský choriový gonadotropín, ktorý sa v čase tehotenstva zvyšuje), pričom výsledok zvykne byť k dispozícii u lekára hneď nasledujúci deň.

Ak sa u vás tehotenstvo nepotrvrdí, čaká vás ultrazvukové vyšetrenie a prípadne “vyvolávačka”.

Najčastejšie však za meškaním menštruácie stojí folikulárna cysta, preto sa nechajte čím skôr vyšetriť, môžete sa tak vyhnúť možným komplikáciám.


3. Nevoľnosti

Niekedy nemusí ísť o bežnú virózu, obzvlášť, ak sa nevoľnosť a zvracanie objaví v čase očakávanej menštruácie a tesne predtým.

Málokedy ide o náhodu, preto sa psychicky pripravte na to, že z vás čoskoro bude matka.


4. Nádcha

Môže sa dokonca objaviť aj krvácanie z nosa.

Tehotné ženy sú totiž náchylnejšie na suchosť v nose, čo následne sprevádzajú príznaky nádchy, plného nosa a niekedy aj spustenie krvi. 

V žiadnom prípade však proti falošnej nádche nebojujte bežnými sprejmi.


5. Sedíte na WC častejšie ako na gauči

Jednak to, my ženy, poznáme, najmä v chladnejšom období, kedy na zápal močových ciest trpíme častejšie, ako muži (aj keď to väčšinou s chladom nemá nič spoločné, pričom za zápaly môže najčastejšie baktéria E.Coli), v druhom rade ide zároveň o spoľahlivý príznak druhého stavu.

Prvé príznaky tehotenstva

Vyššie štádium tehotenstva môže sprevádzať dokonca aj inkontinencia, ktorá s vami bude verne kráčať aj naďalej po pôrode - k tomu vám určite pomôžu cviky na posilnenie panvového dna.

6. Malátnosť

Pokiaľ nemávate anémiu či problémy so spánkom, aj častá únava, točenie hlavy, nízky tlak a malátnosť môžu byť jasnými signálmi úspešného počatia. 

Spozorujú to najčastejšie ženy, ktoré také príznaky v rámci PMS bežne nemávajú.

Najčastejšie príznaky raného tehotenstva

  • tráviace ťažkosti a zápcha
  • náladovosť, depresia
  • pachuť kovu
  • rýchlejší tep
  • bolesti chrbtice
  • zmena a napätie prsníkov
Príznaky tehotenstva

Ak už zaručene viete, že bábätko čakáte, určite si prečítajte článok o tom, aké vitamíny by sa mali v jedálničku objavovať.


TIP na záver

Žiadny zo spomínaných spôsobov zisťovania tehotenstva nenahradí riadne vyšetrenie lekárom. 

Ide iba o prejavy, ktoré môžu (ale samozrejme nemusia) sprevádzať rané štádium tehotenstva. 

Každé telo je iné a inak reaguje na rôzne podnety. Preto sa riaďte svojim telom a ak si myslíte, že ste tehotná, kontaktujte svojho gynekológa.

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.