Tehotenský test dnes kúpite naozaj na každom kroku - lekárne, drogérie, supermarkety.
Mnohokrát však ide o planý poplach a tehotenský test napokon predstavuje zbytočne vyhodené peniaze.
Ak chcete ušetriť, ale tehotenstvo aj napriek tomu spoľahlivo detekovať, všímajte si symptómy. 6 najčastejších nájdete nižšie.
1. Kŕče a špinenie
Môžu byť predzvesťou tehotenstva, najmä v období do 5 dní po nechránenom pohlavnom styku (najčastejšie však cez ovuláciu, teda plodné dni).
U niektorých žien sú však tieto príznaky v rámci ovulácie bežné, preto sa na tento príznak spoliehajte len v prípade, že u vás ide o “abnormálny jav”.
Vaše očakávanie môže dodatočne potvrdiť pravidelné meranie bazálnej teploty.

2. Vynechanie pravidelného krvácania
Azda najčastejší “problém”, pre ktorý ženy neotáľajú s návštevou gynekológa. Áno, niekedy amenorea (lek. vynechanie menštruácie) môže ukrývať aj vážnejší problém - myóm, zlyhanie vaječníkov, cysta a pod.
Lekára by ste však mali navštíviť až keď vám krvácanie mešká viac ako 14 dní. Zoberú vám krv na hCG (ľudský choriový gonadotropín, ktorý sa v čase tehotenstva zvyšuje), pričom výsledok zvykne byť k dispozícii u lekára hneď nasledujúci deň.
Ak sa u vás tehotenstvo nepotrvrdí, čaká vás ultrazvukové vyšetrenie a prípadne “vyvolávačka”.
Najčastejšie však za meškaním menštruácie stojí folikulárna cysta, preto sa nechajte čím skôr vyšetriť, môžete sa tak vyhnúť možným komplikáciám.
3. Nevoľnosti
Niekedy nemusí ísť o bežnú virózu, obzvlášť, ak sa nevoľnosť a zvracanie objaví v čase očakávanej menštruácie a tesne predtým.
Málokedy ide o náhodu, preto sa psychicky pripravte na to, že z vás čoskoro bude matka.
4. Nádcha
Môže sa dokonca objaviť aj krvácanie z nosa.
Tehotné ženy sú totiž náchylnejšie na suchosť v nose, čo následne sprevádzajú príznaky nádchy, plného nosa a niekedy aj spustenie krvi.
V žiadnom prípade však proti falošnej nádche nebojujte bežnými sprejmi.
5. Sedíte na WC častejšie ako na gauči
Jednak to, my ženy, poznáme, najmä v chladnejšom období, kedy na zápal močových ciest trpíme častejšie, ako muži (aj keď to väčšinou s chladom nemá nič spoločné, pričom za zápaly môže najčastejšie baktéria E.Coli), v druhom rade ide zároveň o spoľahlivý príznak druhého stavu.

Vyššie štádium tehotenstva môže sprevádzať dokonca aj inkontinencia, ktorá s vami bude verne kráčať aj naďalej po pôrode - k tomu vám určite pomôžu cviky na posilnenie panvového dna.
6. Malátnosť
Pokiaľ nemávate anémiu či problémy so spánkom, aj častá únava, točenie hlavy, nízky tlak a malátnosť môžu byť jasnými signálmi úspešného počatia.
Spozorujú to najčastejšie ženy, ktoré také príznaky v rámci PMS bežne nemávajú.
Najčastejšie príznaky raného tehotenstva
- tráviace ťažkosti a zápcha
- náladovosť, depresia
- pachuť kovu
- rýchlejší tep
- bolesti chrbtice
- zmena a napätie prsníkov

Ak už zaručene viete, že bábätko čakáte, určite si prečítajte článok o tom, aké vitamíny by sa mali v jedálničku objavovať.
TIP na záver
Žiadny zo spomínaných spôsobov zisťovania tehotenstva nenahradí riadne vyšetrenie lekárom.
Ide iba o prejavy, ktoré môžu (ale samozrejme nemusia) sprevádzať rané štádium tehotenstva.
Každé telo je iné a inak reaguje na rôzne podnety. Preto sa riaďte svojim telom a ak si myslíte, že ste tehotná, kontaktujte svojho gynekológa.
Pridať komentár