Nepriamou rečou alebo Ako porozumieť matke

Ako porozumieť matke

Nikdy som sa nepostavila pred moju silnejšiu polovičku s otázkou „Nie som tučná?“, moje „nič“ neznamená „maj sa na pozore“ a nekončím hádku slovom „dobre“, keď som presvedčená, že pravda je na mojej strane. Ale odkedy som matkou, nejako som prestala komunikovať svoje potreby úplne na rovinu.

Môj muž zvykne poznamenať, že zas hovorím tou mojou nepriamou rečou. 

Ako matka som si jednoducho zvykla, že potreby dieťaťa sú prvoradé. Viem, viem… aj tie moje sú dôležité. Spokojná matka, spokojné dieťa… Poznám.

Ale časy, keď som dostala o desiatej chuť na zmrzlinu a moja polovička prešla za téglikom čokoládovej polovicu mesta, sú už predsa len preč. Teraz sa aj posledné zvyšky energie sústredia na nášho juniora. A mne je nejako trápne, pýtať si ešte niečo z tej manželovej pre seba.

A tak naznačujem a čakám, že si domyslí. Niekedy to funguje viac, inokedy menej.

Je tu chladno…

Zaslúžený neskoro-večerný odpočinok na gauči a ja netúžim po ničom inom len sa zabaliť do mäkkej deky. Opakovanie formulky „Je tu chladno…“ a jej alternatív zväčša vedie k tomu, že moja polovička sa postaví a prinesie mi ju zo šatníka.

Tento film ťa baví?

Na vyjednávanie o tom, čo budeme pozerať, mi už naozaj nezostáva energia. Otázka „Tento film ťa baví?“ vedie obyčajne k odpovedi: „Teba nie? Tak si tam daj, čo chceš.“

Hlasné povzdychnutie v kuchyni

Hlasný povzdych väčšinou znamená: „Mám toho plné zuby. Mohol by si mi s tým pomôcť alebo to urobiť za mňa?“ Používam to hlavne v kuchyni. Niekedy musím vzdychnúť aj trikrát, ale obyčajne to nakoniec zaberie.

Chceš šoférovať ty?

Na pohľad nevinná otázka. V preklade znamená: „Budem šoférovať radšej ja“. To ale nie je všetko. Ak šoférujem ja, on zapína dieťa do autosedačky a vyberá ho pri každom ďalšom obchodnom dome. 

Dáme si kávu?

Toto je snáď úplne jasné. Žiadne pozvanie ani ponuka. „Dáme si kávu?“ znamená „Ja by som si dala kávu a ty by si mi ju mohol urobiť.“ Väčšinou spoľahlivo funguje.

Asi urobím radšej ryžu

On vie, že ja ryžu jednoducho neznášam. Ak chcem variť ryžu, buď došli cestoviny alebo by sa zišlo skočiť do pivnice po zemiaky. Podľa hlavného jedla si vie domyslieť, o ktorú možnosť ide. Nefunguje úplne spoľahlivo, niekedy naozaj radšej uvarím ryžu.

Dnes musíš ísť do práce?

A toto je úplný tromf v rukáve. Používam ho naozaj zriedka, iba v čase totálnej krízy. Ak položím túto otázku, vie, že som na pokraji síl a nutne potrebujem oddych. Ak môže, zostane doma, aby som si mohla užiť nejaký ten čas pre seba.

 

Martina bola naša prvá redaktorka, ktorá napísala veľa hodnotných článkov. Je mamou a profesionálne sa venuje psychológii.