Príchod nového člena rodiny je pre staršie dieťa vždy emocionálna bomba, ktorú musí postupne spracovať.
Dieťa sa síce na príchod súrodenca teší, no zároveň sa môže cítiť ohrozené, odstrčené a žiarliť.
Poradíme, ako pripraviť dieťa na súrodenca tak, aby ste čo najviac eliminovali jeho žiarlivosť.
Jedináčik vníma príchod súrodenca inak
Jedináčik si užíva plnú pozornosť rodičov, a preto si vyžaduje najviac prípravy na príchod súrodenca.
V prípade, ak už máte detí viac, ste si už minimálne raz prešli procesom prípravy a zároveň sú vaše deti naučené „deliť“ sa o vašu pozornosť, takže príprava na súrodenca je v tomto prípade o niečo jednoduchšia.

Najviac pozornosti sa preto venuje tomu, ako zvládnuť príchod druhého dieťaťa.
Kedy povedať staršiemu dieťaťu, že bude mať súrodenca
Pri oznámení radostnej správy staršiemu súrodencovi sa môžete riadiť jednoduchým pravidlom – čím je dieťa mladšie, tým mu stačí oznámiť túto novinku neskôr.
Deti do dvoch rokov nemajú ešte dlhodobú pamäť a nerozumejú súvislostiam.
Týmto deťom stačí oznámiť príchod súrodenca tesne pred pôrodom, napríklad jednoduchou vetou, že maminke v brušku rastie braček alebo sestrička.
Pripraviť dvojročné dieťa na súrodenca je preto ešte to najjednoduchšie, skutočná výzva prichádza zvyčajne pri starších deťoch.
Troj až štvorročné deti už vnímajú rastúce maminkine bruško. Vhodný okamih na oznámenie príchodu nového súrodenca je preto moment, keď sa bruško stáva viditeľným.

Deti v tomto veku zároveň zvyčajne prechádzajú tzv. obdobím vzdoru, preto ich treba na príchod nového súrodenca starostlivo pripraviť.
Deti nad päť rokov už rozumejú všetkému, čo sa rodičia rozprávajú a zároveň potrebujú na príchod nového súrodenca dlhšiu prípravu.
Oznámiť tehotenstvo by ste preto mali týmto deťom čím skôr po jeho potvrdení a vyhnúť sa tak tomu, že na to prídu samé.
Ako oznámiť príchod nového súrodenca
Informáciu o príchode nového súrodenca by mala dieťaťu oznámiť mama, prípadne obaja rodičia spoločne.

Správu o príchode súrodenca berte ako oznam, nezahlcujte dieťa zbytočnými informáciami, no určite mu úprimne a pravdivo odpovedajte na všetky prípadne otázky.
Zároveň ho uistite, že sa na vašom spoločnom vzťahu nič nezmení.
Zapojte dieťa do príprav na nového člena rodiny
Dovoľte sa dieťaťu, v závislosti od jeho veku, podieľať na príprave na nového člena rodiny.
Nechajte dieťa nech pomôže vybrať súrodencovi meno, nechajte ho pomôcť pri výbere výbavičky a pýtajte sa ho na názor.
Zároveň však dajte pozor, aby ste dieťa prípravami na bábätko nezaťažovali prehnane a všetky vaše rozhovory sa netočili len okolo nového súrodenca.
Podporujte vzťah dieťaťa k nenarodenému súrodencovi
Pomôžte nadviazať dieťaťu kontakt s novým súrodencom ešte v brušku. Nechajte ho nech skúša ako kope alebo nech sa s bábätkom porozpráva či mu zaspieva.
Môžete si napríklad vytvoriť spoločný rituál – naučte dieťa pesničku, ktorú bude pravidelne nenarodenému súrodencovi spievať.
Prvé stretnutie súrodencov
Prvé stretnutie s novým súrodencom bude náročné, nakoľko starší súrodenec cíti bolesť z odlúčenia od maminky.

Obľúbeným trikom na zmiernenie stresu zo stretnutia s novým súrodencom je kúpa darčeka pre novonarodené dieťa.
Otecko so súrodencom kúpia spoločne darček, ktorý dostane pri zoznamovaní sa bábätko od staršieho súrodenca. Zároveň otecko kúpi darček, ktorý dostane od bábätka starší súrodenec.
Pri prvom stretnutí nechajte najskôr staršie dieťa až sa môže zvítať s maminkou, s ktorou sa dlhšie nevidelo a užiť si chvíľu jej pozornosť len pre seba a až následne mu predstavte nového súrodenca.
A sme všetci spolu doma
Snažte sa medzi súrodencami podporiť budovanie väzby a nechajte staršie dieťa nech sa s bábätkom mazná a pomáha pri starostlivosti.
Zároveň si nezabudnite vyhradiť čas, ktorý budete venovať čisto len staršiemu súrodencovi, aby vedel, že ste tu stále aj pre neho.
Čo robiť, keď dieťa žiarli
Pocity žiarlivosti sú u staršieho súrodenca prirodzené. Dieťa sa zrazu musí o rodičov deliť a stráca ich plnú pozornosť.
Zároveň je nový súrodenec „otravný“ – stále plače, nedá sa s ním hrať. Najlepším spôsobom ako u staršieho súrodenca znížiť pocit žiarlivosti je venovanie mu pozornosti a zároveň pravidelné rozprávanie sa.
Každé dieťa je iné a na každé platia iné „finty“. Najlepší spôsob prípravy na súrodenca bude preto pre vaše dieťa ten, ktorý založíte presne na jeho potrebách.
Sledujte svoje dieťatko, komunikujte s ním, snažte sa mať pre neho pochopenie a jednotlivé odporúčania mu prispôsobte presne na mieru.
Pridať komentár