Horúčka je varovný signál chorobných zmien v organizme. Ide vlastne o obrannú reakciu imunitného systému na choroboplodné zárodky. Nejedného rodiča však dokáže stúpajúca ortuť teplomera poriadne vyľakať.
Ako sa postarať o dieťa s horúčkou, na čo si dať pozor a v akých situáciách zalarmovať lekára?
Horúčka nie je choroba
Horúčka u detí je najčastejšie príznakom vírusovej alebo bakteriálnej infekcie. Zvýšením teploty sa organizmus snaží bojovať s patogénmi.
Zrýchľuje sa aktivita buniek imunitného systému a zhoršujú sa podmienky pre rast a rozmnožovanie choroboplodných zárodkov. Preto pediatri vštepujú rodičom pravidlo, podľa ktorého telesnú teplotu, ktorá nepresiahne 38°C, nie je potrebné znižovať. Nie je pre organizmus nebezpečná a dokonca plní i obrannú funkciu.
Ako odmerať dieťaťu teplotu
Hoci na trhu nájdete množstvo moderných bezkontaktných teplomerov, najpresnejší stále zostáva klasický digitálny teplomer. U detičiek približne do dvoch rokov je najjednoduchšie merať teplotu v konečníku teplomerom s flexibilným hrotom. Pre jednoduchšie zavedenie je vhodné použiť detský olej. V tomto prípade je ale potrebné od nameranej teploty odpočítať 0,5°C.
Staršie detičky zvládnu meranie teploty štandardným spôsobom, v podpazuší. Používame digitálny teplomer s pevným hrotom, ktorý odmeria teplotu pomerne rýchlo.
V oboch prípadoch je náročnejšie meranie v noci alebo počas spánku dieťatka. Tu odporúčame pre rýchlu kontrolu používať kvalitné bezkontaktné teplomery. Nameranú hodnotu však považujte len za orientačnú a pred podaním liekov na zníženie teploty ju vždy ešte skontrolujte klasickým teplomerom.
Dieťatko pred meraním teploty v konečníku prebuďte. Pri meraní bezkontaktným teplomerom je vhodné skontrolovať teplotu aj dotykom, ideálne priložením pier na čelo alebo na oblasť spánkov dieťaťa

Zvýšená teplota alebo horúčka?
Teplota presahujúca 37°C naznačuje, že v organizme dieťaťa niečo nie je v poriadku. Pre zvolenie správneho liečebného režimu je však potrebné rozlišovať medzi zvýšenou teplotou a horúčkou.
Za zvýšenú teplotu sa považuje telesná teplota od 37 do 38°C. O horúčke hovoríme v prípade, ak nameraná hodnota presiahne 38°C, pri meraní v konečníku 38,5°C. Zatiaľ čo horúčku cielene znižujeme, pri zvýšenej teplote realizujeme nasledujúce opatrenia:
- Dieťatko obliekame do ľahkého bavlneného oblečenia, neprehrievame ho
- Miestnosť, kde dieťa spí, pravidelne vetráme
- Teplotu sledujeme, meriame v pravidelných intervaloch aj počas noci
- Dbáme na zvýšený príjem tekutín
- Dodržiavame pokojový režim
- Rešpektujeme nechuť do jedla, dieťa jesť nenútime
- Dieťa izolujeme od kolektívu
Pozor! Deťom, u ktorých sa v minulosti objavili pri horúčke febrilné kŕče, podávame lieky na zníženie teploty už pri 37,5°C.
Znižovanie horúčky liekmi
Najúčinnejšími prostriedkami na znižovanie teploty sú lieky s obsahom paracetamolu (Paralen, Panadol). Podávajú sa každých 6 hodín. Pre deti sa predávajú vo forme sirupu a čapíkov. Sirup nie je vhodný, ak dieťatko trpí bolesťou hrdla, nevoľnosťami, zvracaním, má problémy s prehĺtaním alebo odmieta jesť.
Čapíky sa nepodávajú pri hnačke. Sú však spravidla praktickým riešením v noci, keď väčšina detičiek odmieta zjesť liek.
Pri dlhotrvajúcich teplotách je vhodné striedať paracetamol s liekmi s obsahom ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen). V tomto prípade stačí dodržiavať štvorhodinový časový odstup medzi jednotlivými dávkami.
Pozor! Striktne dodržiavajte dávkovanie odporúčané v príbalovom letáku. Odporúčaná dávka spravidla závisí od veku a hmotnosti dieťaťa.

Znižovanie horúčky fyzikálnymi metódami
Horúčku je možné na istý čas účinne znížiť aj vlažnou vodou. Najčastejšie sa využívajú zábaly alebo sprcha. Horúčku týmto spôsobom znižujeme, ak presiahne 39°C. Zábaly ani kúpeľ neaplikujeme, ak má dieťatko studené končatiny, je mu zima alebo má triašku.
Ako podávať dieťaťu zábal
Dieťatko vyzlečieme donaha. Na zábal používame bavlnenú tkaninu, plienku alebo osušku. Namočíme ju do vlažnej vody (teplota 22-24°C), nikdy nie do studenej a vyžmýkame. U najmenších bábätiek postačí zabaliť hrudník. U starších detičiek balíme aj bruško, prípadne stehná. Nikdy nie ruky, lýtka a chodidlá.
Dieťatko zakryjeme ľahkou suchou prikrývkou a zábal necháme pôsobiť približne 10 minút. Podľa potreby opakujeme až do zníženia teploty.
Ako znižovať teplotu sprchou
Nahé dieťa sprchujeme jemným prúdom vlažnej vody. Opäť dbáme na to, aby nebola voda studená. Rovnako miestnosť by mala byť primerane vykúrená, aby dieťatku nebola zima. Veľmi obľúbenou alternatívou sprchy je vlažný kúpeľ. Dieťa posadíme do vody a telíčko mu potierame mokrou špongiou. Vyparujúca sa voda bude odoberať organizmu teplo.
Komplikácie horúčky
Hoci horúčka ako taká nie je ochorenie, v niektorých situáciách môže byť pre dieťatko nebezpečná. Okamžitý zásah lekára si vyžadujú tzv. febrilné kŕče. Prejavujú sa ako zášklby celého tela alebo niektorých jeho častí. Môžu trvať od niekoľkých sekúnd až po desiatky minút. Vyskytujú sa len u malého percenta detí spravidla mladších ako 5 rokov. Väčšinou sa objavujú v prvý deň teploty.
Druhým závažným stavom je dehydratácia. Dieťa s horúčkou potrebuje zvýšený príjem tekutín. Ideálna je čistá voda alebo vlažný nesladený čaj. Príčinou dehydratácie môže byť odmietanie tekutín, ale aj zvracanie či hnačka.
Dehydratácia sa prejavuje vysychaním slizníc, ale môže skončiť až ťažkým šokovým stavom. Úroveň hydratácie je možné zistiť vyšetrením moču. Zrealizuje ho pediater, ale aj každá pohotovostná ambulancia. Pásiky na kontrolu moču sú dostupné aj v lekárni.
Pridať komentár