Ako si doma urobiť detské pieskovisko?

Detské piskovisko

Koláčiky, či hrady z piesku patria neodmysliteľne k detstvu.

Pieskovisko je preto hračka, ktorá by nemala chýbať ani na vašej záhrade. Samozrejme, najjednoduchšie je si pieskovisko kúpiť

No svojpomocne vyrobené pieskovisko poteší deti viac a navyše vám dá aj možnosť doladiť jeho rozmery či dizajn presne podľa vašich potrieb.


Kde umiestniť pieskovisko

Predtým, ako sa pustíte do výroby pieskoviska, by ste si mali najskôr premyslieť jeho veľkosť, tvar a zapustenie.

 Nadzemné pieskovisko je jednoduchšie na výrobu a môžete ho hocikedy premiestniť. Ideálne preto bude aj ako pieskovisko na balkón.

Zapustené pieskovisko má dlhšiu životnosť aj väčšiu stabilitu. Oceníte ho najmä v prípade umiestnenia na záhradu.

Pieskovisko záhrada

Pre pieskovisko vyberte doma miesto, kde nebude úplný tieň, ale ani priame slnko väčšinu dňa. Zároveň by ste mali mať na pieskovisko výhľad aj z domu.

Okolo pieskoviska bude pravidelne neporiadok, preto ho radšej neumiestňujte v okolí bazéna, či terasy, kde chcete mať poriadok.


Ako vyrobiť detské pieskovisko

Vyrobiť detské pieskovisko zvládne aj menej zdatný domáci kutil.

Ako základ pieskoviska poslúži štvorcová konštrukcia z dreva. Najobľúbenejším materiálom na výrobu pieskoviska je opracované drevo.

No aké drevo na pieskovisko použijete je čisto na vás. Pokojne môžete nechať priestor fantázii a vyrobiť detské pieskovisko aj z palety, či iného odpadového materiálu.

Ďalej budete potrebovať fóliu pod pieskovisko, ktorá zabráni vyrastaniu trávy spod pieskoviska (oceníte v prípade zapusteného pieskoviska), klince, prípadne skrutky, meter, vŕtačku (kladivo) a vodováhu.


Ideálne rozmery pieskoviska

Pieskovisko, v ktorom sa bude hrať jedno dieťa, by malo mať rozmery minimálne 150 x 150 cm.

Výšku pieskoviska je vhodné prispôsobiť veku dieťaťa.

Pieskovisko pre deti do 5 rokov by nemalo byť vyššie ako 15 cm. Pre staršie deti môže byť pieskovisko aj vyššie.


Postup ako založiť pieskovisko

Drevo si narežte na 4 dosky 150 x 20 cm, prípadne podľa iných preferovaných rozmerov a obrúste ho dohladka.

Dosky spojte pomocou klincov (skrutiek) do štvorcového rámu. Aby bolo pieskovisko pekne v rovine, pomôžte si aj vodováhou.

Nájdite si miesto v záhrade, kde bude umiestnené pieskovisko a vyložte ho netkanou fóliou. Jej rozmery by mali byť o trochu väčšie než rozmery pieskoviska.

Záhrada s pieskoviskom

Na fóliu položte pripravený rám a pieskovisko naplňte pripraveným pieskom. 

S výpočtom, koľko kg piesku do pieskoviska, vám radi pomôžu aj v predajni. Piesok do pieskoviska sa najčastejšie predáva v 20 až 25 litorvých baleniach.

V zásade platí, že na naplnenie malého pieskoviska budete potrebovať minimálne 5 takýchto balení.

V prípade zapusteného pieskoviska si najskôr vyhĺbte jamu približne 15 cm do hĺbky, tú vyložte foršňami, fóliou a ešte jednou vrstvou foršní a následne do nej uložte rám pieskoviska.


Ako zakryť pieskovisko či vyrobiť pieskovisko so sedadlami

Prekrytie pieskoviska môže mať 2 úlohy – ochrana detí pred slnkom, ochrana pred znečistením napr. od mačiek, ktoré pieskoviská rady vyhľadávajú.

Pieskovisko s lavičkami

K ochrane detí pred slnkom pomôže aj umiestnenie pieskoviska napríklad pod strom, prípadne si môžete pomôcť slnečníkom.

Ako ochrana pred znečistením môže slúžiť aj provizórne prekrytie pieskoviska plachtou.

Samozrejme, estetickejším riešením bude pieskovisko so strieškou a prekrytím. To už je ale úloha skôr pre zdatnejších domácich majstrov.

Strieška pieskoviska, aby bola bezpečná, musí mať pevnú konštrukciu a zároveň byť nepremokavá. Najlacnejším a najjednoduchším riešením je použitie OSB dosiek a ich prekrytie lepenkou.

Miesto na sedenie na pieskovisku deťom ľahko vytvoríte pomocou drevených sedadiel, ktoré na konštrukciu pieskoviska umiestnite pomocou tzv. L-liek.

V prípade, ak sa rozhodnete pre pieskovisko so sedadlami, stabilnejšie bude, ak takéto pieskovisko aj zapustíte do zeme.


Ako dezinfikovať pieskovisko

Dezinfekciu pieskoviska by ste mali vykonať dvakrát ročne – na začiatku sezóny a približne v polovici leta. Roztok na dezinfekciu pieskoviska kúpite v obchode.

Predtým, ako ho nalejete do pieskoviska, najskôr preosejte piesok od veľkej nečistoty.

Následne do pieskoviska nalejte pripravený roztok a nechajte pôsobiť pol hodiny. Potom premiešajte piesok hrabľami a urovnajte ho.


Prečo predstavuje pieskovisko ideálnu zábavku pre deti

Pieskovisko deti nielen zabaví, ale zároveň pomáha hravou formou rozvíjať ich kreativitu, motoriku či kognitívne schopnosti.

Pri hre s hračkami do piesku si dieťatko trénuje motoriku – musí hračky uchopiť, pustiť, preložiť z ruky do ruky, nabrať do nich piesok, vysypať ho, či utlačiť, ak chce z neho spraviť nejaký tvar.

Výroba jednoduchého pieskoviska predstavuje aktivitu, ktorú pri troške šikovnosti zvládnete doviesť do úspešného konca už za jeden deň.

Hračky do pieskoviska

Vyrobiť deťom domáce pieskovisko tak predstavuje ideálny spôsob ako im dopriať trocha pozornosti a zároveň aj ušetriť financie, ktoré by boli potrebné na kúpu hotového pieskoviska. 

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.