Ako ušetriť pri dieťatku? Poradíme vám

Ako ušetriť pri dieťati

Rodič starajúci sa o dieťa do troch rokov dostane od štátu príspevok len pár eurami prevyšujúci dve stovky.

Obrazne možno povedať, že mamička na rodičovskej dovolenke je zamestnaná len na polovičný úväzok, navyše na dosť mizerne platenej pozícii. Tak nejako si naši zákonodarcovia vážia rodinu a starostlivosť o deti.

V mnohých rodinách s malým dieťaťom potom prirodzene vyvstáva otázka šetrenia rodinného rozpočtu. Mamičky sa boria s problémom zabezpečiť dieťaťu všetko čo potrebuje pri vynaložení minimálnych finančných prostriedkov. My vám teraz prinášame niekoľko tipov ako šetriť bez toho, aby vaša rodina strádala.

 

Dojčite

Ak je to aspoň trochu možné, doprajte svojmu dieťatku materské mliečko. Dojčenie je najzdravším a súčasne najlacnejším spôsobom výživy.

V prvých mesiacoch života dieťaťa vďaka nemu ušetríte desiatky eur týždenne. Mnohé dojčiace mamičky robia veľkú chybu, keď sa snažia preučiť dieťatko z materského mliečka na mliečne formuly.

Umelé mlieko je len drahou, i keď v mnohých smeroch plnohodnotnou, náhradou materského mlieka. Nemá preto zmysel platiť za niečo, čo môžete mať v ešte lepšej kvalite, pohodlne a úplne zadarmo.

 

Skúste látkové plienky alebo bezplienkovú metódu

Plienky pre deti

Jednou z finančne najnáročnejších položiek starostlivosti o dieťa sú bezpochyby plienky. Tie jednorazové sú pre dieťa i pre mamičku pohodlné, ale aj pomerne drahé a neekologické riešenie.

Práve kvôli týmto nevýhodám sa mnohé mamičky v súčasnosti vracajú k látkovým plienkam. Tie si na jednej strane vyžadujú vyššiu vstupnú investíciu, na druhej strane sú z dlhodobého hľadiska bezpochyby ekonomickejším riešením.

Ďalšou možnosťou je takzvaná bezplienková komunikačná metóda, ktorá predpokladá vrodenú inštinktívnu potrebu dieťatka zostávať v suchu a v čistote. Je založená na komunikácii medzi mamičkou a dieťatkom, ale jej nevýhodou je časová náročnosť. Mnohé mamičky si ju však pochvaľujú.

 

Kupujte z druhej ruky

Nákupom detského oblečenia v internetových či kamenných bazároch alebo na detských burzách dokážete ušetriť stovky eur. Čím je dieťatko menšie, tým je nákup použitého oblečenia výhodnejší.

Novorodenec i dojča veľmi rýchlo rastie a tak v ponuke najmenších veľkostí nájdete naozaj zachovalé kúsky často bez známok používania. Z druhej ruky sa oplatí kupovať aj ostatný detský tovar.

Nakupovanie v second hande

Ekonomicky výhodná je kúpa použitého detského kočíka, autosedačky, stoličky na kŕmenie, detskej postieľky, do ktorej si dokúpite nový matrac, hračiek, ohrádky či kresielka.

Týmto spôsobom si môžete dovoliť kúpiť naozaj kvalitné veci za zlomok ich ceny, čo je jednoznačne výhodnejšie ako nákup lacného nekvalitného tovaru, ktorý môže pre dieťatko predstavovať zdravotné riziko.

 

Náš tip: Z druhej ruky nikdy nekupujte detské topánočky. Použitá obuv predstavuje riziko pre vyvíjajúce sa detské chodidlo.

 

Ušetrite na detskej kozmetike

Mnohé mamičky sa v snahe dopriať dieťatku tú najlepšiu starostlivosť zásobia širokým spektrom detskej kozmetiky počnúc sprchovými gélmi a penami do kúpeľa, končiac rôznymi olejčekmi a krémami.

Zdravé dieťatko však v skutočnosti nijakú špeciálnu kozmetiku nepotrebuje. Práve naopak. Ak to s týmito prípravkami preženiete, môžete jeho pokožke viac uškodiť ako pomôcť. V prvých týždňoch života bábätka si skutočne vystačíte len s čistou vodou a v prípade potreby s nejakým tým krémom proti zapareninám.

Postupne môžete do starostlivosti o hygienu pridať obyčajné detské mydlo, ktoré je lacnejšie a väčšinu aj menej dráždivé ako drahé sprchové gély.

 

Pripravujte domáce príkrmy

Nenechajte sa zlákať detskými výživami, ktoré nájdete v ponuke obchodných domov. Mnohé mamičky podľahnú etiketám uvádzajúcim široké spektrum vitamínov a minerálov, ktorými môžu rýchlo a jednoducho obohatiť stravu svojho dieťatka.

príkrmy pre dieťa

Tieto príkrmy však zväčša obsahujú aj množstvo konzervačných látok a solí, ktoré dieťatku naopak škodia. Doma pripravený príkrm je tým najzdravším, čo môžete svojmu dieťaťu ponúknuť. Navyše, dusená zeleninka s kúskom mäsa vás vyjde bezpochyby lacnejšie ako hotový príkrm, ktorý dostanete v obchode.

Výborné recepty na domáce príkrmy nájdete napríklad na stránke babetko.rodinka.sk.

 

Vyrábajte si hračky doma

Hračky predstavujú ďalšiu, pomerne veľkú, ale podstatnú položku starostlivosti o dieťa. Dieťa sa potrebuje hrať, hra je prostriedkom učenia a rozvoja.

Mnohé hračky si však s minimálnymi nákladmi dokážete vyrobiť doma sami. Ak máte staršie dieťatko, bude pre vás výroba hračiek príjemnou spoločnou zábavou. Z kartónových škatúľ si takýmto spôsobom dokážete vyrobiť napríklad garáž pre autíčka, kuchynku či domček pre bábiky.

Okamžitá úspora je v tomto prípade desiatky eur. Šikovné mamičky dokážu svojim deťom ušiť i krásne plyšové hračky či látkové bábiky, ktoré v každom smere predbehnú tie v obchodoch.

 

Nekupujte zbytočnosti

Rodičia sú veľmi vďačným objektom obchodníkov a predajných reťazcov. Jedna návšteva predajne s detským tovarom vás okamžite presvedčí, že potrebujete teplejšiu deku do kočíka, ohrievač mlieka alebo protišmykové ponožky.

Bez väčšiny z týchto vecí sa však so svojim dieťatkom bez problémov zaobídete. Vždy, keď sa rozhodnete rozšíriť svoju výbavu, starostlivo si rozmyslite, či vec, ktorú sa chystáte kúpiť, skutočne potrebujete.

Medzi detský tovar, ktorý väčšina mamičiek radí medzi zbytočnosti patrí napríklad spomínaný ohrievač mlieka, prebaľovací pult, podložka na kúpanie či topánočky pre bábätko do jedného roka.

 

Náš tip: Prečítajte si náš článok Čo všetko (ne)budete potrebovať po pôrode.

 

Perte úsporne

Pranie pre deti

S pracími práškami a avivážnymi prostriedkami je to podobné ako s kozmetikou. Pri starostlivosti o dieťa platí menej je viac.

Úsporné a účinné je napríklad mydlo na pranie. Môžete ho nastrúhať do práčky alebo si z neho doma vyrobiť vlastný prací prostriedok. Fľakov na oblečení a plienkach, ktoré sú pri starostlivosti o dieťatko bežné, sa s ním zbavíte oveľa efektívnejšie ako s väčšinou drahých pracích prostriedkov.

Na aviváž môžete pri malom dieťati zabudnúť úplne. Nielenže tým ušetríte, ale vyhnete sa aj podráždenej detskej pokožke.

 

Nepotrebné predajte

Prestaňte skladovať a zhromažďovať veci. Platí pravidlo, že ak niečo nepoužijete viac ako tri mesiace, pravdepodobne to vôbec nepotrebujete. Ak ste už nakúpili alebo dostali veci, ktoré nepoužívate, posuňte ich iným mamičkám. Urobiť tak môžete na internetových bazároch s detským tovarom alebo na sociálnych sieťach.

Príležitostí je dostatok a o detský tovar je veľký záujem. Predať môžete napríklad aj oblečenie, z ktorého vaše dieťatko už vyrástlo. Za utŕžené financie si zaobstaráte ďalšiu potrebnú výbavičku.

 

Nakupujte rozumne

Rozumné nakupovanie dokáže výrazne ulahodiť rodinnému rozpočtu. Ak sa napríklad rozhodnete používať jednorazové plienky, nakupujte ich vo veľkých baleniach v akciovej ponuke. Takýmto spôsobom dokážete pri vysokej spotrebe plienok ušetriť aj niekoľko eur týždenne.

Pleinky pre dieťa

Rovnako sa oplatí nakupovať napríklad potraviny tesne pred dátumom spotreby. Mnohí spotrebitelia sa tomuto tovaru vyhýbajú len kvôli zvnútorneným predsudkom. V skutočnosti však ide o rovnako kvalitný tovar za výhodnejšiu cenu. Je však dôležité ho spotrebovať čo najskôr.

Rozumné je nakupovať aj akciový či výpredajový tovar. Dávajte si však pozor, aby vás akciové ponuky nezlákali na kúpu vecí, ktoré v skutočnosti nepotrebujete.

 

 

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.