Školská taška je základom výbavy každého žiaka. A to bez ohľadu na to, či ide o nesmelého prváčika, ktorý si v taške nosí domov prvé jednotky alebo o ostrieľaného deviataka, ktorý by najradšej nenosil žiadnu tašku. Ešteže výber školskej tašky ostáva na nás, rodičov.
Keď sa povie výber školskej tašky, tí najmenší v tom majú jasno a na svojich pleciach by najradšej nosili tašku s obľúbeným rozprávkovým hrdinom.
Starších žiakov zas lákajú praktické batohy s čo najdospeláckejším výzorom. Pre nás rodičov je však viac ako samotný vzhľad dôležitejšie to, aby taška nepreťažovala chrbty našich ratolestí.
Ako teda vybrať tú správnu tašku a na čo všetko sa pri jej výbere zamerať?

Školské aktovky verzus školské batohy (tašky)
Pri výbere školskej tašky máte v zásade na výber z dvoch kategórií, a to školské aktovky a školské batohy (nazývané aj školské tašky alebo ruksaky). Obe majú svoje pre aj proti.
Školské aktovky
Školské aktovky majú spravidla menšie rozmery a nižšiu hmotnosť. Aj práve preto sú ideálnou voľbou najmä pre prváčikov. Ich ďalšou výhodou je menšia chrbtová časť, vďaka čomu lepšie sadnú na chrbát dieťaťa.
Aktovky majú zároveň aj lepšiu stabilitu, neprevracajú sa a stoja samostatne. Ich súčasťou je aj pevný chrbát, ktorý poskytuje dostatočnú oporu.
Ďalším argumentom za je aj ich väčšia prehľadnosť. Zvyčajne pozostávajú z jednej komory, ktorá je rozdelená na viacero priehriadok. Dieťa tak uvidí obsah tašky hneď po jej otvorení.
Nevýhodou však môže byť ťažšie zapínanie pozostávajúce zo spony.
Školské batohy
Druhú kategóriu tvoria školské tašky, často nazývané i školské ruksaky či batohy.
Spravidla nemajú pevný tvar, no ich stabilita býva aj napriek tomu pomerne dobrá. Množstvo batohov disponuje i spevneným chrbtom a dnom.
Keď sa však pozrieme do ich vnútra, nájdeme viacero komôr so samostatným uzatváraním, čo môže byť pre malého prváčika mätúce.
Najlepšie na tom nemusia byť ani zipsy, ktoré môžu časom začať zadrhávať alebo rozťahovať sa.
Ideálne školské tašky pre prvákov?
Prihliadnuc na všetky výhody i nevýhody školských aktoviek a batohov, sa ako víťaz v tomto boji javia práve školské aktovky. Tie sú pre prváčikov najideálnejšie.
Pokiaľ hľadáte tašku pre staršieho školáka, vhodnou voľbou sú zas batohy. Sú praktickejšie, dospeláckejšie, ale aj štýlovejšie, čo ocení nejeden tínedžer.
NÁŠ TIP: Pozrite si výber kvalitných školských tašiek pre prvákov v tomto katalógu a nechajte sa inšpirovať pri výbere.
Ako vybrať školskú tašku, batoh, ruksak či aktovku?
Pri výbere školskej tašky zohráva dôležitú úlohu hneď niekoľko kritérií. Prinášame vám výber tých najpodstatnejších.
Hmotnosť školskej tašky
Preťažené detské chrbty, skolióza či nesprávne držanie tela. To je len zlomok toho, čo môže spôsobiť nosenie nesprávne zvolenej školskej tašky.
Aby chrbát vášho dieťaťa netrpel, platí, že taška by mala mať čo najnižšiu hmotnosť.
Existuje tiež štátna norma STN 79 6506, ktoré hovorí, že prázdna taška určená pre žiaka prvého stupňa nesmie vážiť viac ako 1200 gramov, pre žiakov druhého stupňa viac ako 1400 gramov.

A čo naplnená taška? Tá by podľa odporúčaní Štátneho zdravotného ústavu nemala vážiť viac ako 10% hmotnosti dieťaťa.
Pri dieťati vážiacom 35 kilogramov to teda predstavuje hmotnosť 3,5 kg. Žiaľ, skutočnosť je často iná a naplnená detská taška neraz váži omnoho viac.
Veľkosť školskej tašky
Vidieť na ulici malého školáčika s taškou až po kolená dnes nie je nič neobvyklé, práve naopak.
Pri výbere preto myslite aj na veľkosť školskej tašky. Platí, že vrchná časť tašky nemá presahovať líniu ramien, spodná časť zase líniu bokov.
Čo sa týka šírky, taška nemôže byť širšia ako ramená.
Ergonómia školskej tašky
Detský chrbát sa neustále vyvíja a preto je veľmi dôležité poskytnúť mu dostatočnú oporu. Kvalitná školská taška má byť pevná, s anatomicky tvarovanou chrbtovou časťou.
Nemenej dôležité sú aj polstrované ramenné popruhy, široké aspoň 4 cm.

Deti by mali nosiť tašky na oboch ramenách, nie na jednom.
Tašku je potrebné nosiť na oboch ramenách, v žiadnom prípade nie iba na jednom, tak ako to majú v obľube najmä starší školáci.
Bezpečnostné prvky
Bezpečnostné prvky na taškách sa postarajú o to, že váš drobec bude viditeľný aj za zhoršených svetelných podmienok. Tašky by preto mali mať dostatok väčších reflexných pásikov a to nielen na prednej časti, ale aj po bokoch.
Úložný priestor tašky
Samozrejmosťou dobrej školskej tašky je aj dostatok úložného priestoru.
Taška by mala disponovať priehradkami, vreckami a komorami, kde si školák uloží nielen knihy či zošity, ale aj desiatu či rôzne iné drobnosti.

Taška by mala mať rozhodne aj bočné vrecko, ktoré zabráni katastrofe v dôsledku zle uzatvorenej fľaše.
Na čo všetko si ešte dať pozor pri kúpe školskej tašky?
Kde kúpiť kvalitnú školskú tašku?
Možno sa teraz v duchu sami seba pýtate, kde kúpiť kvalitnú tašku, ktorá by spĺňala všetky tie dôležité kritéria. Ponuka je široká, no vyberať by ste mali zodpovedne.
Jedným z najobľúbenejších predajcov na našom trhu je spoločnosť Topgal. Tá sa výrobe školských tašiek venuje už od roku 1995.
V ich eshope nájdete kvalitné modely spĺňajúce všetky dôležité štátne normy.
Tašky sú prehľadne rozdelené do viacerých kategórii podľa určenia:
- školské tašky a aktovky pre prvákov
- batohy do 2. - 3. triedy
- batohy do 4. - 5. triedy
- batohy na 2. stupeň ZŠ
- študentské batohy
Vyberať môžete napríklad aj z týchto modelov:
Aktovky
Naša rada na záver
Pri hľadaní správnej školskej tašky si nezabudnite na pomoc prizvať i vaše dieťa. Nechajte ho ukázať vám, aká taška by sa mu páčila a pri rozhodovaní berte do úvahy i jeho názor.
V konečnom dôsledku totiž bude nositeľom tašky ono samotné. Verte, že v taške, ktorá sa mu páči, sa mu bude chodiť do školy o niečo lepšie.
2x komentár