Pevná obuv s tvarovanou stielkou alebo barefoot topánočky?
Nekonečná dilema, ktorá delí súčasné mamičky na dva vyhranené tábory. Málokto si pritom uvedomuje neradostnú realitu súčasných detských nožičiek.
Podľa prieskumov až dve tretiny detí nosí nesprávnu veľkosť topánočiek.
Tretina detí nikdy nechodila bosá.
Polovica všetkých detí má nohy zdeformované napriek tomu, že až 98% novorodencov prichádza na svet so zdravými chodidlami. Pritom práve zdravé nohy sú to, čo umožní vášmu dieťaťu kráčať životom dobre a vzpriamene.
Aký výber topánočiek teda odporúčame my? Predovšetkým rozumný!
Nie je noha pre topánku, ale topánka pre nohu. Každá nôžka je iná a vy pre ňu potrebujete nájsť vhodnú obuv. Kedy a ako?
Kedy dieťatko prvýkrát obuť?
Ak hovoríme o prvých topánočkách, máme na mysli topánky v pravom zmysle slova.
Nie protišmykové ponožky alebo látkové papučky, ktoré majú len termoizolačnú funkciu. Tie sú vhodné pre bábätká prakticky od narodenia.
Prvé skutočné topánky by si malo obuť dieťatko, ktoré začína chodiť. Niektorí odborníci uvádzajú, že prvé topánočky by sme mali dieťaťu obuť v čase, keď došľapuje na celú nôžku, teda keď prestáva krčiť pršteky.
Všetko sa to deje približne v rovnakom čase, okolo jedného roka života dieťaťa. Individuálne rozdiely sú prirodzené.

Ako vybrať vhodné topánočky?
Správna veľkosť
Výber vhodnej veľkosti obuvi je kľúčový a vo všeobecnosti aj podstatne dôležitejší ako samotný typ topánočiek.
Svoju úlohu pritom nezohráva len dĺžka, ale aj šírka topánky. Jednoducho potrebujete nájsť topánočku, ktorá sadne na chodidlo vášho dieťatka ako uliata.
Ak kúpite príliš malé topánky, nôžka v nich bude nevhodne stlačená, nebude sa môcť správne ohýbať a už v útlom veku spôsobíte jej nezvratné poškodenie.
Príliš veľké topánky zas poskytnú nohe nijakú oporu. Tá pri chôdzi skĺzne dopredu a tam sa stlačí.
Z príliš širokých topánok zas päta pri chôdzi vychádza von. K vhodnej veľkosti totiž neexistuje nijaká alternatíva. Musíte kúpiť presne tú. Ako?
Skúste to takto:
- Na kúsok tvrdého papiera si obkreslite chodidlo dieťaťa.
- Vpredu pridajte 1-1,5cm a túto šablónu si vystrihnite. V skúšanej topánke musí dokonale sedieť.
- Potom skontrolujte výšku topánky tak, že do nej vložíte ruku. V časti pre prsty musí byť dostatočne vysoká, na hrúbku palca.
- Ak dĺžka sedí, ale päta pri chôdzi vyskakuje, topánka je príliš široká. Znamená to, že nepotrebujete menšiu veľkosť, ale užší model.
Správna podrážka
A tu sa dostávame k spomínanému ohnivku sváru. Mäkká barefoot topánka alebo pevná obuv?
Odpoveď je rozumnou zlatou strednou cestou. Topánočka by mala dieťa chrániť pred poranením a chladom a súčasne by mu mala umožniť kvalitné vnímanie podkladu.
Vložte ruku do topánky a prejdite s ňou po rôznych povrchoch. Ak necítite vôbec nič, je topánka pre dieťa príliš tvrdá. Tvrdosť podrážky otestujete aj tak, že sa ju pokúsite zohnúť.
Pod tlakom vašich prstov by sa mala bez problémov zohnúť do 90° uhla. Podrážka i stielka by mali byť rovné.
Správny materiál
Detská noha sa potí viac ako noha dospelého človeka.
Topánka by preto mala byť z priedušného materiálu, ideálne sú kožené alebo textilné topánočky. Nevhodná je guma, syntetika či koženka.
Tieto materiály neprepúšťajú vlhkosť, často sú tvrdé, neforemné a bránia dieťatku v prirodzenom pohybe.
Kožené alebo textilné topánky sa nohe dieťatka lepšie prispôsobia.

Pre a proti: Barefoot topánky
Barefoot topánky simulujú chôdzu naboso a v posledných rokoch sa tešia stále väčšej popularite.
Ich zástancovia argumentujú, že chôdza naboso je dieťaťu prirodzená. Nôžka je nútená reagovať na podnety z prostredia a prispôsobovať sa im. Tak sa posilňujú svaly a väzy a stimuluje sa rozvoj rovnováhy a koordinácie pohybov, čo tiež prispieva k správnemu držaniu tela.
Barefoot topánky chodidlo dieťatka nijako neobmedzujú a tak mu nebránia v prirodzenom vývine.
Odporcovia zas tvrdia, že dieťatko, ktoré začína chodiť, potrebuje mať v topánočke oporu. Potrebuje, aby bola dostatočne pevná a stabilná. Dieťatko totiž ešte nemá spevnené väzy a má prirodzene nestabilné členky.
Chôdza naboso je dôležitá a prospešná, ale po prírodnom teréne, napr. po tráve alebo po piesku. Chôdza naboso po tvrdej podlahe alebo asfaltovom chodníku môže byť pre dieťatko skôr škodlivá.
Náš TIP: Kvalitné barefoot topánky pre malých aj veľkých nájdete v eshope BeLenka.sk. Odporúčame.
Pre a proti: Tvarovaná stielka
Na trhu sú topánočky s tvarovanou stielkou, ale dajú sa kúpiť aj pevné tvarované vložky do topánok.
Tvarované stielky skutočne pomôžu vybudovať správny tvar klenby. Ich odporcovia však tvrdia, že ide o umelé tvarovanie nohy, pri ktorom sa neposilňuje svalstvo.
Noha takto zostáva vytvarovaná len dovtedy, kým dieťa nosí pravidelne obuv s tvarovanou stielkou. Ako náhle prejde na rovnú obuv, klenba opäť poklesne.
Podľa odborníkov sú tvarované stielky vhodné výlučne pre deti, ktorým ich na základe deformít odporučil lekár, ortopéd. Ostatné deti by pevné, tvarované stielky nemali používať.
Dôležité pritom je, aby tvarované vložky do topánok boli používané výlučne v kombinácii s vhodnou obuvou.
Pre správne vytvarovanie klenby má však oveľa väčší význam správne a pravidelné cvičenie.
1 komentár