Vysoké letné teploty dávajú zabrať nám dospelým, nie to ešte malým bábätkám.
Máte aj vy malého letného drobca a rozmýšľate ako mu horúčavy čo najviac uľahčiť? Presne na to sa zameriame v dnešnom článku.
Pozrieme sa na to, ako bábätko obliekať, kŕmiť, ukladať spinkať a aj kedy je s bábätkom bezpečné vybrať sa počas horúčav na prechádzku.
Bábätká zvládajú letné horúčavy ešte horšie ako dospelí
Malé deti ešte nemajú kompletne vyvinutú termoreguláciu, a preto sú pre letné horúčavy ešte väčším zaberákom ako pre dospelých. Veď aj medzi kolapsmi z tepla sa nejeden krát vyskytnú aj deti okolo jedného roka.
Dôležitú ochranu pred prehriatím a prípadným kolapsom zohráva správny prístup rodiča.
V detskom tele sa obsah vody pohybuje až okolo 80 %, pričom u dospelých je to približne 60 %.
Základom ochrany bábätka pred teplom je jej pravidelné dopĺňanie. Dojčené bábätko si samo bude pýtať častejšie papať, nedojčenému bábätku dávajte často piť čistú vodu.
Novorodencov nevystavujte slnku vôbec, staršie bábätká len obozretne
My dospelí sa radi opaľujeme, no pri deťoch do šiestich mesiacov je najlepšie vyhnúť sa priamemu slnku úplne.
Malé detské telíčko sa totiž na slnku prehreje naozaj rýchlo. A to môže byť aj život ohrozujúci stav.

Ako obliecť bábätko v lete
Štandardne sa pri bábätkách riadime zásadou, že by mali mať približne o jednu vrstvu oblečenia viac, ako my dospelí.
No v extrémnych horúčavách jednoznačne platí odporúčania – menej je viac.
Nezabudnite aj na fakt, že vďaka prikrytiu sa teplota tela bábätka v kočíku rýchlo zvýši. Pri vysokých letných teplotách preto bábätko v kočíku neprikrývajte.
Počas letných horúčav bude bábätku pokojne stačiť len ľahké body a plienka. Jednorazovú plienku však ideálne vymeňte za látkovú. Znížite tým riziko zaparenia.
To, či je bábätku teplo alebo zima ľahko zistíte tak, že mu strčíte ruku za krk – ak je teplý a suchý je to ideál.
Prechádzky mimo obeda a v tieni
Pobyt s dieťaťom vonku počas letných dní plánujte vopred. Vyhnite sa pobytu vonku v čase obeda. Na prechádzky radšej uprednostnite čas do 10. hodiny doobeda a po 17. hodine poobede.
Na prechádzku sa vyberte do prostredia, kde je dostatok tieňa a stromov. Vyhnite sa prechádzkam po rozhorúčenom meste.

Ak nechávate bábätko spať vonku v kočíku nezabudnite na sieťku proti hmyzu a pravidelne kontrolujte tieň.
V kočíku odstavenom na slnku sa teplota vyšplhá naozaj rýchlo. A to aj na 50 stupňov Celzia!
Aby sa bábätku v noci dobre spinkalo
Miestnosť, v ktorej bábätko spí by mala mať ideálne okolo 16 až 20 stupňov Celzia. Dosiahnuť takúto teplotu môže byť počas letných horúčav celkom výzva. A aj to je jeden z dôvodov, prečo sa počas horúčav bábätko budí omnoho častejšie.
Aby sa izba bábätka príliš nevyhriala, nechajte ju počas dňa zatemnenú (zatiahnuté rolety alebo závesy) a nevetrajte v čase najväčších horúčav. Pomôcť si môžete aj chladením ventilátorom.
Z postieľky odstráňte všetky zbytočné mantinely a prikrývky a nechajte bábätko spinkať neprikryté v ľahkom oblečení. Ak vaše dieťa nezaspí bez spacieho vaku, vyberte čo najtenší a bábätko do neho oblečte len minimálne.
Ideálne schladenie pred spaním poskytne bábätku rýchly kúpeľ. Nekúpte ale bábätko príliš dlho, aby ste ho nechladili príliš. Po kúpaní oblečte bábätko do niečoho ľahkého bavlneného, prípadne ľanového a uložte spinkať.
Prevencia pred potničkami
Počas horúčav sa bábätká potia vo zvýšenej miere, čo môže viesť k rozvoju potničiek. Vyhnite sa preto používaniu tesného oblečenia a uprednostnite prírodné materiály. Vymeniť odporúčame dočasne aj jednorázové plienky a látkové.
Samozrejmosťou je zvýšená hygiena, pravidelné prebaľovania, kúpanie a ošetrovanie pokožky. Ak sa predsa len potničky u vášho dieťatka vyskytnú, pomôcť si môžete domácimi receptami – bielym jogurtom alebo vodou s ružovou silicou.
Cesta autom s bábätkom počas horúčav
Počas vysokých letných teplôt cestujte s bábätkom v aute len, ak je to naozaj nevyhnutné. Ak sa dá cesta odložiť, alebo aspoň absolvovať ráno, prípadne podvečer, urobte to.

V aute sa zamerajte na ochranu bábätka pred slnkom. Okná môžete napríklad zatemniť bavlnenou plienkou. Nezabudnite na prestávky a dopĺňanie tekutín.
Nezabudnite aj na obozretné používanie klimatizácie, aby ste sa vyhli teplotnému šoku. Maximálny rozdiel medzi teplotou v aute a vonkajšou teplotou by mal byť 5 stupňov Celzia.
A hoci sa toto upozornenie omieľa naozaj všade, neodpustíme si ho ani my – Nikdy nenechávajte bábätko samé v uzavretom aute! Teplota v aute sa už po pár minútach vyšplhá na neznesiteľné hodnoty.
Prvá pomoc pri prehriatí alebo dehydratácií
Malé deti sa dehydrujú naozaj rýchlo. Spozornieť by ste mali, ak u dieťaťa spozorujete príznaky ako je absencia močenia (žiadne močenie viac ako 4 hodiny), plač bez sĺz, či vpadnuté oči. Dieťatku dajte piť a navlhčite mu čelo. Ak príznaky pretrvávajú okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Príznaky prehriatia bábätka sú podobné ako pri horúčkovom ochorení. Bábätko má horúčku, je spavé, má rýchly pulz, červenú pokožku, objaviť sa môže aj zvracanie a letargia.
Pri výskyte týchto príznakov okamžite preneste bábätko do chladnejšieho prostredia a začnite s ochladzovaním - potieraním vlažnou vodou a ovievaním na urýchlenie odparovania, vložením vrecka s ľadom zabaleného do uteráka ku krku, do podpazušia a slabín, prikrytím vlhkou plachtou. Ak sa príznaky nezlepšia do pol hodiny alebo je dieťatko v bezvedomí okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Nástrah, ktoré cez leto číhajú na váš malý poklad je naozaj mnoho. Vďaka správnej starostlivosti si však leto aj napriek vysokým horúčavám užijete vy, aj vaše dieťatko.
Pridať komentár