Novorodenec či dojča bez plienky je v našej kultúre skôr raritou. Vytvorili sme si výchovný rituál, v rámci ktorého učíme bábätká vykonávať potrebu do plienky, aby sme ich to potom niekedy okolo dvoch rokov zas odučili. Robíme to preto, lebo sme vo väčšine presvedčení, že to inak nejde.
Existujú však kultúry, ktoré vychovávajú deti bez plienok celé generácie. A práve nimi sa inšpirovali mamičky v našich končinách praktizujúce bezplienkovú komunikačnú metódu. Ako funguje tento moderný spôsob bezplienkovania a pre koho je vhodný?
Princípy bezplienkovej metódy
Podstata bezplienkovej metódy alebo presnejšie bezplienkovej komunikačnej metódy spočíva práve v komunikácii. Ide o komunikáciu medzi bábätkom a mamičkou alebo iným človekom, ktorý sa o dieťatko denne stará a snaží sa mu porozumieť.
Vychádza z presvedčenia, že dieťa sa už rodí so schopnosťou komunikovať svoju potrebu okoliu. Rovnako ako dokáže prejaviť svoj hlad, únavu, nepohodlie či inú nespokojnosť, dokáže signalizovať aj potrebu vyprázdnenia. Mamička sa musí naučiť tieto jeho signály čítať a v správny čas podržať bábätko nad nočníkom či toaletou.
Bezplienková metóda teda ctí predpoklad, že už pre novorodenca je prirodzené vykonávať potrebu mimo plienky a zachovávať si tak základnú čistotu. Je to naša výchovná kultúra, ktorá učí bábätká na plienky a po uplynutí cca dvoch rokov ich od nich opäť odúča posádzaním na nočník. A hoci sa dieťatko narodí s prirodzenou schopnosťou signalizovať potrebu, tú postupne stratí, pretože je okolím ignorovaná.
Ako praktizovať bezlienkovú metódu
Spôsobov, ako realizovať bezplienkovanie v praxi, je mnoho a závisí len od mamičky a bábätka, čo im vyhovuje najviac.
Kedy začať?
Predpokladá sa, že čím skôr začnete, tým lepšie a to práve z dôvodu, aby bábätko neprestalo signalizovať. Mnohé mamičky začínajú už v pôrodnici. Neskoro však nie je ani po niekoľkých týždňoch či mesiacoch života dieťatka. Jednoducho, keď sa naladíte na tú správnu vlnu a nájdete v sebe odhodlanie, nič vám nestojí v ceste.
Úplne bez plienok alebo s „poistkou“?
Mnohé mamičky sa do bezplienkovej metódy nepúšťajú, pretože majú strach úplne sa vzdať plienok. Iné chápu ako vlastnú prehru, ak sa im ju nedarí realizovať na 100%. Bezplienková metóda však nie je súťaž. Každá mamička ju môže realizovať do takej miery a takým spôsobom, ako jej to vyhovuje.
Niektoré odložia plienky úplne, pričom počítajú s občasnými nehodami, iné nechávajú dieťatku plienky stále ako poistku. Jedni používajú látkové plienky, iné volia jednorazové. Ďalšie realizujú bezplienkovanie len cez deň a v noci nechajú bábätko vykonať potrebu do plienky.
Rozhodnutie je len a len na mamičke, pričom žiaden spôsob nie zlý.

Ako nadviazať komunikáciu s bábätkom?
Základom komunikácie pri bezplienkovej metóde je, aby sa mamičky vyladila na potreby svojho dieťaťa. To znamená, musí sa naučiť čítať jeho signály. Dieťatko môže potrebu prejavovať rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sú to zmeny v aktivite – bábätko začne byť nepokojnejšie, pohyblivejšie alebo naopak ustrnie v činnosti akoby sa sústredilo na niečo iné, ale môžu to byť aj zmeny vo výraze tváre, rôzne grimasy a podobne.
Je na mamičke, aby tieto signály správne identifikovala a neodkladne dieťatko rozbalila a podržala nad toaletou či nočníkom.
Komunikácia však smeruje aj od mamičky k dieťatku. Sú to zvuky, ktoré mamička používa ako signály na vykonanie potreby. V čase, keď dieťatko drží nad toaletou, môže mu opakovať napr. „psss“, „pípí“ alebo iné slovo, ktoré si bábätko postupne asociuje s vykonaním potreby.
Načasovanie a intuícia
Načasovanie a intuícia sú ďalšie pomôcky, ktoré okrem komunikácie napomáhajú bezplienkovaniu.
Načasovanie znamená, že mamičky postupne spozná rituály svojho dieťatka a bude vedieť aj časovo odhadnúť, kedy ho asi treba dať na toaletu. Mnohé matky používajúce plienky napríklad netušia, že malé bábätká cikajú aj 20-krát denne. Čas vykonania potreby často súvisí s denným režimom. Bábätká napríklad vykonávajú potrebu spravidla hneď po prebudení, pred kŕmením i po kŕmení. Veľkú potrebu zvyknú vykonávať približne v tom istom čase počas dňa.
Malú potrebu vykonávajú zvyčajne častejšie v dopoludňajších hodinách ako popoludní. Počas spánku bábätká potrebu nevykonávajú. Ak potrebujú napríklad cikať, začnú sa minimálne prehadzovať. Takéto a mnohé iné časové pomôcky sa postupne mamička naučí identifikovať a využívať o svojho dieťatka.
Intuícia je o vzájomnom vyladení sa mamičky a dieťatka. Matky jednoducho prirodzene vedia, čo ich detičky potrebujú. Nemusia nad tým dlho premýšľať, čítať odbornú literatúru ani pozerať náučné dokumenty. Medzi nimi a ich potomkami je puto, ktoré im mnohé napovie. Ako sa mamička vylaďuje na dieťa, jednoducho už vie, kedy je hladné, kedy potrebuje spinkať a ak sa tomu venuje, vie aj kedy mu treba vykonať potrebu.
Čo budete potrebovať?
Aby ste mohli s bezplienkovaním začať, nepotrebujete prakticky nijaké materiálne vybavenie. Niektoré mamičky si zabezpečujú tzv. čínsky nočník, s ktorým sa im funguje pohodlnejšie. Zaobídete sa však aj bez neho. Úplne postačí klasický nočník, vedierko, toaleta či umývadlo.

To, čím by sa však mamička mala jednoznačne vyzbrojiť, je čas a trpezlivosť. Bezplienková metóda si vyžaduje byť s dieťatkom prakticky nepretržite v kontakte. Mnohé mamičky, ktoré ju praktizujú, nosia svoje detičky v ergonomických nosičoch alebo baby šatkách, dojčia a praktizujú spoločné spanie. Jednoducho majú svoje deti nepretržite pri sebe a učia sa čítať ich potreby nielen čo sa týka vyprázdňovania.
Nech sa už budete snažiť akokoľvek, s nehodami jednoducho počítať musíte. Vzájomné vyladenie sa nejaký čas trvá. Aj po týždňoch či mesiacoch úspešného bezplienkovania však môže prísť obdobie, kedy vám to jednoducho spolu nepôjde. Oporou vám môžu byť iné mamičky praktizujúce bezplienkovanie so svojimi deťmi. Ak vo svojom okolí nijaké nemáte, iste nájdete komunity na rôznych fórach a chatoch (napr. modrykonik.sk).
Výhody bezplienkovej komunikačnej metódy
O tom, že bezplienková metóda v sebe skrýva množstvo benefitov, snáď ani niet pochýb. Na úvod spomeňme napríklad finančnú úsporu. Či sa už rozhodnete fungovať úplne bez plienok alebo budete plienky používať ako poistku pre prípad nehody, iste ušetríte nemalé finančné prostriedky. S tým priamo súvisí aj ekologické hľadisko, najmä ak za normálnych okolností používate jednorazové plienky.
Ďalšou obrovskou výhodou je bezpochyby hygiena. Nech už dieťatko prebaľujete akokoľvek často, pri plienkovaní musí vždy zostať istý čas vo svojich výkaloch. Tá predstava snáď nie je príjemná pre nikoho z nás. A hoci sa nájdu neprajníci bezplienkovania, ktorí o tejto metóde hovoria ako o trápení dieťatka, stojí za to sa zamyslieť, či je príjemnejšie chodiť na toaletu alebo tráviť čas vo vlastných výkaloch. Tak či onak, pri tejto metóde bábätkám určite nehrozí podráždenie pokožky, vznik zaparenín, či dokonca zápalov močových ciest spôsobených prenosom baktérií z konečníka.
Bezplienková komunikačná metóda má svoje výhody aj z hľadiska vzťahu matka – dieťa. Ide o súčasť tzv. vnímavého rodičovstva. Mamička sa učí citlivo vnímať potreby dieťatka a bezodkladne ich uspokojuje. To je základný predpoklad k budovaniu zdravej primárnej vzťahovej väzby.
Tiež odporúčame prečítať:
- Bezplienková metóda: Prečo ju skúsiť a čo by ste o nej mali vedieť
- Bezplienková metóda. Ako to funguje?
Pridať komentár