Aké čaje sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy? Poradíme vám

Čaje pre tehotné ženy

Už po stáročia ľudstvo využíva byliny ako čisto prírodné alternatívy pri liečbe rôznych ochorení či na podporu zdravia.

Dnes populácia užíva až 126 druhov bylín vo forme čajov či tinktúr, avšak iba 28 z nich sú v tehotenstve bezpečné.

Preto čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac a prežili tak tehotenstvo a dojčenie v harmónii a bez stresu.


Čaje vhodné v tehotenstve

Bylinné čaje, tinktúry či rôzne iné prírodné formy na podporu zdravia nás dlhodobo sprevádzajú každodenným životom.

K tomu neodmysliteľne patrí aj tehotenstvo, ktoré sa označuje ako najkrajšie obdobie života ženy. A keďže ide o celkovo veľmi citlivé obdobie, kedy sa príkladne staráme o naše zdravie, mali by sme rozhodne vedieť, aké čaje piť.

Zázvor

Prvá pomoc nielen pri nachladnutí, ale aj v rámci prevencie tehotenských nevoľností.

Zázvor upokojuje žalúdok, čo mnohým tehuľkám v ranom štádiu gravidity prináša úľavu a schopnosť chodiť ešte do práce či venovať sa domácnosti.

Ak vám však vo všeobecnosti zázvor nerobí dobre a ste naň citlivá, žalúdok vám neupokojí a neodporúčame ho. 

Ostružina malinová

Malina všeobecne pôsobí blahodarne na ženské telo, pričom je dokázané, že ženám pomáha pri problémoch s plodnosťou - to je dôkazom pozitívneho vplyvu maliny na ženský reprodukčný systém a maternicu.

Malinový čaj však odporúčame piť vo vyššom štádiu tehotenstva (od 34. týždňa), nakoľko spôsobuje rozširovanie ciev, vďaka čomu sa rýchlejšie skracuje a otvára krčok maternice. Taktiež by ste to s pitím malinového čaju nemali preháňať (maximálne 2 šálky denne).

Upozornenie! Ak už máte alebo ste v minulosti mali problémy s predčasným otváraním alebo je/bolo vaše tehotenstvo rizikové, čaju z maliny sa radšej úplne vyhnite.

Alchemilka žltozelená

Alchemilka pomáha pri problémoch s plodnosťou, pričom prekrvuje vaječníky a tie sú tak schopné uvoľniť prasknutý folikul, ktorý je následne plne pripravený na oplodnenie.

Taktiež pomáha v boji proti folikulárnym cystám, ktoré môžu tiež vplývať na plánovanie tehotenstva. 

V tehotenstve sa jej, rovnako ako maline, v prvých dvoch trimestroch tehotenstva radšej vyhnite.

Náš tip: Hľadáte kvalitnú vňať Alchemilky obyčajnej? Skúste to tu.

Čaje pre dojčiace matky

Počas tehotenstva sa vyhnite týmto čajom

Zelený a čierny čaj

Áno, tento čaj prináša vytúženú úľavu od žalúdočných nevoľností, ale v tehotenstve môže uškodiť (v takomto prípade siahnite po zázvorovom čaji).

Zároveň obsahuje kofeín, s ktorým by ste to počas tehotenstva v žiadnom prípade nemali preháňať!

Brusnica

Brusnicu odporúčame užívať vo forme čajov výhradne pred otehotnením, kedy vďaka obsahu kyseliny listovej znižujú riziko vzniku rôznych vrodených vývojových chýb plodu a s ním spojený aj predčasný pôrod.

V prípade infekcie močových ciest, čo je veľmi častý problém tehotných žien, za žiadnych okolností nesiahajte po čaji či iných preparátoch s obsahom brusnice, ale poraďte sa s lekárom, ktorý nastaví liečbu špecificky vašim potrebám!

Ľubovník bodkovaný

Aj keď patrí Ľubovník bodkovaný medzi jedovaté rastliny, jeho domáce, ale aj farmaceutické využitie je veľmi obľúbené.

Počas tehotenstva však majte na pamäti, že jedom sa je potrebné vyhnúť, a to, žiaľ, aj tejto rastline.

príprava čaju

Čaje počas dojčenia

Materstvo je najkrajším, ale aj najstresujúcejším obdobím, kedy je potrebné dbať nielen o svoje zdravie, ale aj o zdravie dieťaťa.

Tehotné, ale najmä dojčiace ženy sú náchylnejšie na vonkajšie vplyvy a preto by mali v týchto dňoch dbať najmä na svoju psychickú pohodu, s ktorou sa spája následná celková spokojnosť a harmónia v rodine.

Veľmi často je dojčenie sprevádzané aj popôrodnými depresiami, ktorým sa aj za pomoci čaju viete úspešne vyhnúť.

Rozhodne by ste to však ani počas dojčenia nemali s pitím čajov preháňať. Veľmi prínosné je najmä pravidelné striedanie čajov, čím vytvoríte harmóniu, vďaka čomu vám ani jeden z čajov neprestane chutiť.

Fenikel

Pri dojčení je veľmi potrebné dbať o tráviacu sústavu dieťaťa, pričom určité množstvo prijatej stravy aj vo forme čajov sa dostáva do materského mlieka, čo môže v určitých situáciách vyvolať problémy.

V rámci účinnej prevencie bolesti bruška či koliky u plne kojeného novorodenca nič nepokazíte feniklovým čajom, práve naopak! Fenikel je známy svojimi antikolikovými účinkami, pričom sa tieto preukážu už v priebehu dvoch týždňov.

Fenikel ocenia aj čerstvé mamičky v rámci spustenia laktácie, pričom fenikel spúšťa, ale aj udržiava tvorbu mlieka.

Rasca

Rascový čaj odporúčajú neonatológovia po celom svete. Rovnako ako fenikel, rasca pôsobí upokojujúco na bruško bábätka, uľavuje od plynatosti a s ňou spojenými kolikami, čoho výsledkom je spokojné dieťa, aj mamička.

Mamičke sa rasca zasa postará o dostatočnú tvorbu kvalitného materského mlieka, čo opäť prispeje k spokojnosti a harmónii medzi matkou a dieťaťom.

Náš tip: Nezabúdajte, že pre čo najpokojnejšie prežitie tehotenstva a prvých mesiacov materstva potrebujete aj dostatočne odpočívať. Zaslúžený relax dosiahnete pomocou jemnej hudby a kúpeľom z levandule a lupeňov ruží, čo uvoľní telo a myseľ. Pozor! Kúpeľ nepraktizujte vo vysokom štádiu tehotenstva - môže vyvolať predčasný pôrod!

Ideálne čaje pre tehotné ženy a budúce maminy

Do redakcie sme dostali na vyskúšanie 2 čaje, ktoré odporúčame rozhodne vyskúšať.

Bylinný čaj pre tehotné ženy

Čaj pre tehotné

Ako spomíname vyššie, nie všetky bylinné čaje sú vhodné pre tehotné ženy. Niektoré bylinky sú dokonca zakázané, pretože môžu dráždiť orgány, spôsobovať kŕče a tiež vplývať na maternicu, privodiť kontrakcie a spôsobiť dokonca predčasný pôrod.

Ak sa teda rozhodnete piť bylinkový čaj v tehotenstve, vyberajte veľmi dôsledne a opatrne. Vhodnou voľbou je tento Manutea čaj obsahujúci starostlivo vybranú zmes vhodnú a prospešnú pre tehotné ženy.

Čaj obsahuje kúsky jablka, rooibos, listy medovky a šípkové šupky. Vybrané ingrediencie pochádzajú od spoľahlivých európskych dodávateľov, ktorí dbajú na ich čistotu a kvalitu.

Kombinácia jednotlivých zložiek čaju podporuje zdravý, prirodzený priebeh tehotenstva. Priaznivo vplýva aj na psychickú pohodu budúcej mamičky, ktorá je v tehotenstve nesmierne dôležitá.

Pravidelným pitím možno docieliť i kvalitnejší a plnohodnotnejší spánok.

Chuť a vôňa

Bylinný čaj pre tehotné ženy má vynikajúcu bylinkovú chuť, ktorá nie je príliš intenzívna a teda ani nedráždi. Dominuje sladkastá chuť rooibosu a jabĺk.

Čaj konzumujte vždy čerstvo pripravený.

Príprava čaju

Jednu čajovú lyžičku zmesi zalejte vriacou vodou v množstve 1,5 až 2 dl vody a nechajte lúhovať 8 – 10 minút. Šálku, v ktorej sa čaj bude lúhovať, nezabudnite zakryť.


Bylinný čaj pre dojčiace ženy

Čaj pre dojčiace ženy

S bylinkami treba byť opatrní aj v období po pôrode, počas dojčenia.

Táto bylinná zmes bola navrhnutá špeciálne pre všetky čerstvé mamičky kojace svoje ratolesti, ktoré sa možno potýkajú s problémami súvisiacimi s nedostatočnou tvorbou mlieka, ale aj s únavou, vyčerpanosťou, nedostatkom spánku či psychickou nepohodou.

Čaj je zmesou listov medovky, anízu, senovky gréckej, žihľavy, rasce, arónie bobule, citrónovej kôry a listov zo žihľavy.

Upokojujúce účinky má na starosti medovka. Žihľava zas priaznivo vplýva na trávenie, ale i menštruáciu, obzvlášť účinná je pri silnej menštruácii.

S úpravou hormónov, bolestivou menštruáciou, ale i uľahčením nástupu laktácie pomôže fenikel.

Pre spustenie laktácie je veľmi prospešná rasca a taktiež senovka grécka, ktorá okrem iného dokáže vyvolať pôrod po prenášaní, a tiež urýchľuje hojenie rán.

Chuť a vôňa

Chuť čaju je skôr jemná, ľahká, s citrónovým nádychom a mierne nasladlá. Vôňa je príjemná, nevtieravá.

Príprava čaju

Čaj pripravíte zaliatím jednej čajovej lyžičky zmesi vriacou vodou s teplotou 100 °C a nechajte lúhovať 10 minút.

Čo dodať na záver

Silu prírody neradno podceňovať, čo obzvlášť platí najmä počas tehotenstva, šestonedelia a dojčenia.

Veríme teda, že sa vďaka nášmu článku účinne vyhnete čajom, ktoré by v opačnom prípade mohli vyvolať škodlivé či dokonca fatálne účinky.

Aké sú vaše obľúbené čaje a pri akej aktivite si ich rady doprajete? Pochváľte sa do komentárov a ukážte ostatným mamičkám v očakávaní, že tehotenstvo môže byť nádherné!

Zdroje:

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.