Niekedy okolo siedmeho – ôsmeho mesiaca tehotenstva sa u väčšiny budúcich mamičiek “čakateliek” pridá k radosti z očakávania nová emócia – pocit zodpovednosti. Možno sa to stane o niečo skôr, možno o pár týždňov neskôr, ale nakoniec si zaručene naplno uvedomíte, že ten malý, bezbranný človiečik bude plne odkázaný na vašu starostlivosť.
A práve v tej chvíli väčšina z nás – hovoríme si “zodpovedné matky” – prepadne nákupnému a zhromažďovaciemu šialenstvu. Nový, bezpečný kočík alebo radšej dva. Čo ak sa jeden zašpiní. Fľaše, cumle, sterilizátor, ohrievač mlieka, hygienické poháre na mlieko, pestúnka, monitor, postieľka, matrac…
Vanička i vedierko na kúpanie. Veď kto má vedieť, aká očista sa bude tomu drobcovi páčiť… A pokračuje to nekonečnou zásobou oblečenia, plienok, kozmetiky… Zadržte!!!
Skôr ako si povieme, čo všetko budete pri bábätku naozaj potrebovať a vy sa rozbehnete do obchodných domov, máme pre vás niekoľko dobre mienených rád.
Skôr než začnete chystať výbavu…
- Uvedomte si, že dňom vášho pôrodu sa nezrušia všetky obchody s detským tovarom. Ak vám bude niečo chýbať, jednoducho vám to niekto z vašich blízkych pôjde kúpiť.
- Začnite veriť tomu, že tým jediným nevyhnutným a naozaj podstatným budete pre dieťatko vy a vaša milujúca náruč.
- Priznajte si, že väčšina z tých materiálnych vecí je dôležitá pre vás, nie pre vaše dieťa.
- Vezmite do úvahy, že väčšinu prvej výbavy budete používať nanajvýš pol roka. Nehovoriac napríklad o oblečení najmenšej veľkosti, ktoré využijete len pár týždňov.
- Mali by ste vedieť, že ak budete dieťatko dojčiť (verte, že budete), prvých 5 mesiacov nebudete na kŕmenie potrebovať vôbec nič.

Dôležitá výbava alebo čo budete potrebovať
Základné veci, ktoré by ste si pred pôrodom určite mali zaobstarať, rozdelíme pre lepšiu prehľadnosť do niekoľkých skupín – výbava do pôrodnice, oblečenie, hygiena, spánok, kŕmenie, pobyt vonku.
Výbava do pôrodnice
Do pôrodnice budete pre bábätko potrebovať len minimum vecí. Väčšina nemocníc poskytuje novorodencom všetko oblečenie na prvé dni ako aj kozmetiku.
Citlivej pokožke dieťatka navyše prospeje šetrný prístup, takže to s kozmetikou, ani s tou detskou, radšej nepreháňajte.
Náš tip: Dali sme dokopy kompletný zoznam vecí, ktoré budete potrebovať v pôrodnici. Odporúčame prečítať.
Určite budete potrebovať:
- jednorazové plienky najmenšej veľkosti (newborn)
- krém na zadoček (ak nechcete používať erárny v nemocnici)
- oblečenie na cestu domov – body alebo košieľku, dupačky, svetrík, bavlnenú čiapočku, ľahkú deku, pre zimné bábätká aj hrubšiu čiapku, overal a fusak
- najmenšia autosedačka (tzv. vajíčko)
Náš tip: Ako základná výbava do pôrodnice sa často odporúčajú obľúbené vlhčené obrúsky. Ich používanie je naozaj veľmi pohodlné, ale v záujme svojho dieťaťa uprednostnite umývanie pod tečúcou vodou.
Oblečenie
Novorodenecké oblečenie sa začína na veľkosti 50. Ak vaše bábätko nebude naozaj mimoriadne maličké, prípadne predčasne narodené, túto veľkosť využijete len veľmi, veľmi krátko.
Preto si zaobstarajte len pár kúskov a sústreďte sa na veľkosť 56.
Budete potrebovať:
- body s dlhým rukávom (5ks)
- body s krátkym rukávom (5ks) – pre letné bábätká
- dupačky a polodupačky (5ks)
- svetrík (3ks)
- tenšia bavlnená čiapočka (1-2ks)
- hrubšia čiapočka (1ks) – pre zimné bábätká
- bavlnené ponožky (5 párov)
- bavlnené rukavičky (3 páry)
- zimný overal (1ks) – pre zimné bábätká
- fusak (1ks) – pre zimné bábätká
Hygiena
Ako sme už spomínali, senzitívna pokožka novorodenca sa vám viac poďakuje za čistú vodu ako za najdrahšiu detskú kozmetiku.
Na kúpanie, prebaľovanie a hygienu budete potrebovať:
- jednorazové plienky najmenšej veľkosti (newborn)
- bavlnené plienky (15ks)
- plienkové osušky (3ks)
- vanička alebo vedierko na kúpanie (1ks)
- bezpečnostné vatové tyčinky
- detské mydlo
- detský olej
- krém proti zapareninám
- lieh na pupok
- kefka na vlásky
- digitálny teplomer
- teplomer do vody
Spánok
Spánok bude dlhý čas najobľúbenejšou činnosťou vášho drobčeka.
Aby ste sa mu postarali o sladké sny, budete potrebovať:
- detskú postieľku s matracom
- plachty do postieľky (3 ks)
- ľahkú prikrývku
- zavinovačku/ spací vak (2-3ks)
- monitor dychu
Kŕmenie

Ako sme už spomínali, prvých 5 mesiacov sa s najväčšou pravdepodobnosťou zaobídete len s materským mliečkom.
Ak ste však už pred pôrodom z akýchkoľvek dôvodov rozhodnutá, že dojčiť nebudete, zaobstarajte si nasledujúcu výbavu:
- fľaša na mlieko s protikolikovým cumlíkom (2ks)
- kefka na čistenie fľaše
- kefka na čistenie cumlíka
- náhradná mliečna výživa (1 balenie)
Náš tip: Nenakupujte vopred zbytočne veľa umelého mliečka. Nikdy nemôžete vedieť, či bude vybraná značka vášmu bábätku chutiť, ale hlavne, či bude vyhovovať jeho brušku, t.z. či mu nespôsobí zažívacie ťažkosti.
Pobyt vonku
Pobyt vonku predstavujú prechádzky s dieťatkom a cestovanie.
Budete potrebovať:
- hlboký kočík alebo ergonomický nosič s novorodeneckou vložkou
- vajíčko do auta
- deka
Zbytočná výbava alebo bez čoho sa určite zaobídete
Prebaľovací pult
Veľký kus nábytku, ktorý zaberie veľa miesta, stojí nemálo peňazí a využijete ho nanajvýš pár mesiacov. Pre dieťatko, ktoré sa pretáča je už prebaľovanie na pulte nebezpečné.

Ak prvé mesiace predsa len chcete mať pri prebaľovaní bábätka pohodlie, prebaľovací pult veľmi dobre nahradí obyčajný stôl, na ktorý si prestriete deku a nepremokavú podložku.
Topánočky
Bábätko ešte dlho, dlho nijaké topánočky potrebovať nebude. Do jedného roka sa bez nich pokojne zaobídete. Malé štýlové značkové tenisky sú síce roztomilé, ale detskej nôžke skôr škodia ako prospievajú.
Lehátko do vaničky
Väčšina mamičiek veľmi rýchlo príde na to, že kúpanie bábätka s lehátkom je veľmi nepohodlné a nepraktické.
Oveľa príjemnejšie i bezpečnejšie je položiť si dieťatko na jednu ruku zatiaľ čo druhou ho budete umývať. Lehátka zvyčajne zapadnú prachom.
Sterilizátor
Ani novorodenec nepotrebuje mať dojčenskú fľašu vysterilizovanú po každom kŕmení. Úplne ju postačí vyvariť pred prvým použitím a následne len vždy po kŕmení umyť saponátom na riad a dôkladne opláchnuť.
Pre lepší pocit ju môžete raz za čas namočiť do vriacej vody. Pravidelná sterilizácia ale nie je potrebná.
Ohrievač mlieka
Ohrievač mlieka zďaleka nie je taký praktický pomocník ako sa na prvý pohľad zdá. Dojčenské mlieko rovnako rýchlo zohrejete aj namočením fľaše do vriacej vody.
Podbradník
Novorodenci a dojčatá ešte podbradník nepotrebujú. Oveľa lepšie vám pre prípad nehody poslúži bavlnená plienka.
Vankúš na dojčenie
Vankúš na dojčenie môže byť užitočnou pomôckou pre mamičky dvojčiat, kde je synchronizácia dvoch bábätiek pri dojčení naozaj náročná.
Ak však budete mať len jedno bábätko, vankúš na dojčenie uspokojivo nahradí klasický vankúš.
Baldachýn na postieľku
Baldachýn na postieľku pôsobí romanticky ale v skutočnosti je to obyčajný lapač prachu. Ide o jednu z tých vecí, ktoré slúžia pre radosť rodičom, nie bábätku.
Vankúš pod hlavičku
Dieťatko bude potrebovať rovnú plochu na spanie, pričom hlavička by mala byť starostlivo polohovaná, aby sa predišlo jej preležaniu. Vankúš je zbytočný v postieľke i v kočíku.
Zariadenie detskej izby
Pre vlastné pohodlie ako aj pre bezpečnosť bábätka ho iste budete mať prvé mesiace a možno i roky života pri sebe, vo svojej spálni.
Je zbytočné investovať do zariadenia detskej izby pre bábätko, ktoré väčšiemu dieťatku už nebude vyhovovať. So zariaďovaním detskej izby ešte pokojne rok – dva počkajte.
Náš tip: Ak plánujete zariadiť detskú izbičku, odporúčame si pozrieť ponuku eshopu Babynabytok.sk.
Hračky a vankúšiky do postieľky
Aby bola postieľka pre bábätko bezpečným prostredím na spanie, mala by byť podľa možností úplne prázdna.
Ideálne je, ak novorodenec spí v zavinovačke alebo v spacom vaku, teda aj bez prikrývky. Všetko, čo sa v postieľke nachádza, môže dieťatku spôsobiť v spánku udusenie.
Nepremokavá plachta
Nepremokavá plachta je pre novorodenca prakticky zbytočná. Malé bábätko zvyčajne nemáva nehody s precikanou plienkou.
Čo je však oveľa dôležitejšie, spanie na nepremokavej plachte môže byť pre dieťatko veľmi nepohodlné. Tieto plachty totiž nie sú vzdušné a neumožňujú odvádzanie vlhkosti.
Minimalisti sa môžu zrieknuť aj týchto vecí:
Detská postieľka
Niektorí rodičia si život bez nej nedokážu predstaviť, iní od prvého dňa praktizujú spoločné spanie s dieťatkom.

Pravdou je, že mať dieťatko v posteli je jednak pohodlnejšie najmä pri dojčení, jednak sa odporúča z hľadiska bezpečnosti bábätka. Spanie s matkou je podľa prieskumov účinná prevencia proti obávanému syndrómu náhleho úmrtia novorodencov.
Spoločné spanie je navyše veľmi dôležité z hľadiska budovania vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom. Ak ste jeho fanúšikom, pravdepodobne nebudete postieľku vôbec potrebovať. Verte, že bábätko bude vo vašej blízkosti naozaj spokojné.
Kočík
Mnohé mamičky kočíky plne nahrádzajú ergonomickými nosičmi. Sú totiž veľmi pohodlné a praktické.
S nosičom sa oveľa ľahšie dostanete všade, kam potrebujete, prekonáte schody, náročné terény i úzke priestory a svoje bábätko máte neustále pri sebe.
Náš tip: Veľmi dôležité z hľadiska zdravého vývinu dieťatka je, aby išlo o ergonomický nosič, ktorý zabezpečuje správnu polohu nožičiek pri nosení. Takzvané nosítka môžu spôsobiť dieťatku vážne zdravotné problémy.
Vanička
Napúšťanie vody do detskej vaničky a jej následné vylievanie predstavuje pre mnohé mamičky veľmi nepohodlný a zdĺhavý rituál kúpania. Preto mnohé nahrádzajú vaničku vedierkom alebo jednoducho umyjú bábätko pod tečúcou vodou v umývadle či vo vani.
Ak sa aj vy stanete fanúšikom týchto alternatív, kúpu vaničky môžete pokojne vynechať.

Jednorazové plienky
Nie, teraz nechceme, aby ste jednorazové plienky nahradili bavlnenými a trávili čas ich praním, sušením a žehlením. Hoci aj to je alternatíva, ktorá v posledných rokoch nadobudla na popularite najmä medzi ekologicky mysliacimi mamičkami.
Oveľa modernejšia sa však v poslednom období stala tzv. bezplienková komunikačná metóda. Je založená na presvedčení, že bábätko signalizuje potrebu vyprázdnenia hneď po narodení. Ak sa naučí mamička tieto signály čítať, dokáže dieťatko v pravý čas podržať nad vedierkom alebo toaletou.
Môžu tak spokojne fungovať prakticky bez plienok. Vyžaduje si to však dávku trpezlivosti zo strany matky najmä v prvých týždňoch.
1 komentár