Na pohľad nevinný cumlík je už celé roky objektom diskusií budúcich a čerstvých mamičiek, ale aj odborníkov z oblasti pediatrie či laktačného poradenstva. Za posledné roky zažil obdobia absolútnej popularity i úplného zatracovania. S rozšírením takzvanej vzťahovej výchovy sa cumlík dostal na čiernu listinu.
Výsledky posledných výskumov poukazujúce na jeho nesporné výhody ho však opäť vytiahli zo zatratenia a dali zelenú mamičkám, ktoré si bez cumlíka starostlivosť o dieťatko nedokážu ani len predstaviť.
Ako to teda s populárne – nepopulárnym cumlíkom je? Aké sú jeho prednosti a aké nevýhody so sebou prináša slastné „dudlanie“ pre samotné bábätko?
Cumlík znižuje riziko náhleho úmrtia novorodencov
Začíname rovno najvyšším tromfom v rukáve. Najnovšie výskumy totiž potvrdzujú, že bábätká, ktoré spia s cumlíkom, majú nižšie riziko náhleho úmrtia ako ich rovesníci bez cumlíka. Dudlanie počas spánku im totiž bráni tvrdo zaspať a tak sa znižuje riziko zástavy dýchania.
Dieťa, ktoré je zvyknuté spávať s cumlíkom navyše oveľa ľahšie prechádza z fázy spánku do fázy bdenia, čo je veľmi užitočné, ak sa objaví dychová pauza. Dudlanie tiež udržiava dýchacie cesty voľné a bráni zapadnutiu jazyka.
Návyk na spánok s cumlíkom vraj dokonca chráni bábätká aj v čase, keď práve nemajú cumlík v ústach, teda keď im počas spánku vypadne. Odborníci preto na základe najnovších zistení odporúčajú nechať bábätká zaspávať s cumlíkom až približne do jedného roka.
Cumlík bábätko upokojí
Mnohé detičky sa utíšia až potom, ako dostanú do pusy svoj obľúbený cumlík. Dudlanie ich jednoducho upokojuje veľmi podobným spôsobom ako mamičkin prsník. Cumlík sa často stáva objektom, ktorý im dodáva pocit bezpečia.
Sanie pôsobí upokojujúco, znižuje napätie, uvoľňuje a podľa mnohých odborníkov má dokonca analgetické účinky. To znamená, že pôsobením na určité receptory doslova uľavuje bábätku od bolesti.
Cumlík sa takto cielene využíva pri nepríjemných či bolestivých lekárskych vyšetreniach, ale napríklad aj pri detských kolikách. Upokojujúci účinok cumlíka bezpochyby oceňujú i rodičia. Najmä tí, ktorí majú doma chronických nespáčov a od narodenia nepokojné, uplakané bábätká.

Cumlík udržiava sací reflex
Napriek tomu, že sa o cumlíku ešte donedávna hovorilo ako prekážke prirodzeného dojčenia, najnovšie zistenia tento mýtus vyvracajú. Bábätká vraj jednoducho neuprednostnia nijaký cumlík pred mamičkinou bradavkou plnou teplého mliečka. Cumlík by sa však napriek tomu nemal používať na upokojenie hladného bábätka.
Najmä u predčasne narodených bábätiek a detičiek so zdravotnými ťažkosťami, ktoré musia byť z rôznych dôvodov kŕmené prostredníctvom sondy, udržiava cumlík sací reflex. Pre tieto bábätká je teda veľmi, veľmi dôležitý z hľadiska ich ďalšieho vývinu a zachovania schopnosti sať po odznení zdravotných problémov.
Cumlík ako prevencia cmúľania prsta
Ak dieťatku rodičia nedajú cumlík, veľmi často si po pár mesiacoch života nájde náhradu – začne sať svoj vlastný prštek. S týmto zvykom sa spravidla spája oveľa viac problémov ako s používaním cumlíka. Satie prsta jednoducho nemôžete dieťatku nijako regulovať, prst mu nemôžete vziať a je ťažké ho vo vyššom veku od tohto zvyku odnaučiť.
Ponúknutím cumlíka sa automaticky nevylučuje cmúľanie prsta, ale pravdepodobnosť je oveľa nižšia.
Cumlík kazí úsmev a reč
Je všeobecne známe, že dudlanie cumlíka do vyššieho veku môže významne narušiť vývin postavenia chrupu, ale aj obratnosť jazyka, pier a tým celkovú artikuláciu. Deti, ktoré sa cumlíka nevzdajú ani po druhom roku života môžu skutočne na dudlanie doplatiť krivými zúbkami a poruchami reči.
U náruživejších detičiek, ktoré cumlík sajú intenzívne, často a s veľkou silou môže byť problematické aj jeho používanie po prvom roku života. Dovtedy sa však ešte dieťatko veľmi rýchlo vyvíja, jeho ústna dutina je tvárna a cumľanie cumlíka nezanecháva trvalé stopy.
Všetko sa upravuje ďalším vývinom. Z hľadiska zdravého pekného chrupu a čistej reči môžete pokojne dieťatku do jedného roka cumlík ponúknuť.
Náš tip: Aby ste predišli nechcenému narušeniu vývinu dieťatka kvôli intenzívnemu cumľaniu cumlíka, začnite s pomalým odúčaním už v predstihu, približne v šiestich mesiacoch veku. Postačí ak začnete len reguláciou času, počas ktorého bude mať vaše dieťatko cumlík k dispozícii. Postupne ho tak pripravujte na deň, keď sa ho bude musieť definitívne vzdať.
Cumlík spôsobuje častejšie zápaly uší
Cumľanie cumlíka skutočne zvyšuje u detičiek riziko ušných infekcií. Poukazujú na to niektoré odborné štúdie i skúsenosti mnohých mamičiek. Predpokladá sa, že intenzívne satie mení tlak v uškách, čo je príčinou zvýšenia ich náchylnosti na zápalové ochorenia. Toto riziko sa tiež spája viac so staršími detičkami.
Niektoré štúdie hovoria o dojčatách od pol roka, iné posúvajú hranicu zvyšujúceho sa rizika ušných infekcií ešte vyššie. V každom prípade, ak sa u bábätka, ktoré zvykne pravidelne dudlať cumlík, opakujú zdravotné problémy spojené práve s uškami, mali by rodičia zvážiť aj túto možnosť.

Používanie cumlíka je nehygienické
Pravdou je, že udržať detský cumlík čistý, či dokonca sterilný je takmer nemožné. Okrem toho, že si ho bábätko samo pochytá rúčkami, nie raz ho vypľuje či hodí na zem. Mamička pritom nemá vždy možnosť ho starostlivo a dôkladne poumývať. Cumlík sa tak stáva zdrojom často i nebezpečných baktérií a vírusov, ktoré sa prostredníctvom neho prenesú priamo do ústnej dutiny dieťatka.
Dúfame pritom, že v minulosti populárne oblizovanie špinavého cumlíka mamičkou, je dnes už definitívnym prežitkom. Netreba snáď pripomínať, že z ústnej dutiny rodiča sa môžu na bábätko preniesť ďalšie nebezpečné zdroje infekcií. Postačí, ak má mamička v ústach napríklad aft.
Náš tip: Aj keď cumlík dieťatku pravidelne a starostlivo umývate a na pohľad je iste čistý, raz za týždeň ho dôkladne vyvarte. Vysterilizujete ho a zbavíte všetkých škodlivých nečistôt. Hoci v poslednom období prevláda názor, že imunita dieťatka sa buduje práve jeho stretom s choroboplodnými zárodkami, špinavý cumlík nie je práve najvhodnejším spôsobom.
Používanie cumlíka vytvára návyk
Väčšina detičiek si na cumlík skutočne zvykne až tak, že po istej dobe majú problém bez neho fungovať. Nehovoriac už o tom, keď príde čas sa tohto obľúbeného spoločníka definitívne vzdať. Pre rodičov tak vyvstávajú nové problémy a úlohy. Náročný môže byť napríklad aj spánok.
Bábätká, ktoré sú zvyknuté spať s cumlíkom, spávajú často nepokojne práve preto, že ho počas noci stratia. Rodič je potom nútený vstať a cumlík hľadať. Ten sa vždy ako na potvoru zakotúľa do najodľahlejšieho kúta spálne. Ďalší problém nastáva, ak cumlík zabudnete doma alebo vám vonku spadne na zem a vy ho práve nemáte kde umyť. Mnohé detičky bez neho jednoducho nevydržia. A tak sa s užitočného pomocníka stáva zlý pán.
Odúčanie od cumlíka je výzvou samo o sebe. Vyžaduje si dostatok času, trpezlivosti a často i kreativity zo strany rodičov. Odporúča sa odobratie cumlíka dieťatku spojiť s príbehom či rozprávkou a to najmä u starších detičiek. Mladším bábätkám je možné ponúkať náhradný objekt, napríklad plyšovú hračku na zaspávanie.
V každom prípade je potrebné byť bábätku v čase odvykania od cumlíka oporou, poskytovať mu veľa pozornosti a bezpodmienečnej rodičovskej lásky.
Aký máte názor na používanie cumlíka vy? Napíšte do komentárov.
Pridať komentár