Detské postieľky – ako vybrať tú správnu

detská postielka

Odratávate dni do príchodu bociana, nakupujete výbavičku, zariaďujete detskú izbičku.

K pocitu spokojnosti, že už máte všetko, vám chýba iba postieľka, v ktorej vás drobček bude tráviť prvé dni svojho života? Vyberajte zodpovedne. 

Bábätká v začiatkoch svojho života spávajú 15 až 18 hodín denne. Postupom času sa táto doba skracuje, no stále tvorí podstatnú a veľmi dôležitú časť, ktorá ovplyvňuje zdravý vývin dieťatka.

Je preto nesmierne dôležité vybrať správnu postieľku, ktorá bude zodpovedať potrebám vašej ratolesti. 


Ako vybrať a na čo si dať pozor pri kúpe detskej postieľky?

Materiál postieľky

Najkvalitnejším a najbezpečnejším materiálom pre postieľku je drevo. Na výber máte z mäkšieho smrekového alebo borovicového dreva či odolného dubu alebo buku. 

V súvislosti s materiálom je dôležité myslieť aj na vášho drobca a rátať s tým, že keď sa mu začnú prerezávať prvé zúbky, bude hrýzť všetko naokolo, vrátane postieľky.

Ak siahnete po postieľke z tvrdého dreva, odolá náporu detských zubov a vydrží dlhšie. 

Na trhu už dnes nájdete aj postieľky z kovu či drevotriesky, ktoré síce môžu byť lacnejšie, avšak nie tak kvalitné. 


Veľkosť postieľky

Pri výbere detskej postieľky sa môžete stretnúť s dvoma základnými veľkosťami, a to 60 x 120 a 70 x 140 cm. 

Pokiaľ hľadáte postieľku pre prvé dni života vášho dieťaťa, vystačí vám aj menší rozmer, teda 60 x 120 cm. 

V prípade, že dieťatko plánujete ponechať v postieľke dlhšiu dobu a nekupovať mu hneď posteľ, voľte radšej rozmer 70 x 140 cm.

Niektoré z týchto postieľok umožňujú prestavanie na tzv. junior postele, vďaka čomu sú vhodné aj pre predškolákov. 


Bezpečnosť

Naše deti sú pre nás tie najdôležitejšie bytosti na svete a ich bezpečnosť je na prvom mieste pred všetkým ostatným. Netreba preto na ňu zabúdať ani pri výbere postieľky. 

Základom je pevná, stabilná konštrukcia, doplnená o dno z mriežok či priečok, ktoré zabezpečia odvetrávanie.

Veľmi praktickým doplnkom je aj nastaviteľná poloha roštu v troch úrovniach. 

Najvyššia úroveň je ideálna pre ležiace bábätko. Ak sa dieťatko začne pretáčať, rošt by ste mali dať do strednej polohy. A pre všetkých neposedných nezbedníkov je určená najnižšia poloha. 

Montáž detskej postielky

Zabúdať netreba ani na vyčnievajúce hrany, na ktorých by si dieťatko mohlo ublížiť. Na skrutkách by sa nemali nachádzať žiadne plastové krytky, ktoré by sa mohli uvoľniť a hrozilo by riziko prehltnutia. 

Nutnosťou postieľok sú aj bočnice. Tie sú pri niektorých modeloch pevné, iné zas umožňujú posúvanie.

Ak sa rozhodnete pre postieľku s posúvaním, malo by byť jednoduché, ale zároveň by malo mať aj dostatočne bezpečné zaistenie. 

Pokiaľ pokukujete po farebnej postieľke, myslite aj na nezávadnosť náteru. Farba v žiadnom prípade nesmie obsahovať škodlivé látky, preto si pri kúpe všímajte i certifikát postieľky. 

Náš tip: Pozrite detské izby v našom katalógu a nechajte sa inšpirovať.

Matrac do postieľky

Matrac nie je dôležitý pre plnohodný a kvalitný spánok iba nás dospelých, ale aj pre naše ratolesti. Pri jeho kúpe preto rozhodne nešetrite a doprajte vášmu dieťatku kvalitný matrac.

Ideálnou voľbou pre tých najmenších by nemal byť ani príliš tvrdý, ani príliš mäkký matrac.

Dieťatku by mal poskytnúť pohodlie, ale zároveň aj dostatočnú oporu pre chrbátik. Čo sa týka hrúbky, vhodné sú matrace hrubé cca 8 až 10 cm. Opatrní buďte v prípade, že v postieľke plánujete využívať aj monitor dychu.

Matrac hrubší ako 10 cm by mohol ovplyvniť citlivosť snímacej dosky.

Matrace do detských postieľok bývajú najčastejšie vyrábané z peny, latexu, molitanu či kokosového vlákna. Najlepšou voľbou sú vzdušné materiály s antibakteriálnymi a antialergickými  vlastnosťami, ako kokos či studená pena. 

Dieťa v postielke

Doplnky detských postielok

Existuje viacero praktických doplnkov, ktoré slúžia na uľahčenie manipulácie s postieľkou či zvýšenie komfortu dieťatka, ale i toho vášho.

Kolieska

Kolieska výrazne uľahčujú presun a manipuláciu s postieľkou. Len málokedy sú však súčasťou postieľky a tak je nutné dokúpiť ich.

Tu však ale tiež myslite na bezpečnosť a pokiaľ sa rozhodnete pre kolieska na všetky nožičky postieľky, budete potrebovať aj brzdu. 


Mantinel

Veľmi obľúbeným doplnkom je mantinel, ktorý sa vkladá do postieľky a priväzuje šnúrkami.

Slúži na ochranu dieťaťa, aby sa neudrelo o postieľku, ale taktiež mu v prvých dňoch poskytuje pocit bezpečia a blízkosť, ktoré sú mu známe z matkinho bruška. Praktickosť mantinelu spočíva aj v tom, že zabráni vypadávaniu hračiek z postieľky. 

Mantinel do postielky


Monitor dychu

Dôležitým doplnkom je monitor dychu, ktorý monitoruje dych bábätka a v prípade jeho výpadku či zástavy na to upozorní zvukovým signálom. Slúži ako prevencia proti SIDS - syndróm náhleho úmrtia. 

Náš tip: Doplňte detskú izbu krásnym obrazom. Pozrite si náš výber tých najkrajších.

A čo cestovná postieľka?

Osobitnou kategóriou detských postieľok sú cestovné postieľky. Tie niektoré maminy využívajú aj na každodenné prespávanie. Pokiaľ nad týmto využitím uvažujete aj vy, odporúčame do postieľky dokúpiť kvalitný matrac. 

Výhodou je, že dieťatko spáva v tej istej postieľke doma aj mimo domu a problémy so spánkom z dôvodu zmeny prostredia sú tak minimálne. 

Tieto typy postieľok sú rovnako bezpečné a kvalitné ako klasické detské postieľky, nakoľko podliehajú prísnym bezpečnostným normám. Majú taktiež podobné rozmery ako štandardné postieľky. 

Rozdiel je však v použitých materiáloch. Drevo by ste hľadali len márne. Cestovné postieľky sú spravidla vyrábané z hliníka a textílie. Chýba taktiež polohovateľnosť. 

Na druhej strane však postieľku jednoducho poskladáte, dáte do cestovnej tašky a vezmete so sebou kamkoľvek potrebujete.

Keď už máte vybranú postieľku pre vaše dieťatko, nezabudnite na kvalitný paplónik a vankúš, ako aj na dotyk príjemné povlečenie, vďaka ktorému sa vášmu drobčekovi bude spinkať ako vo vatičke.  

Lenka je aktuálne maminou na plný úväzok, ktorá si však v rámci psychohygieny vždy nájde čas na to čo ju náplňa - písanie. Miluje čas strávený so svojím synčekom a dlhé prechádzky.