Hovorí sa o nezodpovednosti, preťažení, strese i roztržitosti na strane rodičov. Nech je už dôvod akýkoľvek spoločným menovateľom je tá najväčšia tragédia, smrť nevinného dieťaťa. Oficiálne ide o „smrť hypertermiou“. Organizmus sa po pár minútach v aute prehreje tak, že postupne zlyhajú vnútorné orgány a dieťa sa v podstate uvarí za živa. To, čo znie až strašidelne sa, bohužiaľ, aj u nás stáva stále častejšie.
Prečo deti zomierajú v rozpálených autách a ako možno týmto tragédiám predchádzať?
Zábudlivosť vs. nezodpovednosť
Podľa výskumov za smrťou detí spôsobenou hypertermiou v prehriatom aute stojí štatisticky najčastejšie zábudlivosť rodičov. Matka alebo otec v návale každodenných povinností či pracovného stresu zabudne dieťa vyložiť v jasličkách alebo v škôlke a odchádza do práce.
Podľa vedcov dochádza k týmto tragédiám častejšie v prípadoch, keď sa jednému z rodičov naruší bežná denná rutina. Ak napríklad denne vozí dieťatko do škôlky matka a po dlhom čase ho má vziať cestou do práce otec, je vyššia pravdepodobnosť, že ho z auta zabudne vyložiť.
Pravdepodobne sa tak deje preto, že bežné denné činnosti vykonávame automaticky bez toho, aby sme sa nad nimi zamýšľali.
Možno sa aj vám stalo, že ste pri šoférovaní bez premýšľania odbočili na svoju zaužívanú trasu napriek tomu, že ste chceli ísť niekam inam. Podobné automatické konanie vedie aj k závažným tragédiám, pri ktorých vyhasínajú ľudské životy.
Druhou príčinou ohrozenia života a zdravia dieťaťa horúčavami v aute je skutočne nezodpovednosť rodičov. Výskumy preukázali, že deti uviaznu v autách aj preto, že sa tam hrajú bez dozoru dospelého alebo ich tam rodič jednoducho na krátky čas vedome nechá osamote.
Rodičia sa k tomu najčastejšie uchyľujú počas nákupov, pri ktorých nepredpokladajú dlhé zdržanie alebo v situácii, keď dieťatko spí. Neuvedomujú si pritom závažnosť dôsledkov, ktoré môže mať ich konanie vo vzťahu k zdraviu a životu vlastného dieťaťa. Stačí totiž veľmi málo a ich návrat do auta sa môže zmeniť na najhoršiu chvíľu v živote.
Rodičia, uvedomte si riziká!
Napriek tomu, že prípady detí doslova uvarených za živa sa v médiách objavujú čoraz častejšie, niektorí z nás si stále neuvedomujú závažnosť rizika. Ani ten najkratší pobyt dieťaťa bez dozoru v aute nie je bezpečný. Teplota v interiéri auta stúpa závratnou rýchlosťou a už po 60 minútach môže byť pre dieťa smrteľná. Poškodenie zdravia s doživotnými následkami hrozí ešte skôr.
Ak auto zaparkujete v tieni, tento čas sa predlžuje o približne hodinu. Ak je vonku napríklad 30°C, vnútorná teplota v aute zaparkovanom na slnku dosiahne po 60 minútach závratných 56°C.
Detský organizmus nemá dostatočne vyvinutú termoreguláciu a preto na zmeny teploty reaguje oveľa intenzívnejšie. V podstate sa vyčerpáva, postupne začínajú zlyhávať dôležité orgány, odchádzajú obličky a prestáva pracovať srdce.
Dieťatko upadá do bezvedomia a zomiera. Podľa odborníkov nie je možné presne povedať, aký dlhý čas vydrží detský organizmus v rozhorúčenom aute bez poškodenia zdravia. Riskovať sa to však jednoznačne neoplatí.
Viete odhadnúť ako dlho sa zdržíte na nákupe? Z 15-tich minút sa razom stane dvadsať, tridsať až potenciálne smrtiaca hodina. Možno len stretnete niekoho známeho, s kým prehodíte pár slov alebo nebudete môcť v regáloch nájsť potraviny, ktoré chcete kúpiť alebo sa predĺži čakanie v rade pri pokladni.
S každou ďalšou minútou stúpa riziko. Chcete mu vystaviť svoje vlastné dieťa? A čo ak vám príde v predajni nevoľno a náhle stratíte vedomie? Po pár minútach sa preberiete dehydratovaný, ale vaše dieťa to môže stáť život.
Nikdy neviete, čo sa môže stať, preto nikdy nenechávajte svoje dieťa bez dozoru v aute. Otvorené okno nie je riešenie.
Ako nezabudnúť dieťa v aute
Ako sme spomínali vyššie, prípady zabudnutých detí sú oveľa častejšie ako detí vedome zanechaných bez dozoru v aute. Zábudlivosť však nedokážeme racionálne ovplyvniť. Ľudia sme jednoducho omylní, zabúdame všetci a za rôznych okolností.
Hoci sa dohady verejnosti často sústredia okolo predpokladov, že deti v autách zabúdajú pracovne preťažení ľudia a úspešní manažéri, realita je iná.
Výskumy totiž preukázali, že dieťa v aute môže zabudnúť ktokoľvek. Stáva sa to inak starostlivým rodičom bez ohľadu na vzdelanie, sociálny status či pracovné zaradenie.
Tragédii však možno predísť a to hneď niekoľkými spôsobmi:
1. Vypestujte si preventívne návyky
Rodičia zabúdajú deti v aute hlavne preto, že ich nemajú na očiach. Detské autosedačky sa z pochopiteľných bezpečnostných dôvodov umiestňujú na zadné sedadlá, čím sa ale zvyšuje riziko nevedomého zanechania dieťaťa v aute.
Jedným z užitočných návykov je nechávať si na zadnom sedadle aj osobné či pracovné veci, bez ktorých sa v zamestnaní nezaobídete. Môže to byť napríklad kabelka, taška, v ktorej máte kľúče a mobil alebo notebook. Nechávajte si ich na zadnom sedadle vždy bez ohľadu na to, či veziete alebo neveziete dieťa.
Vytvorte si zvyk, ktorý vás prinúti vždy pri vychádzaní z auta pozrieť na zadné sedadlo. Veľmi užitočné môže byť aj to, ak si zvyknete vždy sa s dieťaťom pri cestovaní rozprávať. Jednoducho si vytvorte vo vašej rodine také pravidlo. Keď je dieťa v aute, hovoríme s ním alebo si spievame. Okrem toho, že sa spolu zabavíte, určite na dieťatko nezabudnete. Hovoriť môžete aj na menšie detičky, ktoré ešte nerozprávajú.
2. Dohodnite si kontrolu
Dohodnite sa s manželkou alebo manželom, že si každé ráno zavoláte a budete sa informovať o tom, ako vaše dieťa zvládlo príchod do škôlky, jasličiek či k starým rodičom. Obetujte si dve minúty pracovného času alebo času tesne pred nástupom do práce a kontrolujte sa navzájom.
Zároveň sa dohodnite v škôlke, v jasličkách alebo s človekom, ktorému dieťa nechávate pravidelne na starosti, že ak sa s dieťaťom nedostavíte v dohodnutom čase, budú vám volať. Za tých pár zbytočných telefonátov to určite stojí.
3. Využite moderné technológie
Dajte si pripomienku do mobilu, ktorá vám každé ráno zazvoní a spýta sa vás, či ste dieťa vyložili v škôlke alebo v jasličkách. Váš pracovný počítač vám pri každom zapnutí môže položiť preventívnu otázku, či ste nezabudli na dieťa.
Okrem toho môžete využiť niektorú z moderných technológií, ktoré postupne uvádzajú na trh výrobcovia automobilov a autosedačiek. Ide o elektronické zariadenia priamo určené na prevenciu zbytočných úmrtí detí. Zatiaľ sú však na našom trhu pomerne málo dostupné a to práve kvôli nezáujmu verejnosti.
Pridať komentár