Hovoriace knihy Geniuso. Všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Geniuso rozhovor

Poznáte detské hovoriace knihy Geniuso? Sú na trhu už 10 rokov!

V čom sú lepšie ako konkurencia a prečo by nemali chýbať u vás doma?

Prinášame vám veľký rozhovor s majiteľom slovenskej firmy Geniuso, Marekom Fröhlichom, ktorý svoj život zasvätil detským hovoriacim knihám.

Ako vznikla značka resp. nápad hovoriacich kníh Geniuso?

Málokto vie, že vydavateľstvo Geniuso, s. r. o. bolo prvé, ktoré prinieslo na slovenský trh slovenské hovoriace knihy. Naša prvá hovoriaca detská kniha bola Mia na farme.

Bolo to už pred 10 rokmi. Vtedy to bolo ešte pod značkou IRS. Pred troma rokmi sme prešli rebrandingom a odvtedy nás už zákazníci poznajú pod značkou Geniuso. Náš cieľ však ostal rovnaký – prinášať deťom nielen zábavu a radosť z hry, ale aj poznanie.

Na vzdelávaní nám v našom vydavateľstve vždy záležalo, preto aj naše heslo: Nechajte deti objavovať a stanú sa z nich mladí géniovia.

Nápad s hovoriacimi knihami prišiel zo zahraničia, z Ázie, kde sme videli ako sa takéto knižky bežne používajú pri výučbe anglického jazyka.

Spojenie klasickej papierovej knižky, a čítacieho pera, ktoré z nej reprodukuje zvuk sa nám javilo ako geniálna kombinácia hravého interaktívneho vzdelávania a zábavy aj pre deti, ktoré ešte nevedia čítať.

Prezraďte nám, ako sa vlastne tvorí taká hovoriaca kniha?

Ak to môžem k niečomu prirovnať, tak je to asi ako s tehotenstvom až po samotný pôrod.

Na začiatku je semienko, myšlienka, námet. To sa rozvíja tak do obsahu ako aj do formy, rastie najprv v hlave, neskôr na monitore, dostáva konkrétnu podobu, až sa nakoniec pretaví do knihy, ktorú držíte v ruke a viete, že je to vaše vlastné dieťa.

Čo sa týka našich hovoriacich kníh, tak sú to rovnaké papierové knihy ako akékoľvek iné knihy, no kúzlo je v tom, že pri tlači sa na strany nanáša vrstva drobných okom neviditeľných bodiek, ktoré dokáže naše pero prečítať a spustiť v pere zvukový súbor.

Samozrejme, aby sa knižka stala hovoriacou, to sú hodiny práce strávené v nahrávacom štúdiu, následne hodiny strávene strihaním a úpravou nahrávok až po generovanie a kontrolu finálneho súboru, ktorý sa stáva súčasťou nášho Geniuso hovoriaceho pera. 

Geniuso hovoriace knihy

Geniuso sa hrdí tým, že je slovenský produkt. Celá výroba prebieha na Slovensku?

Všetky naše knižky vznikajú na Slovensku, od počiatočného námetu, tvorby obsahu, až po samotné ozvučenie a tlač. 

Áno, sme hrdí na to, že aj na Slovensku vznikajú kvalitné veci a radi podporujeme slovenských umelcov. 

Samozrejme, pri tých knižkách, ktoré sa prepínajú zo slovenčiny aj do iných jazykov spolupracujeme s profesionálmi zo zahraničia, ktorých rodný jazyk je ten, do ktorého sa daná knižka prepína. 

Súčasťou hovoriacich knižiek je aj čítacie interaktívne hovoriace pero, to si bohužiaľ musíme nechať vyrábať v zahraničí, nakoľko sa na Slovensku nevyrábajú. 

V každom prípade, kúpou našich knižiek ľudia podporujú slovenskú výrobu a tvorbu ďalších knižiek prinášajúcich deťom radosť a poznanie. 

Vedeli ste, že hovoriace knihy Geniuso?

Babalác odporúča
  • sú vyrobené na Slovensku
  • máju super cenu
  • sú ohybné a skladné
  • dokážu hovoriť až 7 cudzími jazykmi
  • majú interaktívne pero, do ktorého netreba nič inštalovať

Na trhu hovoriacich kníh je veľká konkurencia. Prečo by si zákazník mal vybrať práve knihy Geniuso?

Áno, máte pravdu, Slovensko je malý trh a konkurencia je veľká. Napriek tomu že sme boli na slovenskom trhu so slovenskými hovoriacim knihami prví, naším najväčším problémom je slabšia poznateľnosť značky, a preto o nás rodičia častokrát ani nevedia, čo je veľká škoda. 

Tí zákazníci, ktorí nás však poznajú, sú s našimi hovoriacimi knihami nadmieru spokojní. Tým, že naše hovoriace knihy majú viac strán ako konkurenčné, deti v nich vždy nachádzajú niečo nové. 

Pre tých zákazníkov, ktorí chcú ušetriť je ďalšou našou výhodou cena. Geniuso hovoriace knihy sú vo všeobecnosti lacnejšie ako konkurenčné a zároveň ponúkame cenovo výhodné balíčky, ktoré obsahujú viacero knižiek s perom. 

Áno, je pravdou, že naše knihy majú mäkkú väzbu a nie sú na tvrdých doskách, no na druhej strane to deťom dáva okrem väčšieho počtu strán aj možnosť zobrať si viacero knižiek so sebou. 

Knižky sú ľahké a spratné. Dajú sa zrolovať aj do kabelky, čo oceňujú mamičky, ktoré takto deťom môžu zobrať naše knižky so sebou kdekoľvek idú a chcú dieťa niečím zmysluplným zabaviť. Geniuso knižky sú tak dokonalým spoločníkom na cesty v aute, vo vlaku, v lietadle, ale aj v čakárni u lekára. 

Ak sa rodičia boja, že ich dieťa knižku zničí, máme pre nich dve dobré správy. Prvá je, že umožňujeme bezplatnú výmenu. Stačí sa nám ozvať a zničenú knižku poslať do nášho vydavateľstva. A druhá dobrá správa je, že interaktívne hovoriace pero Geniuso dokáže prečítať ozvučenie aj zo strán, ktoré sú prelepené priesvitnou lepiacou páskou.

Takže rodičia, ktorí uprednostňujú radšej bohatší obsah pred hrubými stranami konkurenčných kníh, tak naše knižky sú pre nich ako stvorené. 

A ešte drobnosť na záver, aby zákazník mohol naše knihy ihneď po zakúpení používať, v pere má už pripravené všetky súbory. Do pera tak nemusí nič nahrávať

Geniuso hovoriace knihy

S akými umelcami spolupracujete pri tvorbe kníh? 

Keďže na Slovensku máme stále veľa šikovných a talentovaných ľudí, naše vydavateľstvo od svojho vzniku podporuje slovenských autorov, grafikov, ilustrátorov.

Dávame priestor jednak začínajúcim mladým umelcom, ale tiež spolupracujeme s renomovanými autormi, ilustrátormi, hercami.

Ak môžem byť konkrétny, tak určite každý pozná úspešného autora detských kníh pána Uličianskeho. Sme radi, že pre nás napísal rozprávkovú knižku MAX a LEA, ktorú naspievali Ján Morávek a Dominika Morávková. Alebo knižka od Dany Hlavatej Húseničky s množstvom vtipných hlášok, ktoré deti určite rozosmejú. 

Nedá mi tiež nespomenúť knižku, Rozprávočky Vianoc s Mirom Jarošom, ktorej už názov napovedá s kým sme spolupracovali. 

Naše knižky sú ozvučené hlasmi tak mladých začínajúcich hercov ako aj hercov, ktorí sú dobre známi, spomeniem napríklad Zuzanu Tlučkovú, Kamilu Magálovu, či Richarda Stankeho. 

Geniuso hovoriace knihy

V čom hovoriace knihy dokážu pomôcť deťom?

Geniuso hovoriace knižky sú skvelým detským spoločníkom. Deti, ktoré ešte nevedia čítať sa s nimi dokážu zahrať a pritom aj veľa naučiť. 

Naše knižky zlepšujú jemnú motoriku detí, keďže prikladaním hovoriaceho pera na určené miesta, ilustrácie si dieťa rozvíja koordináciu. 

Geniuso hovoriace knižky s obľubou používajú špecialisti v logopedických poradniach, keďže sú nápomocné pri rozvoji reči a odstraňovaní rečových porúch.

Naše knižky bezpochyby rozvíjajú slovnú zásobu, intelekt, logické a matematické myslenie detí, keďže obsahujú tisícky logických úloh,  hádaniek, rýmov, básničiek, pesničiek. 

V našej edícii taktiež vyšla jedinečná séria siedmich viacjazyčných hovoriacich knižiek TADA, ktorá deťom umožňuje knižku prepnúť zo slovenského jazyka do cudzích jazykov. Aktuálne sú knižky TADA prepínateľné do maďarského, českého, anglického, nemeckého, francúzskeho, španielskeho a ruského jazyka.

Dieťa sa tak na základe farebných ilustrácií v TADA knižkach dokáže naučiť až 1500 slovíčok z daných jazykov. Samozrejme, knižky boli nahovorené osobami, pre ktoré je daný jazyk materinský, preto sa deti formou hry už v útlom veku môžu oboznamovať so správnou výslovnosťou a intonáciou.

Naše vydavateľstvo má aj učebnice angličtiny Click Interacitve English s odporúčacou doložkou ministerstva školstva. Je to skvelá pomôcka najmä pre deti, ktorých rodičia neovládajú angličtinu a správnu výslovnosť na takej úrovni, aby deťom dokázali pomôcť.


Ktoré 3 knihy sú medzi deťmi najobľúbenejšie?

Počas nášho pôsobenia na trhu s hovoriacimi knižkami sme vydali vyše 40 titulov tak pre deti ako aj pre študentov a dospelých.

Čo sa týka detských titulov, najpredávanejšia je séria hovoriacich knižiek Mia na farme a Mia v meste, ktoré sa už skoro 10 rokov tešia obľube našich malých detských „čitateľov“.

Dovolím si spomenúť taktiež našu spievajúcu knižku Ľudové notičky, ktorá je určená deťom, ktoré rady spievajú. Knižka obsahuje 16 ľudových pesničiek, ktoré naspieval detský folklórny súbor Čunovský kŕdeľ. Knižku ilustroval výtvarný umelec Fero Ľupták a spolu s notovým zápisom je skvelou pomôckou pre deti, ktoré sa chcú naučiť hrať na xylofóne, resp. na klavíri.

Na a do tretice, je tu knižka TADA Zvieratká, ktorú majú rady už aj dvojročné deti. Nájdu v nej až 160 rôznych zvieratiek, ktoré sa im ozývajú so zvukom, ktorý vydávajú a tiež sa im predstavujú s nejakou rýmovačkou. Keď sú deti väčšie, knižku si vedia prepnúť do cudzieho jazyka a učiť sa slovíčka.

Geniuso hovoriace knihy


A na záver - čo by ste radi odkázali rodičom?

Ja osobne som otcom dvoch úžasných detí, ktoré pomaly, ale isto vstupujú do dospelosti. Ani veriť sa mi nechce ako ten čas, keď boli drobci, rýchlo preletel.  Som rád, že sme toho toľko spolu zažili.

Vždy som im hovorieval, že vlastný čas, je ten najvzácnejší dar, ktorý môžeme darovať jeden druhému. A keďže nie je tajomstvom, že žiadna chvíľa sa už nikdy nevráti, prajem všetkým rodičom, aby si s deťmi užili čo najviac spoločných zážitkov, aby im aktívne venovali svoj čas vtedy, keď nás deti naozaj potrebujú, lebo ony rýchlo vyrastú... a samozrejme si želám, aby deťom dopriali možnosť objavovať a vzdelávať sa a to aj prostredníctvom našich Geniuso hovoriacich knižiek, ktoré pre ne s láskou už roky pripravujeme a ponúkame. 

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.