Kto je z rozvedenej rodiny? Zdvihnite ruku!

Dievčatko a rozvod
„Kto je z rozvedenej rodiny?“ Túto otázku sa spýtala pani učiteľka v jednej bratislavskej základnej škole. V triede sa zdvihla jedna ruka. Patrila sedemročnému dievčatku.
Aj takto môže vyzerať prvý školský deň. Tento príbeh je žiaľ pravdivý. Napísala mi ho včera mamička tej sedemročnej dievčiny. Jej dcérka prišla domov a miesto radosti z prvého školského dňa ostal smútok. Sama, ako kôl v plote držala ruku hore, lebo nežije so svojim otcom.
Toto je časť z príspevku, ktorý uverejnil poslanec Juraj Hipš na svojom Facebooku. Po jeho prečítaní som zostal nahnevaný a zároveň smutný.
Nie, nebudem tu teraz rozoberať to, ako sa človek, ktorý má pedagogické vzdelanie, môže toto opýtať 7 ročných detí a ešte k tomu prvý školský deň. Skôr by som sa chcel pozrieť na to, prečo deti z rozvedených rodín niektorí ľudia škatuľkujú a automaticky k nim pristupujú inak.
Moja dcérka tiež vyrastá v rozvedenej rodine a už pri rozvode bolo pre mňa najdôležitejšie, aby sa jej dotýkal čo najmenej. Pretože aj keď sa jej život rozvodom veľmi zmení, je to človiečik, ktorý naozaj za nič nemôže a v malom veku tomu ani nerozumie.
Pre mňa ako otca je dôležité, aby dieťaťu nič nechýbalo, ako po materiálnej, tak aj po citovej stránke. Samozrejme, každodenná prítomnosť sa nedá ničím nahradiť, ale verte mi, že aj dieťa, ktorého rodičia nežijú spolu, môže dostávať veľa lásky a cítiť sa ľúbené a šťastné.
Je naozaj jeden veľký mýtus, že dieťa, ktoré žije v neúplnej rodine, musí byť automaticky nešťastné a v niečom horšie. Myslím si, že je vždy lepšie, keď sa rodičia rozvedú, ako by dieťa malo byť svedkom neustálych hádok, či dokonca fyzického násilia.
Už dávno neverím na tvrdenia, že ten, kto chodí do kostola, musí byť lepší človek. Už dávno neverím, že ten, kto je múdry a inteligentný, musí byť lepší človek. A tiež neverím, že ten, kto vyrastá v úplnej rodine, bude lepším človekom.
Neberme slová, ktoré hovoríme deťom na ľahkú váhu. Možno sa nám to nezdá, ale deti si veľmi uvedomujú to, čo im hovoríme. Tak, ako ich dokážeme slovom povzbudiť, rovnako ich slovom dokážeme raniť.
Prosím, myslime na to, keď sa ich nabudúce budeme niečo pýtať.
(jk)
Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.