Nevyhnutná lekárnička pre novorodenca: Čo má obsahovať?

Chystáte výbavičku pre vaše bábätko, ktoré čochvíľa príde na tento svet?

Okrem kočíka, postieľky či oblečenia, by ste nemali zabudnúť ani na jednu z najdôležitejších vecí - lekárničku pre novorodenca. 

Vďaka nej budete pripravený, keď sa objaví bolesť bruška, nejaký ten soplík či prvý náznak choroby, ale pomôže vám aj v každodennej starostlivosti o vaše dieťatko.

Čo všetko by ste mali zaobstarať do lekárničky pre bábätko? 


S liekmi pre novorodenca opatrne

Hneď na úvod by ste mali vedieť, že v prvých týždňoch a mesiacoch by bábätko malo brať lieky iba v nevyhnutných prípadoch, keď si to jeho stav vyžaduje. 

Každé ochorenie je teda spočiatku vhodné konzultovať s pediatrom, pokiaľ nie osobne, tak telefonicky. 

Lieky pre dieťatko sú iné, ako lieky pre dospelého človeka. Bábätku preto nepodávajte liek, ktorý nie je určený pre deti.

Vzhľadom na odlišnosť liekov pre deti a pre dospelých, odporúčame lieky pre vaše bábätko držať v samostatnej lekárničke, aby ste predišli nechcenej zámene. 

Samozrejmosťou by malo byť aj bezpečné skladovanie liekov mimo dosahu detí, či už starších súrodencov, ale aj malého bábätka, ktoré bude zo dňa deň zvedavejšie, ale i obratnejšie. Najvhodnejším miestom preto nie je ani prebaľovací kútik. 

Lieky odkladajte vždy spolu s príbalovým letákom, ale aj krabičkou, pokiaľ je na nej vyznačený dátum exspirácie. Ten však zvykne byť označený aj priamo na fľaštičke či blistroch. 

Myslite však na to, že po otvorení lieku sa doba jeho použiteľnosti skráti (napr. sirup). Niektoré lieky môžu byť otvorené pol roka, iné zas mesiac. Nezabudnite si teda dátum otvorenia dôsledne poznačiť. 

Čo má obsahovať lekárnička pre novorodenca

Čo by mala obsahovať lekárnička pre bábätko: Aké lieky pre novorodenca? 

Hneď na prvej poradni, ktorú by ste s vaším bábätkom mali absolvovať čo najskôr po príchode z pôrodnice, vás pediater pravdepodobne oboznámi s tým, čo všetko je potrebné dieťatku zaobstarať - aké lieky na tíšenie horúčky, čo na boľavé bruško či upchatý noštek. 

Ak sa ale chcete vyhnúť behaniu po lekárňach po tom, čo bude váš drobček už na svete, je dobré myslieť dopredu a mať prichystané aspoň to najnutnejšie.

Zároveň tak predídete riziku, že liek, ktorý by ste pre bábätko potrebovali náhle, bude v lekárňach nedostupný, pretože aj to sa stáva. Ku koncu minulého roka a v priebehu začiatku tohto roka tak totiž boli dlhodobo nedostupné viaceré dôležité lieky už pre tie najmenšie deti, vrátane prípravkov na horúčku či nadúvanie.

Čo je teda dobré mať v lekárničke pre prípad núdze, ale aj pre každodennú starostlivosť o vaše bábätko? 

Do lekárničky pre novorodenca patrí:

  • Krém na zapareniny/na ošetrenie citlivej detskej pokožky na zadočku 
  • Lieh na pupček
  • Kvapky na nadúvanie a bolesť bruška 
  • Masážny gél na bruško 
  • Rektálna rúrka 
  • Probiotiká 
  • Sirup a čípky na zníženie horúčky 
  • Teplomer
  • Izotonický roztok, morská voda do nošteka 
  • Nosová odsávačka 
  • Očné kvapky 
  • Vitamíny D a K (predpisuje pediater) 
  • Gázové štvorčeky 
  • Detské vatové tyčinky 
  • Detské nožnice na nechty 

V našom zozname neuvádzame žiadne lieky na kašeľ, pretože ak sa objaví u malého niekoľkodňového či niekoľkotýždňového bábätka, je na mieste, aby ho vyšetril pediater a stanovil príčinu a následne aj lieky, ak je to potrebné. 


Prevencia proti zapareninám/ošetrenie zaparenín

Hneď od začiatku je dôležitá pravidelná starostlivosť o citlivú pokožku na zadočku vášho dieťatka. Práve tam najčastejšie vznikajú zapareniny, ktoré dokážu poriadne potrápiť nielen dieťatko, ale v neposlednom rade aj rodičov. 

Spôsobujú totiž nepríjemné pálenie a svrbenie, dieťatko je nespokojné, nervózne a plače. 

Zapareniny spozorujete na zadočku, v genitáliách či v záhyboch ako začervenané miesta s pľuzgierikmi, popraskanou kožou či vyrážkami. 

Dôvodov ich vzniku môže byť viacero - od dlhej doby v jednej plienke, cez podráždenie či alergické reakcie až po rôzne infekcie alebo veľmi často hnačku. 

Aby ste predišli zapareninám, udržujte detskú pokožku v suchu. Pravidelne bábätko prebaľujte, zadoček za každým poriadne očistite a naneste krém určený na prevenciu proti plienkovej dermatitíde.

K osvedčeným prípravkom patrí napríklad krém Bepanthen Baby, Sudocrem či rybacia masť

Starostlivosť o pupok novorodenca

Niektoré bábätká prichádzajú domov s pahýľom trčiacim z bruška, iné už bez, teda iba s pupčekom, ktorý je ale potrebné až do zahojenia vnímať ako ranku. 

Počas prvých dní je preto dôležité venovať  pupčeku potrebnú starostlivosť, aby ste predišli možným infekciám. Mal by byť vždy v čistote a v suchu, aby sa rýchlo a dobre zahojil.

Do lekárničky si preto zaobstarajte 60%-ný lieh, ktorým budete čistiť pupok dieťatka dvakrát denne, ale tiež za každým, keď sa doň dostane nejaká nečistota, napríklad moč. 

Na čistenie sa vám zídu i gázové štvorčeky, prípadne vatové tyčinky.

Pred samotným čistením si nezabudnite dôkladne umyť ruky. Na gázu alebo tyčinku naneste lieh, pupok jemne roztiahnite a ošetrite liehom, rovnako aj okolie. Po očistení nechajte chvíľu voľne zaschnúť

Pupok už viac nemusíte čistiť vo chvíli, keď je pekne zahojený, nie je na ňom chrasta, nekrváca

 Lieky na horúčku pre bábätko

Pri zaobstarávaní liekov do lekárničky pre vaše bábätko rozhodne nezabudnite na prípravky určené na tlmenie horúčky a bolesti. 

Na našom trhu sú dostupné lieky s dvoma účinnými látkami - paracetamolom a ibuorofenom, a to buď vo forme čapíkov alebo sirupu. 

Ibuprofen účinkuje pri horúčke, ale aj zápale či bolesti. Pri dávkovaní je vhodné riadiť sa v prvom rade hmotnosťou vášho dieťatka. Látku Ibuprofen nájdete napríklad v prípravku Nurofen, ktorý je dostupný vo forme ochuteného sirupu. 

Paracetamol taktiež znižuje horúčku a tlmí bolesť. Populárnym prípravkom s touto účinnou látkou je napríklad Paralen, dostupný pre tých najmenších vo forme čapíkov.

Je dobré mať doma aj jedno aj druhé, pretože v prípade neustupujúcej horúčky je možná kombinácia oboch druhov liekov.

Aby ste mohli dieťatku odmerať teplotu, budete potrebovať teplomer.

Najpresnejším spôsobom merania teploty u bábätka je meranie v konečníku. Odporúčame preto zaobstarať si digitálny teplomer, ktorý má ohybnú špičku. 

Na rýchlu kontrolu vám môže dobre poslúžiť aj bezkontaktný teplomer, vďaka ktorému odmeriate teplotu aj spiacemu bábätku. Navyše, takýto teplomer využijete napríklad aj pri kontrole teploty vody na kúpanie. 

Na trhu nájdete aj zaujímavú vychytávku v podobe nálepkového teplomera, ktorý jednoducho aplikujete na čelo bábätka. Poslúži však len na orientačné meranie. 

Čo na bolesť bruška a koliky do lekárničky? 

V prvých dňoch, týždňoch a mesiacoch, oceníte prípravky, ktoré vášmu drobčekovi uľavia od bolesti bruška. 

Tá je, žiaľ, u novorodencov veľmi častá, nakoľko bábätká ešte nemajú úplne vyvinutú tráviacu sústavu. 

Trápiť ich zvykne i nadúvanie spôsobené prehĺtaním vzduchu počas kŕmenia či počas plaču.

Keď sa neutíchajúci plač bábätka spôsobený bolesťou bruška ozýva vždy pravidelne v podvečerných hodinách, hovoríme o tzv. dojčenských kolikách

Ak koliky postihnú práve vaše bábätko, verte, že všemožne budete hľadať akýkoľvek spôsob, ako mu uľaviť a utíšiť jeho plač.

Do lekárničky preto nezabudnite kúpiť kvapky proti nadúvaniu vhodné už pre bábätká.

Na trhu je na výber viacero prípravkov, ktoré však majú spoločné jedno - účinnú látku simetikon. Tá rozpúšťa plynové bubliny nachádzajúce sa v tráviacom trakte a pomáha predchádzať nadúvaniu i bolestiam bruška. 

Veľmi účinným pomocníkom môže byť aj masážny krém na bruško s prírodným zložením a následná masáž, ktorá dieťatku uľaví od bolesti a pomôže upokojiť sa. 

Niektoré mamičky tiež nedajú dopustiť na rektálnu rúrku, ktorá dokáže pomôcť pri nadúvaní, ale aj zápche. Zavádza sa jemne do konečníka bábätka, z ktorého následne umožní odchod plynov a vyvolá vyprázdnenie. 

S bolesťami bruška môžu pomôcť aj probiotiká určené pre tých najmenších, ktoré navyše môžu byť nápomocné aj pri posilnení imunitného systému

V ich zložení by nemali chýbať tie najvýznamnejšie kmene pre novorodencov, a to Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium lactis a Lactobacillus rheuteri. 

Náš TIP: Koliky sú nočnou morou mnohých rodičov. Prečítajte si, čo všetko by ste o nich mali vedieť a ako postupovať, ak s objavia aj u vášho dieťatka. 

Starostlivosť o noštek a ušká

Za bežných okolností, teda ak bábätko nemá žiadny problém, nos a ušká nečistíme.

Rozhodne by ste sa mali vyhnúť čisteniu uší vatovými tyčinkami spôsobom, ktorým si ich čistíme my dospelí.

Stačí iba raz za pár dní vyčistiť viditeľné okolie uška, teda tyčinku nezavádzať dovnútra.

Pre novorodenca si nezabudnite zaobstarať špeciálne vatové tyčinky pre bábätká, ktoré sú na konci hrubšie, vďaka čomu zabraňujú preniknúť do uška hlbšie. 

Nos bábätka nie je potrebné čistiť pravidelne, len ak spozorujete, že sa v ňom objaví soplík alebo dieťatko trápi reflux a mliečko sa mu zvykne vracať aj cez noštek.

Aj na čistenie detského nosa môžete použiť už spomínané vatové tyčinky pre deti alebo gázové štvorčeky. 

Do lekárničky si tiež určite kúpte morskú vodu, ktorú budete potrebovať v prípade, že sa u dieťatka objavia soplíky. 

Izotonický soľný roztok, teda morská voda, zvlhčuje a zároveň čistí nosovú sliznicu a pomáha riediť hlien.

Ak sa u dieťatka objaví nádcha a upchatý nos, pomôže vám aj nosová odsávačka. 

Tú by ste mali používať pri akútnych stavoch, teda ak dieťatko pre plný noštek nemôže dobre dýchať či spať. 

Platí, že s odsávaním to netreba preháňať, pretože sliznica sa môže zduriť, opuchnúť a začať vytvárať ešte viac hlienu. Tak sa ľahko dostanete do bludného kruhu, z ktoré sa vám ťažko bude hľadať cesta von. 

Na uvoľnenie upchatého nošteka bábätiek sú na trhu k dispozícii i nosové kvapky s účinnou látkou oxymetazolín-hydrochlorid.

Použiť ich možno vtedy, ak nezaberá morská voda, ani odsávanie. Odporúčame ale poradiť sa o užívaní vopred s vaším pediatrom.

Prvá pomoc pri problémoch s očkami

Očká bábätka nie ju nutné čistiť pravidelne alebo preventívne ošetrovať nejakými kvapkami. 

Veľmi často sa však v očiach novorodenca môže objaviť hnis a ten už je potrebné odstraňovať

Na odstránenie vám postačia gázové štvorčeky, ktorými jemne vytierajte očko od vnútorného kútika smerom von. 

Použiť môžete aj kvapky Ocuflash, ktoré sú vhodné a bezpečné i pre bábätká.

Vitamíny pre bábätko

Do lekárničky patrí i vitamín D, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a chrupu, a prispieva tiež k podpore imunitného systému. 

Užíva sa od novorodeneckého veku a hneď na prvej poradni u pediatra naň dostanete recept.

V našich končinách sa batoľatám predpisuje prípravok s názvom Vigantol, no mnohí rodičia ho neskôr zamieňajú za iný preparát, pretože podľa ich skúseností Vigantol spôsobuje kŕče. 

Alternatívou k Vigantolu je napríklad prípravok Devit, Jamieson Baby D či Terézia Vitamín D3

Malé bábätká užívajú tiež vitamín K (taktiež na predpis), avšak len v prípade, že sú plne dojčené. Ak je dieťatko na mliečnej formule, vitamín K neužíva, nakoľko sa nachádza v umelom mlieku. 

Starostlivosť o pokožku: Potrebuje novorodeniatko kozmetiku? 

Detská pokožka je naozaj citlivá a jemná, veľmi ľahko sa podráždi a práve preto by ste počas prvých dní a týždňov nemali používať žiadnu kozmetiku.

Pre dieťatko je spočiatku najlepšia čistá voda. 

Ak ale predsa chcete aspoň z času na čas použiť penu do kúpeľa či šampón na vlásky, siahnite po kozmetike šetrné k citlivej pokožke dieťatka. V žiadnom prípade by nemala obsahovať parabény, farbivá či parfumy. 

Najvhodnejšiu voľbou nemusí byť ani prírodná kozmetika, pretože tá obsahuje rôzne oleje a výťažky z bylín, ktoré u dieťatka môžu spôsobiť alergickú reakciu. 

Kozmetiku teda používajte skutočne iba striedmo a vyberajte produkty s čistým zložením pre citlivú pleť bábätka. 

Čo sa vám pri starostlivosti o bábätko ešte zíde? 

Pre dieťatko budete potrebovať i špeciálne nožnice na nechtíky. Pravidelné strihanie nechtov je veľmi dôležité, pretože malé bábätko má ešte nekontrolovateľné pohyby rúk a tak sa veľmi ľahko poškriabe.

Zaobstarajte si preto nožnice s guľatou špičkou. 

So strihaním nechtov sa ale nemusíte ponáhľať, pretože počas prvých dní života bábätka sú nechtíky mäkké a lámu sa samé počas toho, ako dieťatko manipuluje s rúčkami. 

Zakúpiť si môžete detské nožnice s guľatou špičkou samostatne alebo ako súčasť detskej manikúry či sady, v ktorej nájdete aj iné praktické veci pre starostlivosť o vaše bábätko, ako napríklad klieštiky na nechty na nohách, kefku na vlásky alebo aj teplomer na meranie teploty vody na kúpanie.

Na záver

Lekárnička pre bábätko sa bude postupom času meniť. Vymiznú z nej napríklad kvapky na nadúvanie, bolesti bruška, koliky, a naopak, pribudnú prípravky na úľavu od prerezávajúcich sa zúbkov alebo na drobné poranenia.


Tak či onak, je dobré mať v zásobe aspoň to najzákladnejšie, aby ste sa vyhli behaniu po lekárňach v tom najnevhodnejšom čase.

Vďaka domácej lekárničke budete môcť pomôcť dieťatku hneď pri prvom príznaku ochorenia či nejakého zdravotného problému.


Použité zdroje:

Lenka je aktuálne maminou na plný úväzok, ktorá si však v rámci psychohygieny vždy nájde čas na to čo ju náplňa - písanie. Miluje čas strávený so svojím synčekom a dlhé prechádzky.