Mama na materskej – alebo nemám čas na seba

Mnohé mamičky budú súhlasiť, že materská dovolenka je prinajmenšom riadny oxymorón. Niekedy môžu byť povinnosti náročné. Ako si nájsť čas na seba?

Unavená mama

Hoci sa materská zvykne nazývať dovolenka, väčšina mamičiek si len nad týmto názvom povzdychne.

Nakojiť, nakúpiť, oprať, navariť, upratať, nakojiť ...  Ach, to mi je teda dovolenka. Čas strávený doma na materskej je pre mnohé mamičky extrémne náročný.

A to ako fyzicky, tak aj psychicky. Nájsť si čas na seba je preto extrémne náročné. No o to dôležitejšie. Poradíme, ako na to.


Čo je to syndróm materskej dovolenky

Syndrómom materskej dovolenky nazývajú psychológovia stav,  kedy počas materskej dovolenky upiera žena všetku svoju pozornosť na starostlivosť o dieťa a rodinu a zabúda na vlastné potreby

Žena na základe toho zabúda na oddych, nepočúva potreby svojho tela a prestane sa starať o seba tak, ako sa starala prv.

mama na materskej

Syndróm materskej dovolenky zvyčajne začína na základe sociálnej izolácie, ktorú prežíva žena počas materskej dovolenky.

Okrem psychickej nepohody, zanedbaného vzhľadu či zhoršenia slovnej zásoby ( tú tvoria prevažne detské slová, ktorými sa rozpráva s dieťaťom) môže tento problém prerásť až do syndrómu vyhorenia.

Základnou prevenciou vzniku syndrómu materskej dovolenky je zdravý egocentrizmus a dopriatie si týždenne pár hodín aj len pre seba.


Prečo nie je sebecké dopriať si počas materskej aj čas len pre seba

Väčšina mamičiek v kolotoči starostlivosti o rodinu a domácnosť zabúda myslieť na svoje potreby či jej to príde sebecké.

No nie nadarmo sa hovorí, šťastná mamička rovná sa šťastné dieťa. A v prípade, ak sa celý váš deň točí len okolo detí a manžela, a nemáte pre seba ani len 5 minút, je často nemožné udržať sa spokojná a šťastná.

A to aj napriek tomu, že svoju rodine ľúbite a spravili by ste pre nich prvé aj posledné.

Práve preto sa vám môže zdať byť sebecké ukradnúť si čo i len pár minút čisto pre seba. A ak si ich náhodou ukradnete, objavujú sa hneď výčitky svedomia.

Poznáte to? V tom prípade je najvyšší čas to zmeniť. V opačnom prípade si koledujete o problém.

To, že si ukradnete chvíľu len pre seba, za predpokladu, že sa inak vzorne staráte o rodinu, rozhodne nie je sebecké. Skôr žiaduce.

Chvíľka pre seba vám pomôže uniknúť od každodenného stereotypu a dopraje psychike priestor na oddych. A vy sa tak môžete následne starať o rodinu vyrovnanejšia a pokojnejšia.

Už vidíte ten prínos, aký chvíľka pre seba prinesie celej rodine?


Ako si dopriať počas materskej aj čas na seba a vyhnúť sa syndrómu materskej dovolenky

Materská je plná povinnosti a je samozrejmé, že potreby dieťaťa sú pre vás na prvom mieste. No napriek tomu sa dá dosiahnuť rovnováha tak, aby bolo o dieťatko dostatočne postarané a zároveň ste mali ako-taký priestor aj pre seba.

V prípade, ak cítite, že na vás útočí syndróm materskej dovolenky, skúste svoju bežnú rutinu upraviť na základe niektorých z nasledujúcich odporúčaní.

Unavená mama

Vytvorte dieťatku režim

Samozrejme, u novorodenca je ťažké hovoriť o nejakom režime. No v prípade staršieho bábätka už môžete postupne na základe malých rituálov začať pracovať na vytvorení režimu.

Zapojte do starostlivosti o dieťatko rovnaké príjemné rituály pred spánkom a opakujte ich vždy v pravidelných intervaloch.

Dieťatko si takto zvykne na pravidelnosť a bude vedieť čo ho čaká. A vďaka tomu sa bude cítiť viac v pohode a bude aj lepšie spávať.

A vy vďaka tomu získate tiež viac času a zároveň možnosť lepšie si plánovať činnosti počas dňa.

Denný režim

Nebojte sa poprosiť o pomoc

Zapojte do starostlivosti o dieťa aj otecka či iných rodinných príslušníkov. Dieťatko si vďaka tomu vybuduje s nimi vrelejší vzťah a vy získate priestor na oddych a regeneráciu.


Plánujte si svoj čas

Čaká na vás veľa povinností a už teraz sa desíte toho ako ich všetky stihnúť? Spíšte si ich na papier a dôsledne rozplánujte.

Vďaka starostlivej organizácii času sa vám podarí stihnúť všetko čo potrebujete a možno ešte získať aj nejaký ten čas navyše.


Stanovte si priority

Aj ten najdokonalešie naplánovaný deň sa môže zvrtnúť. Stačí, že sa bábätko bude cítiť v nepohode a celý plán môže ísť do... Do koša.

Stanovte si preto priority a nezúfajte, ak niečo z nepodstatných naplánovaných činností nestihnete. Aj zajtra je predsa deň.


Neprerušujte komunikáciu s inými ľuďmi

Udržujte si kontakty s priateľmi a blízkymi ľuďmi aj napriek tomu, že ste väčšinu času doma.

Ako nás naučili časy lockdownu, aj krátky telefonát či skype dokáže spraviť divy.


Nájdite si koníček, počas ktorého budete mať čas len pre seba a svoje potreby

Nájsť si priestor na voľnočasovú aktivitu bude v prvých týždňoch až mesiacoch prakticky nemožné.

No hneď, ako sa vám podarí vytvoriť si s bábätkom ako-taký režim, vyhraďte si čas aj na jednu vlastnú záľubu a počas tohto času prenechajte dieťa/deti napríklad manželovi.

Nech už bude vaše záľuba akákoľvek, bude prebiehať doma alebo mimo domu, tento čas musí byť len váš a povolené narušiť ho je len v prípade výnimočných udalostí.


Nepodceňujte oddych

Dostatok spánku je základom psychickej aj fyzickej pohody. A práve dostatok spánku je to, čo mamičkám v prvých mesiacoch materskej chýba najviac.

V prípade, ak vám váš drobec nedá dostatok priestoru na spánok počas noci, nebojte sa spať aj cez deň v čase, kedy spí aj bábätko.

Poobedný šlofík rozhodne nie je hanba, ale v tomto prípade skôr nevyhnutnosť.

Mama spí

Nebojte sa byť zdravo sebecká aj napriek tomu, že vám na rodine záleží a spravili by ste pre ňu všetko. Pozrite sa na to opačne.

Buďte občas sebecká práve preto. Vyhorieť z materstva a mať plné zuby starostlivosti o rodinu je predsa to posledné, čo by ste chceli.

Bráňte sa preto voči tomu už od začiatku materskej a v prípade, ak na seba spoznáte prvé príznaky vyhorenia, vyhľadajte pomoc čím skôr.

O tom, že materstvo je naozaj ťažké a veľa nás naučí...

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.