Materská demencia

Svet podľa mamy Materská demencia

Nedávno som niekde natrafila na článok s názvom „10 počiatočných príznakov demencie“. Povedala som si populárno-odborné čítanie, pri ktorom sa aj niečo (zbytočné) dozviem. Verte alebo nie, našla som u seba minimálne osem, pri troche snahy aj všetkých desať symptómov počiatočného úbytku rozumových schopností.

Ako inak, všetky sa rozvinuli v čase, keď sa môj život začal točiť okolo plienok, kŕmenia a utierania soplíkov (aspoň podľa môjho, momentálne nie celkom fundovaného, úsudku). A tak ašpirujem na ďalšiu vlastnú diagnózu – „materská demencia“. (Mimochodom pre upokojenie svojho intelektuálneho sebavedomia som hneď po prečítaní spomínaného článku vylúštila dve krížovky. Pomohlo to.)

A ešte tých desať príznakov začínajúcej demencie (pre naše mamičkovské konzílium). No skúste povedať, že nesedia:

Problémy s krátkodobou pamäťou

„Mamiii, to si sa ma už pýtala.“ „Drahá, to si mi už hovorila,“ alebo „Spomínal som ti to včera pri večeri.“ My sme včera spolu večerali???

Strata schopnosti verbalizovať zložitejšie myšlienky

Moja slovná zásoba sa zúžila na slová ako: Ham. Bác. Daj. Poď. Ťapi-ťapi. Havo. Aha. Môže to byť ešte jednoduchšie?

Pocit zmätenosti

Väčšinu týždňa netuším, aký je deň. Pri troche snahy si však dokážem spomenúť. Pri otázke na mesiac a rok a sa musím zamýšľať o niečo viac. S dátumom je to už úplne beznádejne. Od istého veku neviem, koľko mám rokov. Vždy si to musím vypočítať podľa roku narodenia. Viem ale presne koľko mesiacov má moje dieťa. A čo sa týka miesta, tam som dokonale orientovaná. Skoro vždy sa totiž nachádzam doma.

Zakladanie vecí

Mixér v chladničke, acidofilné mlieko v káve, diaľkový ovládač vo vrecku a mobil v obývačke na stole, kľúče od auta na zrkadlovej polici v kúpeľni. Ešte by som si na nejaký príklad spomenula, ale mám problémy s pamäťou.

Nervozita a striedanie nálad

Vždy, keď umyjete podlahu, vaše dieťa sa aj so svojim otcom vráti z pieskoviska. Ešteže tomu malému sa toho do topánok zmestí menej. Už sa nepocikáva, ale keď čerstvo prezlečiete periny, zaručene sa nejaká tá nehoda pritrafí. A skúste vyleštiť okná. Určite sa bude na ulici diať niečo šialene zaujímavé, čo treba sledovať s nosom opretým o sklo. A potom nebuďte nervózna.

Problém rozpoznávať humor

Uspávam, dojčím, periem, žehlím, varím… a otec môjho dieťaťa mi s mobilom v ruke a nohami na gauči číta vtip z facebooku. Tak prepáčte, že sa nesmejem.

Problém pri rozhodovaní

Zostalo mi trochu času. Mám sa nejesť alebo si pospať? No skúste sa rozhodnúť. Väčšinou nakoniec vyberiem posteľ. Okrem toho denne riešim dilemy, čo variť, kam ísť na prechádzku… a s kočíkom alebo s trojkolkou?

Zhoršená koordinácia pohybov

S dieťaťom na rukách a po prebdenej noci nie sú moje kroky práve tanečné. A ak ste ešte nestúpili bosou nohou na autíčko (jednoznačne najhorší je bager), tak neviete, čo to je koordinácia pohybov. Mimochodom, v takých chvíľach sa moja slovná zásoba rozšíri aj o slová, ktoré bežne nepoužívam.

Apatia

Vraj strata záujmu o dlhoročný koníček a o komunikáciu s priateľmi. Popravde, už si nespomínam, kedy som sa venovala svojim záľubám. A mám pocit, že to nebude spôsobené mojimi problémami s pamäťou.

Opúšťanie bežných hygienických návykov

Vždy sa nakoniec osprchujem. Aj keď tomu predchádza vyjednávanie s mojim lenivým (unaveným znie lepšie) ja. Vynechanie sprchy by predsa prinieslo minimálne 20 minút spánku navyše.

 

Martina bola naša prvá redaktorka, ktorá napísala veľa hodnotných článkov. Je mamou a profesionálne sa venuje psychológii.