Plochá noha je bezpochyby najčastejším problémom, s ktorým sa deti objavujú v ambulanciách ortopédov. Podľa štatistík ňou trpí 21-57% detí predškolského veku. Výskumy ďalej uvádzajú, že len 10-20% všetkých plochých nôh má príčinu vo vrodených anomáliách a genetických faktoroch. Z toho vyplýva, že u 80-90% prípadov detských pacientov viedla k vzniku plochej nohy nesprávna obuv.
Rodičia by pritom problém plochých nôh v žiadnom prípade nemali brať na ľahkú váhu. Práve naopak. Nesprávne vyvinutá klenba totiž zďaleka nie je len kozmetickým problémom chodidla. Môže viesť k nesprávnemu držaniu tela a k vážnym problémom s chrbticou v dospelosti. Detský vek je pritom ideálny na odstránenie tohto problému. Ako zistíte, že má vaše dieťa ploché nohy a čo s tým môžete urobiť?
Kedy a ako odhaliť plochú nohu
Chodidlo dieťaťa je po narodení fyziologicky ploché. Znamená to, že je úplne normálne, že dieťa do troch rokov ešte nemá vyvinutú klenbu. Tvaruje sa totiž postupne, pri chôdzi. Odhalenie plochej nohy je teda možné najskôr po tretích narodeninách dieťaťa.
Bežnú kontrolu chodidiel by mal vykonať váš pediater v rámci preventívneho vyšetrenia dieťaťa. Ak si však chcete byť jeho záverom istí, môžete s dieťaťom urobiť malý test. Namočte mu chodidlo do vody alebo ho zo spodnej strany natrite farbou. Následne nechajte dieťa, aby urobilo odtlačok na papier alebo kartón, prípadne na dlaždicu v kúpeľni.
Ak sa odtlačí celé chodidlo, znamená to, že klenba nie je vyvinutá. V tomto prípade je vhodné navštíviť detského lekára, ktorý vás odporučí do ambulancie ortopéda. Zdravá noha so správne vyvinutou klenbou zanecháva neúplný odtlačok, v ktorom chýba vnútorný oblúk.
Ako predchádzať vzniku plochej nohy
Najdôležitejšia z hľadiska zdravého vývinu chodidiel je správna obuv. Mnohí rodičia už pri prvých topánočkách zvažujú kúpu ortopedickej obuvi. Takáto voľba je v prípade zdravých nôh úplne zbytočná a môže urobiť viac škody ako úžitku. Topánočky pre dieťa by mali byť pevné, ale zároveň dostatočne mäkké a ohybné. Predovšetkým podrážka by sa mala tlaku ľahko poddať a súčasne by mala chodidlu umožniť cítiť povrch, po ktorom dieťa kráča.
Topánočky pre dieťa by mali byť z prírodných, priedušných materiálov, ideálna je koža a textílie. Dôležitá je správna veľkosť a šírka obuvi. Každé dieťa by pritom malo mať vlastné, nové topánky. Vyhnite sa dedeniu obuvi po starších súrodencoch alebo iných členoch rodiny. V tomto prípade sa skutočne oplatí investovať do nových, kvalitných topánočiek.
Užitočná je tiež chôdza naboso po rôznych povrchoch s výnimkou tvrdej podlahy alebo chodníka. Svaly chodidla sa posilňujú pri chôdzi po okrúhlych kamienkoch, po piesku alebo po tráve. Doma je vhodná bosá chôdza po mäkkom koberci.
Topánočky pre ploché nohy
Ak už dieťa má diagnostikovanú plochú nohu, ortopéd vám odporučí nosenie ortopedickej obuvi. Ide o topánočky so špeciálne tvarovanou vložkou, ktorá poskytne podporu klenbe a pomáha ju tvarovať. Na našom trhu je dostať špeciálne ortopedické topánočky alebo ortopedické vložky, ktoré sa vkladajú do bežnej detskej obuvi.
Veľmi dôležité je, aby ste kúpili topánočky, ktoré sú vhodné pre použitie s ortopedickou vložkou. Dieťaťu musí zostať vo vnútri topánky dostatok miesta pre chodidlo. Ideálne je, ak budete topánočky pred kúpou v obchode už skúšať s ortopedickou vložkou.
Ortopedická obuv je pomerne finančne nákladná a dieťatko z nej rýchlo vyrastie. Napriek tomu by ste mali zabezpečiť, aby topánky dieťatka, ktoré nosí po väčšinu dňa, mali ortopedickú úpravu. Môžete mu napríklad kúpiť ortopedické papučky do škôlky a ortopedické vložky do topánočiek navonok, ktoré mu budete prekladať.
Náš tip: Veľký výber detskej ortopedickej obuvi nájdete v eshope prezdravie.sk
Cvičenia pre ploché nohy
Ešte účinnejšie ako nosenie ortopedickej obuvi môže byť správne a pravidelné cvičenie. Chodidlo jednoducho potrebuje posilniť. V detskom veku sú svaly, väzy a kosti ešte veľmi flexibilné a cvičením možno dosiahnuť pozoruhodné výsledky.
Málo rodičov a detí si však udrží pravidelné návyky dlhodobo. Ideálne preto je cvičenie začleniť do každodenného režimu dieťaťa alebo do hry.
Senzorický koberec
Bosá chôdza po senzorickom koberci je pri posilňovaní svalov chodidiel veľmi účinná. Ak nechcete investovať do drahých senzorických kobercov, môžete si jeden doma vyrobiť. Postačí ak na bežný koberec prilepíte pomocou tavnej pištole rôzne materiály, napr. drobné ploské kamene, povraz alebo lano, drievka.
Na webe zaiste nájdete užitočné návody, ktoré vám budú inšpiráciou pri zostavovaní vlastného senzorického koberca. Ten potom umiestnite do detskej izby alebo na iné miesto, kde vaše dieťa často chodí bosé. Rovnako dobre vám môže poslúžiť senzorická podložka v kúpeľni alebo nízka nádoba plná kamienkov umiestnená pri umývadle. Dieťa si môže pri nej cvičiť chodidlá napríklad pri umývaní zúbkov.
Špirála chodidla
Pri tomto cvičení budete chodidlá dieťaťa špeciálnym spôsobom masírovať. Dieťa leží, vy si sadnete vedľa neho chrbtom k jeho hlave. Bosé chodidlo vezmete do rúk tak, že pätu pevne uchopíte do dlane jednej ruky. Druhou rukou chytíte chodidlo tesne pod palcom a budete ho otáčať smerom od tela dieťaťa.
Palec bude smerovať od vás dopredu. Rukou, ktorou držíte pätu, budete naťahovať Achillovu šľachu v protichodnom smere. Celý pohyb pôsobí akoby ste sa chodidlo snažili zvinúť do špirály.
Picasso
Kreslenie nohami je ďalší užitočný a pritom zábavný cvik. Dieťa posaďte do tureckého sedu. Dopredu umiestnite papier a medzi palec a prst mu vložte fixku.
Cieľom je kresliť nohou na papier tak, že chodilo je opreté o vonkajší okraj päty. Dieťaťu môžete dať nakresliť rovné čiary, kruhy, u starších detí môže byť zábavné písanie slov nohami.
1 komentár