Na čo si dať pozor v tehotenstve

Na čo si dať pozor v tehotenstve

Tehotenstvo je nielen obdobím očakávania a jednou z najkrajších etáp v živote každej ženy, ale aj obdobím veľkých zmien. Tie sa dejú ako v organizme matky, tak v telíčku vyvíjajúceho sa plodu. Tieto priam zázračne dokonalé procesy, ktorých výsledkom je nový život, si však pre svoj správny priebeh vyžadujú isté podmienky.

Výpočet rizikových faktorov je široký počnúc nesprávnou životosprávou, končiac ohrozením niektorými infekčnými ochoreniami. Spoločným menovateľom všetkých je ohrozenie zdravia matky a správneho vývinu plodu.

Na čo všetko si teda treba dať v tehotenstve pozor, aby ste nijako neohrozili seba ani svoje dieťatko?

 

Mäkké a tvrdé drogy

fajčenie v tehotenstve

Veríme, že už neexistuje žena, ktorá by nepočula o tom, že v tehotenstve sa neodporúča fajčiť, piť alkohol a užívať tvrdé drogy. Napriek tomu robí množstvo mamičiek zásadnú chybu, keď si povie: „Keď otehotniem, prestanem fajčiť.“ Skoncovať s nikotínom v čase, keď už o svojom tehotenstve viete, znamená, že ste dieťa vystavovali približne 5 týždňov jeho účinkom.

To isté platí o alkohole i ostatných drogách. Dôležité je preto vyhýbať sa všetkým týmto škodlivým návykom už v čase, keď sa začínate snažiť o počatie bábätka, ideálne však už niekoľko týždňov predtým. Nejaký čas totiž trvá, kým sa toxické látky z vášho organizmu úplne odbúrajú. To platí predovšetkým pri fajčení.

Čo sa týka iných, tvrdých drog, trvá úplná detoxikácia organizmu ešte dlhšie.

Niektoré mamičky o rizikách fajčenia a pitia alkoholu počas tehotenstva vedia, ale podceňujú ich. Dôsledky môžu byť pritom závažné. Deťom, ktorých matky v tehotenstve užívali alkohol, hrozí napr. riziko vzniku fetálneho alkolového syndrómu, ktorý sa prejavuje spomaleným rastom, telesnými zmenami, ale aj narušením funkcií mozgu.

Neexistujú pritom presné údaje o tom, koľko alkoholu musí matka vypiť, aby sa u dieťaťa rozvinul tento syndróm, ktorý sa, mimochodom, nedá liečiť.

Deťom matiek fajčiarok zas hrozia napríklad drobné poškodenia mozgu, ktoré môžu viesť k rozvoju hyperaktivity alebo ADHD. Ak je matka závislá na iných psychotropných látkach, dieťa sa už rodí so závislosťou a okamžite po pôrode sa musí popasovať s abstinenčnými príznakmi. Existujú, samozrejme, aj ďalšie riziká.

 

Rizikové potraviny

Mnohé budúce mamičky s presvedčením, že tehotenstvo predsa nie je choroba, svoju životosprávu nijako nezmenia. Drvivá väčšina potravín je v tehotenstve, samozrejme, dovolená bez obmedzenia. Existujú však takzvané rizikové potraviny, ktoré vo väčšom množstve môžu ohroziť zdravie plodu.

To, koľko ich môžete v tehotenstve zjesť vám nik nepovie, pretože každý materský organizmus je inak disponovaný odbúrať látky, ktoré môžu plodu uškodiť. Je to teda individuálne. Druhou skupinou rizikových potravín sú tie, pri ktorých hrozí nákaza infekčnými ochoreniami.

Ak chcete k svojmu tehotenstvu pristupovať naozaj zodpovedne, odporúčame vám obmedziť alebo úplne vyradiť zo svojho jedálneho lístka nasledujúce potraviny:

  • Morské plody a morské ryby – pre vysoký obsah toxických látok (ortuť)
  • Hríby – pre vysoký obsah toxických látok
  • Pečeň – pre vysoký obsah vitamínu A
  • Divina – pre ohrozenie nákazou trichinelózy
  • Surové mäso a surové vajcia – pre ohrozenie nákazou salmonelózy
  • Nepasterizované mliečne výrobky – pre ohrozenie nákazou listérie

 

 

Nedostatok vitamínov a minerálov

stravovanie v tehotenstve

Nároky tehotnej ženy na prísun niektorých vitamínov a minerálov stúpajú v tehotenstve až na dvojnásobok. Dostatočný príjem nutrientov je pritom kľúčový nielen pre správne fungovanie materského organizmu, ale aj pre vývin plodu.

Je potrebné si uvedomiť, že bábätko rastie závratným spôsobom, vyvíjajú sa mu jednotlivé sústavy orgánov a aj nedostatok jedného, v danom období kľúčového vitamínu, môže mať pre jeho budúci život závažné následky.

Hovoríme o takých vážnych narušeniach ako je poškodenie centrálnej nervovej sústavy, zastavenie vývinu mozgu alebo vznik rázštepu chrbtice či podnebia. Kľúčová je, samozrejme, vyvážená a pestrá strava. Niektoré vitamíny sú však rozpustné vo vode, čo znamená, že sa z tela jednoducho vyplavujú. Ich dostatočný príjem je preto nevyhnutný každý jeden deň počas celého tehotenstva.

Z tohto dôvodu sú na našom trhu výživové doplnky určené tehotným ženám, ktorých úlohou je zabezpečiť dieťatku dostatok vitamínov a minerálov potrebných pre správny vývin v danom období. Zdôrazňujeme však, že ide len o doplnky, ktoré nenahrádzajú pestrú a vyváženú stravu.

 

Na prísun ktorých vitamínov a minerálov by ste mali v tehotenstve obzvlášť dbať?

Kyselina listová

Kyselina listová je vitamín B9. Uvádzame ju však samostatne, pretože je z hľadiska výživy tehotných žien kľúčová. Je totiž nevyhnutná pre rast a vývin buniek, orgánov a tkanív. Jej dostatočný príjem sa považuje za prevenciu takých závažných ochorení ako je rázštep pier, podnebia a chrbtice, poškodenia miechy, mozgu a srdca, poruchy vývinu močovej sústavy a končatín.

Jej nedostatok tiež zvyšuje riziko spomaleného rastu a nízkej pôrodnej hmotnosti plodu, potratu a predčasného pôrodu. Zvýšený príjem kyseliny listovej sa odporúča už v čase, keď sa žena snaží o otehotnenie, kľúčový je počas prvého trimestra, ale užívanie kyseliny listovej vo forme výživových doplnkov sa odporúča aj počas celého tehotenstva a v období dojčenia.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B sa radia medzi vitamíny rozpustné vo vode. To v preklade znamená, že ich príjem je dôležitý každý jeden deň. Z tela sa totiž jednoducho vyplavujú. V rámci správneho vývinu plodu sú pritom veľmi dôležité. Vo všeobecnosti možno povedať, že jednotlivé vitamíny z tejto skupiny sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu, vývin nervovej sústavy, zdravie pokožky, očí, tvorbu DNA, hemoglobínu, správne delenie a rast buniek. Vitamín B6 môže dokonca pomôcť pri ranných nevoľnostiach.

Vitamín C

Vitamín C je vo všeobecnosti známy svojimi priaznivými účinkami na fungovanie imunitného systému. V období tehotenstva však môže jeho nedostatok viesť k zvýšeniu rizika preeklampsie, čo je veľmi závažná tehotenská komplikácia ohrozujúca matku i plod. Okrem toho je vitamín C dôležitý pri vstrebávaní železa, pôsobí antioxidačne, chráni tkanivá a podieľa sa na správnom fungovaní enzymatických systémov.

vitamíny pre tehotné ženy

Vitamín E

Dostatok vitamínu E je dôležitý už pri samotnej snahe o počatie dieťaťa. Nie nadarmo sa totiž nazýva aj vitamín plodnosti. Podporuje schopnosť reprodukcie ako u žien tak i u mužov. Okrem toho je jeho dostatočný príjem dôležitý v rámci prevencie potratu a predčasného pôrodu, pri krvotvorbe a pri ochrane tkanív.

Vápnik

Vápnik je vo všeobecnosti známy ako základný stavebný kameň kostí. Inak tomu nie je ani pri vývine kostry plodu. Dôležitý je však aj pre správne fungovanie svalov a vedenie nervových impulzov. Ak je príjem vápnika nedostatočný, ten sa pre plod odčerpáva z tela matky. Dôsledkom môže byť vznik zubného kazu alebo osteoporózy.

Horčík

Horčík je nevyhnutným prvkom v rámci metabolizmu. V období tehotenstva a vývinu plodu zohráva svoju úlohu pri stavbe jednotlivých orgánov, tvorbe kostí a centrálnej nervovej sústavy.

Železo

Železo je nevyhnutné pre prenos kyslíka. V tele sa v prevažnej väčšine viaže v hemoglobíne. Keďže počas tehotenstva musí byť kyslíkom zásobený nielen organizmus matky, ale aj plodu a množstvo krvi sa rapídne zvyšuje, stúpa aj spotreba železa.

Jeho dostatočný príjem je pritom dôležitý pre normálny rast plodu, krvotvorbu a vývin nervovej sústavy. Pri nedostatku železa sa zvyšuje riziko predčasného pôrodu. Odborníci uvádzajú, že je v podstate nemožné, aby tehotná žena získala zo stravy dostatok železa. Preto odporúčajú jeho dopĺňanie prostredníctvom výživových doplnkov.

DHA

DHA patrí k omega-3-mastným kyselinám. Je veľmi dôležitá pre správny vývin nervovej sústavy, vrátane mozgu, kognitívnych, ale aj pohybových schopností a zraku. Podľa odborníkov pôsobí DHA dokonca preventívne proti vzniku popôrodných psychických komplikácií u matky (popôrodná psychóza, popôrodná depresia).

 

Čoho by ste sa ešte v tehotenstve mali vyvarovať:

  • Horúci kúpeľ – ohrozuje dieťa, zvyšuje riziko potratu
  • Sauna – zvyšuje riziko potratu
  • Nadmerné slnenie – spôsobuje vznik pigmentových škvŕn, znižuje hladinu kyseliny listovej
  • Bicyklovanie – je nebezpečné pre dieťa najmä z hľadiska možného úrazu
  • Bylinné čaje – niektoré bylinky zvyšujú riziko potratu
  • Mačky – ohrozujú matku i plod toxoplazmózou
Martina bola naša prvá redaktorka, ktorá napísala veľa hodnotných článkov. Je mamou a profesionálne sa venuje psychológii.