Otec na materskej

Otec na materskej – Všetko, čo potrebujete vedieť (+dokumenty na stiahnutie)

Toto nie je všeobecný článok o tom, ako si vybaviť materskú. Toto je podrobný návod od otca, ktorý úspešne absolvoval vybavovanie materskej.

Všetky informácie ohľadne materskej som získal hlavne z dvoch zdrojov. Z diskusie na modrykonik.sk a na webe relia.sk.

Vo fóre som sa dozvedel všetko podstatné, ale pre istotu som si ešte overil info priamo na webe relia.sk. Zaplatil som si prémiový obsah a pýtal sa priamo pána Mihála (toto nie je žiadna reklama, ale tento pán vie o materskej asi najviac na Slovensku a vie reálne poradiť).

 

Začnite si materskú vybavovať aspoň 2 týždne vopred

Informácie ohľadne materskej som začal zbierať koncom roka 2017, pretože v práci som plánoval skončiť (výpoveď dohodou) k 28.2.2018.

Ak končíte v práci a plánujete nastúpiť na materskú, dávajte si veľký pozor, aby ste na materskú nastúpili do 7 kalendárnych dní. Musíte nastúpiť v tzv. ochrannej lehote, ak to nestihnete, bohužiaľ strácate nárok na materské. Pozor na to.

S matkou dieťaťa sme sa dohodli na prebratí dieťaťa do mojej starostlivosti a približne v strede februára sme išli na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Tam matka dieťaťa vypísala žiadosť o odňatí rodičovského príspevku z dôvodu prebratia starostlivosti otcom. Tlačivo dostala na počkanie, hneď sme ho aj vypísali a odovzdali.

Ako dátum prebratia dieťaťa do starostlivosti sme dali 2.marec. Tento dátum sme zvolili preto, že ak aspoň 1 deň v marci bude mať dieťa v starostlivosti matka, za tento mesiac dostane rodičovský príspevok. Tento tip som dostal v diskusii na modrykonik.sk. Ďakujem.

Na tlačive bol teda dátum odňatia rodičovského príspevku od 1.apríla (príspevok sa dá odňať vždy len k 1.dňu v mesiaci), čo je v poriadku a netreba sa báť, že by sa jednalo o súbeh rodičovského príspevku a materskej.

Na úrade práce sme nepotrebovali žiadne iné tlačivo, ani Dohodu o prebratí do starostlivosti.

Rozhodnutie o odobratí rodičovského príspevku prišlo za cca 2 týždne.

 

Sociálna poisťovňa vám dá všetky tlačivá (priložené dokumenty na stiahnutie)

Následne sme išli do sociálnej poisťovni. Tu nám dali všetky potrebné tlačivá (kliknutím na názov si môžete pozrieť tlačivo v pdf)

 

Žiadosť o materskú si viete podať až keď vám skončí pracovný pomer, takže nie je pravda, že si to viete vybaviť vopred. Vopred si viete len vyplniť dokumenty, mať všetko pripravené a následne isť na pobočku Sociálnej poisťovni.

Dokumenty sa dajú poslať aj poštou, ja som však chcel mať istotu a dokumenty som zaniesol osobne. Pozor – žiadosť musíte priniesť na pobočku v tom okrese, do ktorého spadá zamestnávateľ. Poisťovne si to vedia medzi sebou poslať, ale istota je istota.

Na pobočku som išiel presne 2.marca, čiže v deň od kedy som nastupoval na materskú a zároveň preberal dieťa do vlastnej starostlivosti.

 

Odovzdal som týchto 5 dokumentov:

 • rodný list dieťaťa
 • žiadosť o materské
 • žiadosť o nástup v ochrannej lehote (toto netreba tým, ktorí sú zamestnaní)
 • čestné prehlásenie o nepoberaní iných dávok
 • dohodu o prebratí dieťaťa do starostlivosti

 

Sociálna poisťovňa má na vybavenie žiadosti 60 dní, takže sa môže stať, že materskú na účet dostanete skôr ako samotné rozhodnutie.

Čo ma prekvapilo, že koncom marca mi volala pani zo Sociálnej poisťovni a poradila mi, aby som si opravil dátum na Dohode o prebratí dieťaťa do starostlivosti. Bol tam ten istý dátum, ako dátum kedy sme boli na Úrade práce žiadať o odobratí rodičovského príspevku.

Povedala mi, že im chodia kontroly a vraj nie je správne, ak sme sa pol mesiaca vopred dohodli o prebratí dieťaťa. Nechcel som o tom polemizovať, tak som prišiel na pobočku a tlačivo prepísal, tentokrát s dátumom 1.marec.

Rozhodnutie o priznaní materskej prišlo poštou začiatkom apríla, takže cca po mesiaci.

S týmto rozhodnutím išla matka dieťaťa do svojej zdravotnej poisťovni (v tomto prípade Dôvera), vyplnila tam prehlásenie, že sa o dieťa bude starať ona a poisťovňa tým pádom bude za ňu platiť odvody. Tento tip som opäť našiel v diskusii na modromkoníku.

 

Výška materskej

Ak to poviem jednoducho – materská je v roku 2018 vo výške 75% z vašej hrubej mzdy. Vždy sa počíta mzda v roku pred nástupom. U mňa to bol príjem za 12 mesiacov v roku 2017.

Vyráta sa teda nasledovne – príklad: zarábam 1.000€ mesačne celý rok 2017. Môj vymeriavaci základ teda bude:

12 x 1.000€ = 12.000€ / 365 dní = 32,88€ a z toho 75% = 24,66€. 

Takže za každý deň materskej dostanem 24,66€. Napríklad v júli to bude 31 dní x 24,66€ = 764,46€.

Materská sa vypláca mesiac pozadu, takže prvú som dostal v apríli (za mesiac marec). Vypláca sa vždy okolo 15.dňa v mesiaci.

 

Doba poberania materskej

Otec môže materskú poberať 28 týždňov (čiže 7 mesiacov). Materská sa dá poberať do dovŕšenia 3.rokoch dieťaťa.

 

Tipy pre otca na materskej

 1. Začnite si materskú vybavovať (informovať) ešte pred samotným nástupom.
 2. Ako dátum nástupu zvoľte aspoň druhý deň v mesiaci, matka dostane za ten mesiac ešte rodičovský príspevok.
 3. Ak dávate výpoveď a plánujete ísť na materskú, nezabudnite tak urobiť v 7 dňovej ochrannej lehote.
 4. Počas materskej môžete pracovať na inú zmluvu aj u toho istého zamestnávateľa.
 5. Pýtajte sa. Či už v diskusiách na internete, alebo na úradoch.
 6. Materské môžete poberať 28 týždňov, do 3.rokov dieťaťa. Myslite na to.

 

Dúfam, že vám tento článok pomohol. Sú to moje skúsenosti, na úradoch v iných mestách (ja som to vybavoval v Nitre) to môže fungovať inak, hoci by nemalo.

Veľa informácii nájdete aj v tomto článku na webe Sociálnej poisťovne.

Ak máte nejaké otázky, pokojne napíšte do komentárov.

 

Upozornenie: Článok bol napísaný v júli 2018. Od tej doby sa mohli niektoré veci zmeniť. Sledujte prosím diskusiu pod článkom, kde nájdete odpovede na vaše otázky a tiež aj zmeny, ktoré sa týkajú témy Materská.

 

 

Hodnotenie (5 / 5)
Pačil sa Vám článok ? Zdieľajte ho s priateľmi

68
Pridať komentár:

najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
JožkoKE
Hodnotenie :
     

Parádny návod! Ďakujem aj za dokumenty na stiahnutie 😉

Fero

Dobrý deň

POZOR!!!!

Dňa 7.11.2018 Sociálna poisťovna našla kľučku ako nevyplácať materskú dovolenku u otca ak bude pracovať na plný úväzok.

V podstate sa odvolávaju na nedostatočnú starostlivosť v prípade ak budete pracovať na plný úväzok podľa zákona o rodine “nedokážete zabezpečiť dostatočnú staroslivoť” ako matka keď bola na materskej.

S pozdravom
FERO

Zdenka

Je to oficiálne? Je o tom niekde článok či rozhodnutie? Alebo to len úradníci špekulujú? Ďakujem

markoff

Pri tomto bode by som sa pozastavil – zakon nezakazuje pracovat na plny uvazok na inu zmluvu, hoci u toho isteho zamestnavatela. Rovnako ako napr. ja by som mal moznost dat do zmluvy klauzulu, ze mozem pracu vykonavat flexibilne z domu (tzv. home office). Ako sa k tomu potom postavi uradnik, ktory ziavne nevie vyklad zakona a iba sa domnieva, ze sa nedokazem postarat…? Vdaka.

Veronika

Presne tak, skúsenosti iných otcov, ktorí požiadali teraz: sociálna poisťovňa zamietne materské dávky. V prípade ak ten otec pracuje na plný úväzok potopí materskej alebo citujem pani zo sociálky: nie je ujma na rozpočte v domácnosti. Áno je to hrôza, je to proti zákonu aj podľa p.Mihala, ktorý sa k tomu vyjadril, ale je to tak. Sociálna poisťovňa začala šetriť rozpočet a takto ide proti zákonu. Ak sa chce rodič odvolať, má možnosť sa len súdiť s nimi. Riešenie: otec môže popri materskej pracovať napríklad na dohodu na polovičný úväzok alebo na živnosť. V prípade živnosti, zatiaľ SP vraj problémy… Čítaj ďalej

Peter

Ahojte, viete poradit? Pani na Urade prace svojej praci evidentne nerozumela a presvedcila ma dat oba datumy rovnake, ( dátum prebratia dieťaťa do starostlivosti a žiadosť o odňatí rodičovského príspevku), t.j. 2 januara 2019 (2.1. vzhladom na moznost matky poberat rodicovsky prispevok za januar). Snazil som sa jej argumentovat, ze na tlačivo dam dátum odňatia rodičovského príspevku od 1.februara, lebo príspevok sa dá odňať vždy len k 1.dňu v mesiaci (tak ako pisete v blogu). Ale uistila ma ze je to ok, co vy na to?

Michal

Podľa mňa to bude OK.

Ak 02.01 preberáte dieťa do starostlivosti a zároveň je dátum 02.01 (je to dátum OD dňa) na žiadosti o odňatie rodičovského príspevku, nemalo by sa jednať o súbeh poberania dávok.

Ana
Hodnotenie :
     

Ďakujem krásne. Zhrnuté všetko v kocke čo potrebujem.

Jaro
Hodnotenie :
     

Planujem zmenit zamestnavatela a v novej praci nastupit od 1.3.2019

Mam ukoncit pracovny pomer dohodou u sucastneho zamestnavatela k 28.2.2019? Ak si podam ziadost o matersku od 4.3.2019 som v ochrannej lehote a na matersku mi plynie narok zo stareho pracovneho pomeru?

Michal

Nie celkom rozumiem. Chcete dat vypoved k 28.2, od 01.03 nastupit u noveho zamestnavatela a od 04.03 poziadat o materske? Ak ano, tak to fungovat nebude.

Ludia to zvyknu robit tak, ze pojdu na matersku a nasledne u zamestnavatela budu pracovat na inu zmluvu, aku mali predtym. Ak Vy budete ziadat o materske a zaroven budete mat platnu zmluvu u noveho zamestnavatela, tak to si myslim, ze nepojde.

Ma s niecim podobnym niekto skusenost?

Erika

Jaro podarilo sa Vám to presne toro iste riesime s mužom ešte aj dátumy rovnake dajte mi prosím vedieť či Vám to uznali alebo zamietli ďakujem Erika

adriana

Dobrý den,chcela by som sa spýtať kto matke platí zdravotné odvody,ak sa rozhodne zostať doma,či sa to dá aj spetne-lebo ako som to pochopila z článku určitú dobu trvá,kým Vám odoberú rodičovský a priznajú otcovi materskú,možno aj mesiac je tam hluché obdobie.dakujem

Zuzka

Áno, dá sa to aj spätne. Aspoň v Dôvere to tak bolo, že nerobili žiaden problém.

Veronika

Dobrý deň, včera som bola ohľadom otca na materskej na úrade práce a pani mi povedala, že od 1.1.2019 už zdravotné poisťovne zrušili, že platia za matku ZP, už neexistuje papier, že by podpísala, že sa ona stará o dieťa ak je otec na materskej. Teda žena musí byť buť evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie (aj keď sa reálne o to dieťa stará a otec chodí do práce popri materskej) a spĺňať všetky podmienky, alebo bude dobrovoľne nezamestnaná, samoplatitel, platit si ZP mesačne sama.

Petra

Presne toto som chcela ist zistovat..dakujem za info.

Maja

Dobrý deň, chcela by som Vás pekne poprosiť o pomoc pri riešení problému so žiadosťou o materské, ktorú podal manžel, otec dieťaťa. S manželom sme podali žiadosť o materské koncom septembra s tým, ze manžel v práci nahlasil nástup na MD od 2.11.2018. v tom istom čase nastupil aj do nového zamestnania a napriek tomu, že zo zamestnávateľom sa dohodli na nástupe a platnosti zmluvy od 2.11.2018, si pri podpise zmluvy nevšimol dátum a zmluvu podpisal s dátumom 1.11.2018.  Doteraz sme nedostali rozhodnutie zo SP a keď som tam volala, pracovníčka mi povedala, že sa lehota predĺžila o ďalších 60… Čítaj ďalej

Zuzka

Obávam sa, že nie. Ak požiadal o nástup na MD od 02.11.2018 a v práci nastúpil od 01.11.2018 úradníci sa toho hneď chytia a povedia, že išlo o súbeh materskej a iného príjmu. Na SP asi nepochodíte, ale nemohol by manžel poprosiť zamestnávateľa nech zmení dátum na zmluve?

Pri vybavovaní materskej treba dávať veľký pozor práve na takéto detaily, lebo (podľa info, čo máme) úradníci majú také nepísané nariadenie kvôli každej chybičke materskú zamietať – predsa len jedná sa o štátne peniaze … Skúste sa ešte popýtať aj na modromkoníku – https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/otec-na-materskej-2/?page=138&scrollto=last

Igor

Dobry den. Snazim sa uz dlhsie najst jednu informaciu.
Manzelka ukoncila pracovny pomer a zaevidovala sa ako nezamestnana,musela zrusit poberanie rodicovskeho prispevku. Ja som zamestnany a poziadal som o rodicovsky prispevok ktory mi schvalili a nadalej pracujem. Teraz by som chcel ukoncit poberanie rodicovskeho a ist na matersku. Mohol by som ukoncit rodicovsky 1.1.2019 a ist na matersku od 1.2.2019. Nevedia mi to s istotou povedat ani v socialnej ani na urade prace. Podmienka na materske su odpracovanych 270 dni ,matka nemoze poberat matersku ani rodicovsky to splnene bude. Dakujem

Monika

No my mame tiez ten isty problem. Len s tym rozdielom, ze manzel isiel na rodicovsku pocas zamestnania. Potom dostal vypoved a od 8.11.je nezamestnany.. Vobec som neriesila a ani nevedela o moznosti, ze moze manzel ist na matersku. Stale pobera rodicovsky, ale neviem ci to este moze zmenit na matersku…

Michaela

Dobrý deň, my máme podobnu situáciu. Manžel si požiadal o rodičovský keďže ja som využila možnosť po materskej sa zaevidovať na úrade práce a poberať ešte príspevok v nezamestnanosti. Ak sa môžem opýtať ako ste to riešili?

Ali

Dobrý večer. Môžem poprosiť o radu? Mame doma dvoch synov a chceme využiť súbežnú materskú čo dovoľuje zákon od 1.1 2019. Ja budem na materskej s mladším a manžel by šiel ešte so starším synom, ktorý bude mať 8.7.2019 3 roky. Manžel je zamestnaný od 1.9.2018 u nového zamestnávateľa. Podmienku 270 dni NP spĺňa, keďže pracoval aj pred tým bez prestávok (jedno zamestnanie skončil a v druhom začal) Moja otázka je: Ak je dnes 17.1.2019 od kedy môžeme žiadať materské pre manžela? Dá sa aj spätne? Ak áno koľko? A druhá otázka je: Aké potvrdenie nám má dať zamestnávateľ? Vopred… Čítaj ďalej

Katarina

Dobrý deň. A keď ste sa teda dohodli na prebrati starostlivosti o dieťa 2.3 tak toho 1.3 bol vlastne deň keď ste bol aj nezamestnaný a ešte nie na materskej. Čiže odvody ste si za ten deň platili alebo ako to je? Ďakujem

Juraj

Áno, za ten jeden deň si treba zaplatiť zdravotné poistenie (aspoň ja som teda tak urobil).

Katarina

Ďakujem za odpoveď

Magdaléna

Super napísané a vďaka za tlačivá, nie sú nikde na webe. Mám otázku, ako mohla mama vypýsať v poisťovni prehlásenie, že sa o dieťa stará ona ak je na materskej otec?

Juraj

To je tá (podľa mňa) diera v zákone, že toto funguje. Otec je na materskej, napriek tomu matka vie nahlásiť v zdravotnej poisťovni, že o dieťa sa stará ona. Pozor však, po novom (cca od SEPT2018) si na toto už úradníci dávajú väčší pozor a rovnako si dávajú pozor aj na to, aby otec poberal materskú a zároveň pracoval na novú zmluvu. Minule som počúval pána Mihála a vravel, že úradníci (určite podľa nariadenia zhora) si sami vysvetľujú ten zákon a konajú proti nemu. Pretože žiadna zmena zákona zatiaľ nebola, len štátu sa už nepáči koľko otcov ide na materskú…

Veronika

Dobrý deň, podľa aktuálnej informácie z Úradu práce, už toto nieje možné. ZP si musí matka platiť sama alebo byť ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce a spĺňať všetky podmienky, aj keď sa reálne stará doma o dieťa. Papier, že sa matka stará o dieťa keď je otec na materskej už nie je. Lebo to bolo v rozpore ako píšete vyššie. Toto mi povedala pracovníčka Upvsar, minulý týždeň. Tie som toho chcela využiť, no budem si platiť ZP sama počas manželovej materskej.

Magdaléna

Ešte jedna vec. Dnes sme volali do sociálnej a povedali, že nestačí čestné prehlásenie o nepoberaní dávok, ale matka potrebuje potvrdenie od úradu práce, že nepoberá príspevok.

Maroš

Tieto 2 veci spolu až tak nesúvisia. Lebo z úradu práce treba potvrdenie o nepoberaní rodičovského príspevku. V prvom kroku stačí odovzdať (aj tu mi pani za okienkom povedala. že to je v podstate dobrovoľné) Žiadost o vzdanie sa rodičovského príspevku (to sa podáva na Úrade práce) a po rozhodnutí úradu práce, po cca 2 týždňoch to treba doručiť na pobočku Sociálnej poisťovne.
Potom je ešte Čestné prehlásenie o nepoberaní iných dávok, invalidného dôchodku a takýchto ďaľších vecí. A to sa nachádza na druhej strane tlačiva Žiadosť o materské.

Maroš

Len pridám čerstvý postreh. Čestné vyhlásenie o nepoberaní dávok sa nachádza na tlačive Žiadosti o materské a čestné vyhlásenie o nepoberaní rodičovského príspevku alebo materskej na to isté dieťa sa nachádza na tlačive o dohode rodičov o prevzatí starostlivosti. Rodný list po mne nechceli z dôvodu, že manželka už žiadala o materské na dcéru v minulosti takže ju už majú v databáze. Čiže netreba už toľko tlačív ako to tu Juraj spísal. Ale je pravda, že tie tlačivá som nenašiel na nete, ale musel som si ísť po ne priamo na pobočku. Inak strašne pekne ďakujem za tento článok, výrazne… Čítaj ďalej

Juraj

K tým pobočkám Sociálnej poisťovni – u mňa to bolo tak, že hoci trvalý pobyt mám v Nitre, ale zamestnávateľa som mal v Nových Zámkoch, tak materské som musel žiadať tam. Bol som v ochrannej lehote. Teraz to zmenili?

Maroš

Tak neviem potvrdiť, či to zmenili, ale našiel som to na internete a pani z pobočky mi to potvrdila. Skôr mám pocit, že prax sa tak trochu líši podľa jednotlivých pobočiek 🙂

Juraj

No mne povedali takto. Akože mohol som to zaniesť aj do NR, ale ti by to museli poslať do NZ. Tak som to osobne radšej zaniesol do NZ ja.

Lenka

Dobrý deň. Ja by som sa chcela spýtať, či je to teda podľa zákona v poriadku, že ja si dám žiadosť o ukončenie poberania RP-rodičovský príspevok, na ten istý deň, ako požiada manžel o nástup na materskú.. Môže to byť napríklad aj 4.marec? Vtedy mi totiž začína pracovný pomer.. Manžel ale nekončí svoj prac. pomer, len ide na materskú. Alebo môžem ukončiť poberanie RP k 4.3. a manžel môže požiadať k 1.3.? Nieje mi celkom jasné, prečo vás pani zo soc. poisťovni vyžiadala zmeniť ten dátum a prečo mala problém s tým, že ste to riešili dva týždne predtým.. Ďakujem… Čítaj ďalej

Robo

Dobry den, ako sa vyplna sekcia D zamestanavatelom ak som pravovny pomer ukoncil? Je tam kolonka materska dovolenka poskytnuta od.
Dakujem

Tomas

Super clanok! Velka vdaka. Presne co som si potreboval overit. Jedna vec ale nie je zrejma, ktorej nerozumiem. Tomu prepisu datumu. Kde sa presne prepisal datum a kvoli comu? Prepisal sa datum prebratia starostlivosti od 1.3. aby nasledne mohla materska zacat 2.3.?

Juraj

Dátum som musel zmeniť len na tlačive Dohoda o prevzatí dieťaťa. Podľa pracovníčky SP vraj nie je dobré, ak sa rodičia dohodnú 2-3 týždne vopred na prebratí dieťaťa. Tak som tam dal dátum 01.03 a na Materskú som išiel 02.03. Čiže podľa tlačiva to vyzeralo tak, že sme sa prvého marca dohodli, že preberám dieťa druhého marca.

Podľa mňa je to nezmysel, veď rodičia sa bežne dohodnú na tejto zmene týždne vopred, ale tak nechcel som sa hádať…

Lukáš

Dobrý deň chcem sa spýtať keď muž pôjde na materskú a žena teda bude dobrovolne nezamestnaná čo sa stane po dobrati materskej dovolenky otca,? Matka može opetovne požiadať a príspevok? A v zamestnani stým nebudú mať problém že medzi matersku bude 7mesiacov čo otec pobedara MD. Dobrovolne nezamestnaná? Ďakujem.

Barbora

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať,keď otec chce žiadať o materskú,žena nemôže poberať čiastočný invalidný dôchodok? Veļmi pekne ďakujem za odpoveď.

Maria

Super prispevok ale chcela by som sa opytat je moznost poberat prispevok starostlivosti o dieta a zaroven aj materske? Za okolnosti: ja, matka pracujem, dieta chodi do jasli a poberam nan prispevok o starostlivost na dieta, a manzel ide na matersku s tym ze bude pracovat na polovicny uvazok. Dieta tym padom by chodilo do jasli ale iba na pol dna a pol dna by bolo s otcom. Kedze dieta by chodilo na pol dna do jasli (sukromnych) cize by sme tam vedeli preukazat naklady. Islo by aj v tom pripade o subeh poberania davok?

Martin

Ahoj mám problém poraďte mi prosím
Po ukončení pracovného pomeru 31.3.19 som mal autonehodu a ešte v ochrannej 7 daňovej dobe po ukončení pracovného pomeru som nastúpil na PN.
Zo zdravotného dôvodu to vyzerá na dlhšiu dobu liečenia.
Kedže by som rád po ukončení PN nastúpil na otcovsku materskú dovolenku zaujíma ma či budem mať vôbec na ňu nárok. A ako mám postupovať.
Kedže už nestíham 7 dnovu ochranu lehotu na požiadanie o materskú no som ešte v nej nastúpil na PN mám možnosť ju získať napr. k 1.7.19 po ukončení PN???
Ďakujem

Jozef
Hodnotenie :
     

vyborny clanok, velmi pekne dakujem.
Ale mam taku prosbicku, ako je to s manzelkou? ked mala slubenu pracu ale padlo to a teraz ked zrusila rodicovsky, co ma spravit? musi sa aspon niekde zamestnat (myslene ze budeme niekomu preplacat odvody za nu, napr na minimalke) alebo moze byt aj nezamestnana? pripadne dobrovolne nezamestnana?

Velmi pekne dakujem

Dominika

A vy teraz poberate matersku?

Petra Varhaníková

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť,manzelovi ponúkli dnes výpoveď dohodou ku zajtrajsiemu dnu s 5 mesačným odstupnym , môže ísť na materskú s našou 20 mesačnou dcérkou ale neviem ako postupovať, či môže ísť na materskú aj keď tu dohodu dnes podpise …
Ďakujem pekne vopred za vašu odpoveď….

Juraj

Dobrý deň, áno, ja som tiež podpísal dohodu… len pozor na to, že manžel musí nastúpiť v ochrannej lehote…

Petra Varhaníková

Ďakujem vám , ešte otázka, stačí keď manžel v tejto ochrannej lehote pôda žiadosť o materskú dovolenku alebo už musí byť táto žiadosť schválená ?

Juraj

Áno, stačí len požiadať. Dôležitý je dátum na žiadosti. Vy poberáte nejaký príspevok? Lebo to je tiež podmienka, aby matka dieťaťa nepoberala rodičovský príspevok.

Petra Varhaníková

Áno poberám rodičovský ale to ste tu písali že sa to nedá poberať naraz tak musím tento príspevok zrušiť že ?

Juraj

Presne tak 🙂

Petra Varhaníková

Keď ste taký milo ochotný ešte by som mala jednu otázku na vás… Neviete náhodou prosím vás či môžu vyhodiť manžela aj manželku z tej istej firmy?

Juraj

Neviem ako je to zo zákona, ale my sme v kolektívnej zmluve mali, že nemôžu. Respektíve čas medzi výpoveďou zo strany zamestnávateľa manžela a manželky musel byť min. 6 mesiacov. Čiže napr. ak manžel dostane výpoveď v januári, manželka (samozrejme hovorím o tej istej firme) mohla dostať výpoveď najskôr o 6 mesiacov. Ako však píšem, neviem ako je to podľa zákona a či vôbec niečo také existuje …

Petra Varhaníková

Aj tak vám veľmi pekne ďakujem, ste zlatý Juraj 😊
Veľmi ste mi pomohli 😉

Vladino

Dobry den. Chcel by som sa opytat ako je to s materskou ked ako otec nastupim , a dieta bude chodit do skolky. Je to v priadku? Da sa to aj takto skombinovať?

Juraj

Materské môžete poberať do 3 rokov veku dieťaťa. Do škôlky sa nastupuje až od 3.rokov, takže sa to nedá skombinovať.

Zuzana

Prosim vas a v pripade ze niektore skolky beru aj mladsie deti ako 3 roky? Co vtedy? Moze otec poberat materske a dieta navstevovat skolku? Dakujem.

Janka

no v niektorých škôlkach berú aj mladšie deti, takže je to v poriadku, ak otec dieťaťa nastúpi na materskú a dieťa je pol dňa v škôlke?

Viera

Dobry den. Je nejaka lehota kedy sa to musi oznamit zamestnavatelovi?

jojo

1 mesiac

Gabriela

do koľkých dní je sociálna poisťovňa povinná vydať rozhodnutie k žiadosti otca o nástup na MD

Michaela

Dobrý deň, chcem sa opýtať kde môžem zistiť informácie ako by to bolo keby išiel priateľ na materskú od 2 rokov-3 a ja pôjdem do práce, ale AT (Teraz poberám materskú aj z AT aj SR) Trošku zložitý príklad. Kľudne aj p.Mihalovi zaplatíme,len ako sa k nemu dostať

Peter

Myslím, že najlepšie vám v tomto prípade budú vedieť pomôct priamo na pobočke SOCPOS… Pán Mihál má (asi) stále možnosť položiť mu otázku – viac tu: http://relia.sk/otazka.aspx

Michaela

Pokiaľ viem, tak sociálna poisťovňa sa veľmi bráni vyplácaniu nejakých dávok. A žiaľ už s vybavovaním materskej sme mali veľké problémy s neznalosťou našich uradnicok… 120€ sa mi zdá extrémne veľa za jednu otázku p.Mihalovi 🙁
Ale ďakujem za radu

Michaela

Nerada by som teda vyhodila 120€ a potom zistím, že s takýmto prípadom nemá žiadne skúsenosti…keďže to je kombinácia s AT 🙁
SKUSIM ešte tu sociálnu poisťovňu

Michaela

Zabudla som dodať že je SZČO

Veronika

Dobrý deň, chcem sa spýtať.. Momentálne som na
rodičovskej dovolenke (som zamestnaná) a ak manžel požiada o materské (rodičovskú d.), ja môžem tiež zostať doma s dcérou do jej troch rokov alebo sa musím vrátiť naspäť do práce? Ďakujem za odpoveď…

MONIKA

Dobry den, presne toto je moj pripad prosim redakciu o radu, pripadne p.Veronika ako ste to vyriesili Vy?

Júlia
Hodnotenie :
     

Manžel požiadal o materskú, pracoval ako živnostník v zahraničí a pani na sociálne mu povedala, že si musí zrušiť A1, že inac mu materskú nebudú vôbec riešiť. A teda ze si ma vybrať, či bude pracovať alebo sa starať o dieťa… Ze obe naraz sa nedá 😕