Otec na materskej – Všetko, čo potrebujete vedieť (+dokumenty na stiahnutie)

Otec na materskej

Toto nie je všeobecný článok o tom, ako si vybaviť materskú. Toto je podrobný návod od otca, ktorý úspešne absolvoval vybavovanie materskej.

Všetky informácie ohľadne materskej som získal hlavne z dvoch zdrojov. Z diskusie na modrykonik.sk a na webe relia.sk.

Vo fóre som sa dozvedel všetko podstatné, ale pre istotu som si ešte overil info priamo na webe relia.sk. Zaplatil som si prémiový obsah a pýtal sa priamo pána Mihála (toto nie je žiadna reklama, ale tento pán vie o materskej asi najviac na Slovensku a vie reálne poradiť).

 

Začnite si materskú vybavovať aspoň 2 týždne vopred

Informácie ohľadne materskej som začal zbierať koncom roka 2017, pretože v práci som plánoval skončiť (výpoveď dohodou) k 28.2.2018.

Ak končíte v práci a plánujete nastúpiť na materskú, dávajte si veľký pozor, aby ste na materskú nastúpili do 7 kalendárnych dní. Musíte nastúpiť v tzv. ochrannej lehote, ak to nestihnete, bohužiaľ strácate nárok na materské. Pozor na to.

S matkou dieťaťa sme sa dohodli na prebratí dieťaťa do mojej starostlivosti a približne v strede februára sme išli na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Tam matka dieťaťa vypísala žiadosť o odňatí rodičovského príspevku z dôvodu prebratia starostlivosti otcom. Tlačivo dostala na počkanie, hneď sme ho aj vypísali a odovzdali.

Ako dátum prebratia dieťaťa do starostlivosti sme dali 2.marec. Tento dátum sme zvolili preto, že ak aspoň 1 deň v marci bude mať dieťa v starostlivosti matka, za tento mesiac dostane rodičovský príspevok. Tento tip som dostal v diskusii na modrykonik.sk. Ďakujem.

Na tlačive bol teda dátum odňatia rodičovského príspevku od 1.apríla (príspevok sa dá odňať vždy len k 1.dňu v mesiaci), čo je v poriadku a netreba sa báť, že by sa jednalo o súbeh rodičovského príspevku a materskej.

Na úrade práce sme nepotrebovali žiadne iné tlačivo, ani Dohodu o prebratí do starostlivosti.

Rozhodnutie o odobratí rodičovského príspevku prišlo za cca 2 týždne.

 

Sociálna poisťovňa vám dá všetky tlačivá (priložené dokumenty na stiahnutie)

Následne sme išli do sociálnej poisťovni. Tu nám dali všetky potrebné tlačivá (kliknutím na názov si môžete pozrieť tlačivo v pdf)

 

Žiadosť o materskú si viete podať až keď vám skončí pracovný pomer, takže nie je pravda, že si to viete vybaviť vopred. Vopred si viete len vyplniť dokumenty, mať všetko pripravené a následne isť na pobočku Sociálnej poisťovni.

Dokumenty sa dajú poslať aj poštou, ja som však chcel mať istotu a dokumenty som zaniesol osobne. Pozor – žiadosť musíte priniesť na pobočku v tom okrese, do ktorého spadá zamestnávateľ. Poisťovne si to vedia medzi sebou poslať, ale istota je istota.

Na pobočku som išiel presne 2.marca, čiže v deň od kedy som nastupoval na materskú a zároveň preberal dieťa do vlastnej starostlivosti.

 

Odovzdal som týchto 5 dokumentov:

 • rodný list dieťaťa
 • žiadosť o materské
 • žiadosť o nástup v ochrannej lehote (toto netreba tým, ktorí sú zamestnaní)
 • čestné prehlásenie o nepoberaní iných dávok
 • dohodu o prebratí dieťaťa do starostlivosti

 

Sociálna poisťovňa má na vybavenie žiadosti 60 dní, takže sa môže stať, že materskú na účet dostanete skôr ako samotné rozhodnutie.

Čo ma prekvapilo, že koncom marca mi volala pani zo Sociálnej poisťovni a poradila mi, aby som si opravil dátum na Dohode o prebratí dieťaťa do starostlivosti. Bol tam ten istý dátum, ako dátum kedy sme boli na Úrade práce žiadať o odobratí rodičovského príspevku.

Povedala mi, že im chodia kontroly a vraj nie je správne, ak sme sa pol mesiaca vopred dohodli o prebratí dieťaťa. Nechcel som o tom polemizovať, tak som prišiel na pobočku a tlačivo prepísal, tentokrát s dátumom 1.marec.

Rozhodnutie o priznaní materskej prišlo poštou začiatkom apríla, takže cca po mesiaci.

S týmto rozhodnutím išla matka dieťaťa do svojej zdravotnej poisťovni (v tomto prípade Dôvera), vyplnila tam prehlásenie, že sa o dieťa bude starať ona a poisťovňa tým pádom bude za ňu platiť odvody. Tento tip som opäť našiel v diskusii na modromkoníku.

 

Výška materskej

Ak to poviem jednoducho – materská je v roku 2018 vo výške 75% z vašej hrubej mzdy. Vždy sa počíta mzda v roku pred nástupom. U mňa to bol príjem za 12 mesiacov v roku 2017.

Vyráta sa teda nasledovne – príklad: zarábam 1.000€ mesačne celý rok 2017. Môj vymeriavaci základ teda bude:

12 x 1.000€ = 12.000€ / 365 dní = 32,88€ a z toho 75% = 24,66€. 

Takže za každý deň materskej dostanem 24,66€. Napríklad v júli to bude 31 dní x 24,66€ = 764,46€.

Materská sa vypláca mesiac pozadu, takže prvú som dostal v apríli (za mesiac marec). Vypláca sa vždy okolo 15.dňa v mesiaci.

 

Doba poberania materskej

Otec môže materskú poberať 28 týždňov (čiže 7 mesiacov). Materská sa dá poberať do dovŕšenia 3.rokoch dieťaťa.

 

Tipy pre otca na materskej

 1. Začnite si materskú vybavovať (informovať) ešte pred samotným nástupom.
 2. Ako dátum nástupu zvoľte aspoň druhý deň v mesiaci, matka dostane za ten mesiac ešte rodičovský príspevok.
 3. Ak dávate výpoveď a plánujete ísť na materskú, nezabudnite tak urobiť v 7 dňovej ochrannej lehote.
 4. Počas materskej môžete pracovať na inú zmluvu aj u toho istého zamestnávateľa.
 5. Pýtajte sa. Či už v diskusiách na internete, alebo na úradoch.
 6. Materské môžete poberať 28 týždňov, do 3.rokov dieťaťa. Myslite na to.

 

Dúfam, že vám tento článok pomohol. Sú to moje skúsenosti, na úradoch v iných mestách (ja som to vybavoval v Nitre) to môže fungovať inak, hoci by nemalo.

Veľa informácii nájdete aj v tomto článku na webe Sociálnej poisťovne.

Ak máte nejaké otázky, pokojne napíšte do komentárov.

 

Upozornenie: Článok bol napísaný v júli 2018. Od tej doby sa mohli niektoré veci zmeniť. Sledujte prosím diskusiu pod článkom, kde nájdete odpovede na vaše otázky a tiež aj zmeny, ktoré sa týkajú tejto témy.

 

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.