Ovčie kiahne: Všetko, čo potrebujete vedieť

Ovčie kiahne u detí

Typické biele bodky tekutého púdru rozosiate po celom tele väčšina z nás dôverne pozná zo svojich detských čias.

Ovčie kiahne sú jedným z najznámejších a najčastejšie sa vyskytujúcich vírusových ochorení vôbec.

Počas detstva alebo puberty ich prekoná až 90% populácie. 

Najčastejšie sa šíria v detských kolektívoch predškolských zariadení, kde ich výskyt vedie zväčša k epidémiám. Ide totiž o vysoko infekčné ochorenie, ktorým sa nakazí až 9 detí z desiatich.

Čo všetko by ste o tomto typicky detskom ochorení mali ako rodičia vedieť?


Čo sú ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie šíriace sa vzduchom. 

Pre prenesenie vírusu teda nie je nutný fyzický kontakt s nakazenou osobou. Ovčie kiahne sa prenášajú aj kýchnutím alebo zakašľaním. 

K infikovaniu môže dôjsť dokonca aj pobytom v miestnosti, v ktorej bola predtým chorá osoba. Prekonaním ochorenia získava človek celoživotnú imunitu.

Opakovaný výskyt kiahní počas života je veľmi ojedinelý. U niektorých ľudí môže dôjsť k reaktivácii vírusu v podobe pásového oparu. Keďže až 90% populácie prekoná ovčie kiahne do 20. roku života, medzi dospelými je šírenie choroby výnimočné. 

Pre ochorenie je však typický ťažší priebeh a častejší výskyt komplikácií u dospelej populácie.

Ovčie kiahne sú obzvlášť nebezpečné pre tehotné ženy. Vírus, ktorý ich spôsobuje môže vážne poškodiť plod, vyvolať závažné deformácie alebo spôsobiť potrat.

Samotné ochorenie nie je liečiteľné. Terapia je výlučne symptomatická, zameraná na zmiernenie príznakov


Ako sa ovčie kiahne prejavujú

Inkubačná doba (čas od nakazenia sa vírusom do výskytu prvých príznakov) je u kiahní približne dva týždne. Zväčša sa však pohybuje medzi 6-timi a 17-timi dňami.

Ochorenie sa môže začať podobne ako chrípka alebo vírusové ochorenie dýchacích ciest, teda nešpecifickými príznakmi. Zväčša ide o celkovú únavu, malátnosť, bolesti svalov a mierne zvýšenie telesnej teploty. 

Môže sa objaviť aj kýchanie a výtok z nosa. U niektorých detí môžu byť tieto príznaky veľmi mierne alebo sa nemusia prejaviť vôbec. Nakazené dieťa je však už v tomto období infekčné a vírus šíri ďalej. 

Špecifické príznaky ochorenia zahŕňajú kožné zmeny. Najskôr sa objavuje lokálne začervenanie pokožky, ktoré postupne prechádza cez tvrdý a vodnatý pupenec až do chrasty.

Kožný výsev je sprevádzaný nepríjemným svrbením. V tomto štádiu ochorenia sa často objavujú aj horúčky, ktoré môžu dosahovať až 40°C.

Ovčie kiahne horúčka

pri ovčích kiahniach sa často objaví aj horúčka.

Rozšírenie výsevu je veľmi individuálne. 

Zatiaľ čo u niektorých detí sa môže objaviť len niekoľko pľuzgierikov a ochorenie môže prebehnúť bez teploty, iné mávajú vysypané celé telo a vysoké horúčky.

Pľuzgieriky sa spravidla objavujú najskôr na trupe, kde sú zväčša aj najpočetnejšie. O niečo menej ich býva na končatinách, ale vyskytujú sa aj na tvári, vo vlasatej časti hlavy a na slizniciach. 

Veľmi nepríjemný je ich výskyt v ústach, kde zväčša rýchlo prechádzajú do štádia pripomínajúceho afty.


Možné komplikácie

Komplikácie sa častejšie vyskytujú u dospelých a u detí s výrazne potlačenou imunitou. 

Jednou z najčastejších komplikácií sú dlhotrvajúce vysoké horúčky, ktoré je potrebné znižovať antipyretikami a fyzikálne – zábalmi alebo vlažnou sprchou. 

Škrabanie môže spôsobiť zanesenie infekcie do raniek a ich zahnisanie. Výsledkom sú spravidla pretrvávajúce jazvy. V prípade rozšírenia hnisavej bakteriálnej infekcie môžu byť potrebné antibiotiká. 

Medzi najzávažnejšie, ale ojedinele sa vyskytujúce komplikácie ovčích kiahní patrí zápal pľúc, pečene a mozgu.


Liečba ovčích kiahní

Ako sme už spomínali vyššie, liečba je symptomatická, samotné ochorenie nie je liečiteľné. 

Pre urýchlenie hojenia pľuzgierov sa aplikuje tekutý púder alebo stále častejšie len vysušujúci dezinfekčný prostriedok (napr. roztok hypermangánu). 

Svrbenie je možné tlmiť podávaním antihistaminík, ideálne vo forme kvapiek. Teploty sa znižujú bežne používanými antipyretikami (Paralen, Panadol, Nurofen, Ibuprofen). 

Dôležitý je kľudový režim a dostatočný príjem tekutín. Neodporúča sa pobyt na slnku.

Dieťa by malo byť izolované od kolektívu najneskôr pri objavení prvých vyrážok až po ich úplné zahojenie.  

Najviac infekčné je 2-3 dni pred objavením kožných zmien a počas ich výskytu.

Kontakt s vodou (sprchovanie, kúpanie) sa neodporúča počas prvých dvoch dní symptomatického priebehu ochorenia. Neskôr je vhodné krátke, rýchle sprchovanie vlažnou vodou bez použitia kozmetických prípravkov, ktoré prináša aj chvíľkovú úľavu od nepríjemného svrbenia.

Dieťa nie je vhodné utierať, uterák sa len jemne prikladá na pokožku. 

V rámci liečby zväčša nie je potrebná hospitalizácia. Odporúča sa len pri ťažšom priebehu ochorenia. Vhodné je však vyšetrenie lekárom kvôli správnemu stanovaniu diagnózy.

Pokiaľ máte podozrenie, že vaše dieťa môže mať ovčie kiahne, dohodnite si čas vyšetrenia vopred, aby ste čo najviac eliminovali riziko nakazenia iných pacientov v čakárni. Mnohí lekári navštevujú deti s ovčími kiahňami doma alebo ich objednávajú mimo ordinačných hodín. 

Ovčie kiahne u malých detí


Očkovanie proti ovčím kiahňam

Očkovanie sa realizuje aplikáciou živého oslabeného vírusu ovčích kiahní. Ten v organizme vyvolá produkciu protilátok vedúcich k vzniku imunity voči ochoreniu.

Pre dostatočný účinok vakcíny sa odporúča opakované preočkovanie s odstupom najmenej 6 týždňov. Očkovať nie je možné tehotné ženy a dojčatá do 9 mesiacov.

Štyri týždne po podaní vakcíny nie je vhodné otehotnieť. 

Náš tip: Prečítajte si článok Dilema mamičiek: povinné očkovanie

Ovčie kiahne v tehotenstve

Vírus ovčích kiahní predstavuje nebezpečenstvo ako pre budúcu matku, tak pre nenarodené dieťa.

Najväčšiemu riziku sú, samozrejme, vystavené ženy, ktoré ovčie kiahne neprekonali. V našej populácii je imúnnych viac ako 90% budúcich mamičiek a tak je výskyt nákazy u tehotných veľmi nízky.

Ak ste teda v detstve ovčie kiahne prekonali, prakticky sa nemáte čoho obávať. V opačnom prípade by ste sa mali možnosti nákazy dôsledne vyhýbať.

Rizikový je predovšetkým pobyt v detských kolektívoch, kde sa môžete ovčími kiahňami nakaziť skôr ako sa u detí objavia prvé príznaky.

U budúcej mamičky býva priebeh ochorenia spravidla ťažší a hrozí vyššia pravdepodobnosť výskytu závažných príznakov, napr. zápalu pľúc.

Pre plod je nákaza veľmi riziková najmä v prvom trimestri a tesne pred koncom tehotenstva. Ak vírus prenikne cez placentu k plodu počas prvých troch mesiacov, môže spôsobiť vážne deformity končatín, vnútorných orgánov, zraku alebo celkové oneskorenie vývinu.

Tesne (niekoľko dní) pred pôrodom je nákaza ovčími kiahňami veľmi nebezpečná ako pre matku tak pre dieťa, pričom následky môžu byť až smrteľné. Opatrnosť je preto skutočne na mieste.

Zdroje a odporúčané články:

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.