Prosím, nechytať!

svet podľa mamy

Idete si len tak po ulici a stretnete známu. Čo urobíte? Z diaľky sa na ňu usmejete, pozdravíte, možno podáte ruku a fakt dobrej kamoške dáte náznakom pusu na líce.

Áno, tak sa to robí v normálnom svete. Ale v tom tehotensko-materskom si zrazu ľudia okolo vás začnú nevedno prečo myslieť, že bažíte po ich dotykoch. Áno, hovorím o nezmyselnom hladkaní a chytaní tehotenského bruška takmer cudzími ľuďmi.

Prvýkrát som sa s tým stretla niekedy okolo 6. mesiaca tehotenstva. Moje brucho ešte sotva predbiehalo moje prsia (nie je problém ich predbehnúť) a ja som nič netušiac v plnom pracovnom nasadení vbehla do kancelárie ekonomického úseku v externej pobočke našej firmy.

Vo dverách som narazila na kolegyňu, ktorá ma namiesto pozdravu v sekunde schmatla za brucho. Oboma rukami! Na dobrých pár sekúnd som stratila reč, vypúlila oči a potom som sa zmohla na rozpačitý úsmev. Nie som nijaká netýkavka, ale nikdy som nerozmýšľala ako sa asi tváriť, keď ruka známej spočinie pár centimetrov nad mojim močovým mechúrom. Moje rozpaky našťastie zanikli vo všetkých tých nadšených rečiach o tom, ako mi bruško krásne podrástlo, ako sa cítim a kedy to už bude.

Odvtedy mi chytili bruško dve kamarátky, jedna predavačka v obchode a svokra. Všetko ženy. Ani v jednom prípade to nebolo príjemné.

Tak som sa nejako začala zamýšľať nad tým, prečo to tí ľudia vlastne robia. Prišla som na tri možné dôvody. Všetky tri (po racionálnom uvážení) nezmyselné:

  1. Chcú cítiť ako kope bábätko. Je asi 0,032%-ná pravdepodobnosť (môj odhad), že dieťa kopne práve tam, kde vám položí náhodný okoloidúci ruku.
  2. Dúfajú, že vďaka dotyku tehotenského bruška samy otehotnejú. Pravdepodobnosť ešte nižšia ako v predchádzajúcom prípade. Teda, ak sa deti ešte stále plodia tak ako si myslím ja.
  3. Tehotenské bruško je telesná abnormalita a tak sa toho túžia dotknúť. Asi najviac pravdepodobná možnosť a odvtedy dúfam, že mi na čele nenarastie obrovský vred.

Tesne pred koncom tehotenstva som niekde v e-shope objavila tričko s nápisom „Nie, nemôžeš sa dotknúť bruška“ (tip pre tehuľky). To som si už ale myslela, že to mám o pár týždňov v suchu a tak som to pustila z hlavy. Omyl!

Keď si už myslíte, že ste za vodou a vaše brucho vyzerá skoro normálne, príde ďalšie prekvapenie. Ľudia vám začnú chytať vaše dieťa. A ak predpokladáte, že nie je nič nepríjemnejšie ako takmer cudzia ruka vo vašej intímnej zóne, mýlite sa. A tu už úplne strácam pochopenie.

Prečo to tí ľudia preboha robia??? Áno, moje dieťa je milé, je krásne, je rozkošné. Veď je to dieťa. Ale milý a vcelku rozkošný je aj môj sused. Myslíte, že som ho niekedy vo výťahu schmatla za ruku alebo pohladkala po líci? Nie. Naozaj nie.

 

Martina bola naša prvá redaktorka, ktorá napísala veľa hodnotných článkov. Je mamou a profesionálne sa venuje psychológii.