Postieľka je jeden z prvých kusov nábytku, s ktorým sa dieťatko zoznámi a zároveň strávi v jeho spoločnosti v prvých mesiacoch najviac času.
Správny výber postieľky, jej umiestnenie v miestnosti a zariadenie vhodnými doplnkami výrazne ovplyvní kvalitu spánku novorodenca.
Viete, na čo všetko je potrebné pri výbere prvej postieľky myslieť?
Typy detských postieľok
Kým naše mamy poznali len jeden druh postieľky, my dnes máme na výber hneď niekoľko typov detských postieľok. Ktorý bude ten správny pre vaše dieťatko?
Pevné postieľky
Pevné postieľky predstavujú postieľky, ktoré nemajú pohyblivé bočnice. Tento druh postieľok patrí medzi ten najlacnejší. No zároveň prináša aj najmenej možností a najnižší komfort.
Postieľky so sťahovacími bočnicami
U postieľok so sťahovacími bočnicami je možné ľahko stiahnuť jednu, prípadne dve bočnice. Zámerom je jednoduchšia manipulácia s dieťatkom.
Takáto postieľka sa dá aj prisunúť k manželskej posteli a vďaka stiahnutej bočnici môžete v noci bábätko nakŕmiť aj bez toho, aby ste museli vstávať.

Postieľky s odnímateľnými priečkami
Tento druh postieľky má zábrany s niekoľkými odnímateľnými priečkami. Využijete ich najmä pri väčších deťoch, ktorým umožnia samostatne opustiť lôžko.
Polohovacie postieľky
Polohovacie postieľky sú vybavené roštom, ktorý je možné nastaviť do rôznych polôh podľa veku dieťatka.
Najvyššia poloha roštu je určená pre novorodencov, najnižšia pre väčšie deti. Ide teda kvázi o rastúcu postieľku, ktorú môžete postupne prispôsobovať potrebám dieťatka.
Postieľky s kolieskami
Postieľka, ktorá je vybavená kolieskami umožňuje jednoduchšiu manipuláciu a sťahovanie po dome či byte.
Postieľky s prebaľovacím pultom
Vybrať si môžete aj postieľku vybavenú prebaľovacím pultom.
Jej výhodou je, že nemusíte kupovať samostatný prebaľovací pult, nevýhodou to, že prebaľovací pult na postieľke býva zvyčajne pevný a nie je možné ho od postieľky oddeliť.
Cestovné postieľky
Cestovné postieľky sú ľahké, spratné a rýchlo demontovateľné, vďaka čomu ich je možné so sebou zobrať kdekoľvek.
Na čo myslieť pri výbere postieľky pre novorodenca
Okrem výberu správneho druhu postieľky podľa vašich potrieb by ste pri výbere postieľky pre novorodenca mali zvážiť aj ďalšie dôležité parametre.
Ide napríklad o veľkosť postieľky, materiál a ležiaca plocha.
Postieľky sa najčastejšie predávajú v dvoch veľkostiach – 60 x 120 cm a 70 x 140 cm.
V prípade, ak hľadáte postieľku len pre novorodenca a neskôr plánujete batoľaťu už dopriať prvú posteľ, úplne vám postačí postieľka menších rozmerov.
Materiál postieľky
Väčšina postieľok je vyrobená z dreva, prípadne drevotriesky. Najčastejšie používaným drevom je buk, dub, borovica a smrek.
Materiál, z akého je postieľka vyrobená ovplyvňuje jej životnosť, ale aj nosnosť.
Ak teda plánujete používať postieľku pre dieťatko niekoľko rokov, prípadne postieľku postupne „zdedí“ viac detí, preferujte skôr postieľku z tvrdšieho dreva.
Ležiaca plocha postieľky
Ležiacu plochu postieľky spevňuje rošt, prípadne doska.
Pri polohovateľných postieľkach je ležiaca plocha výškovo nastaviteľná (zvyčajne 3 polohy) vďaka čomu ju môžete výškovo prispôsobiť dieťatku.
Pri novorodencovi ponechajte rošt vyššie a s pribúdajúcimi mesiacmi ho môžete postupne znižovať.
Aký matrac do detskej postieľky
Matrac do postieľky je vec, na ktorej by ste rozhodne nemali šetriť. Práve výber správneho matraca vie vo veľkom prispieť k lepšiemu spánku bábätiek.
Kvalitný matrac má dieťatku zabezpečiť pohodlie a zdravú podporu chrbtice. Vhodný matrac do postieľky by mal byť pevný, pružný a priedušný.

Najvhodnejším matracom do detskej postieľky je matrac obsahujúci prírodné zložky – najobľúbenejší je kokosový matrac.
Vhodná je aj kombinácia kokosu a pohánky. Často používaný, najmä v kombinácii s poťahom z prírodného materiálu, je aj polyuretánový matrac.
Ostatné druhy matracov, ako sú molitanové, pružinové, penové či zónové matrace, nie sú vhodné do detskej postieľky.
Doplnky do postieľky pre lepší spánok detí
Na trhu je možné nájsť pestrý sortiment príslušenstva do postieľky – hniezdo, mantinel, spacie vaky, baldachýn či rôzne zavinovačky.
To, aké doplnky bábätku do postieľky kúpite, je len na vás. Nezabudnite však na to, že dieťatko v prvom roku života nepotrebuje vankúš a taktiež by v postieľke nemalo mať hračky.
Spací vak
Spacie vaky predstavujú jedny z najpredávanejších doplnkov do postieľky.
Ich výhoda spočíva najmä v tom, že dieťatko sa v noci nemôže odkopať a prechladnúť tak. Zároveň sa bábätko v spacom vaku cíti bezpečne, čo prispieva k lepšiemu spánku.
Zavinovačky
Klasická zavinovačka predstavuje rokmi overenú klasiku pre lepší spánok novorodenca.
V zavinovačke sa bábätko cíti bezpečne a maminke sa s ním zároveň jednoduchšie a bezpečnejšie manipuluje. Vybrať si môžete šnurovacie zavinovačky či zavinovačku na suchý zips, ktorá umožňuje rýchlejšie zavinutie bábätka.
Okrem klasickej zavinovačky pre novorodenca si môžete zaobstarať aj upokojujúcu zavinovačku, ktorá je špeciálne vytvorená na upokojenie bábätka.
Obľúbené sú aj zavinovačky s výstuhou. Hoci niektoré maminky považujú zavinovačky za prežitok, ide o doplnok, ktorý určite oceníte minimálne v prvých dňoch života vášho dieťatka.
Hniezdo do postieľky
Hniezdo v postieľke navodzuje bábätku pocit bezpečia, vďaka čomu je bábätko pokojnejšie a lepšie spinká.
Hniezdo do postieľky zároveň bábätko chráni pred skotúľaním sa, či zranením. Okrem postieľky je ho možné použiť aj v kočíku, na prebaľovacom pulte a podobne.
Mantinel do postieľky
Mantinel chráni dieťatko od pevného rámu postieľky. Slúži tak ako prevencia pred zranením.
Baldachýn nad postieľku
Baldachýn rozptyľuje svetlo čo bábätku prináša väčší pokoj. Možno ho namontovať na čelo aj bok postieľky. Zároveň baldachýn nad postieľku slúži aj ako okrasa.
Vreckár na postieľku
Vreckár je pomôcka, ktorá síce neslúži pre bábätko, no vám prinesie vyšší komfort. Vreckár môžete jednoducho pripevniť na postieľku a uložiť si do neho drobnosti, ktorá potrebujete mať pri starostlivosti o bábätko vždy po ruke.
Samozrejme, postieľku pre novorodenca a doplnky do nej je potrebné vyberať aj očami.
Nezabudnite však v prvom rade myslieť na bezpečnosť a pohodlie dieťaťa. Pretože dobrý spánok bábätka znamená aj dobrý spánok maminky, či ocinka.
Pridať komentár