Začíname papať: Prvé príkrmy krok za krokom

Nastal čas, kedy by sa vaše bábätko malo začať zoznamovať aj s iným jedlom, ako len s mliekom?

Tento okamih často predstavuje veľký míľnik nielen pre dieťatko, ale aj pre samotného rodiča.

Informácií je veľa, mnohé sa navyše zvyknú rozchádzať a tak niet divu, že pre vás prikrmovanie môže byť v začiatkoch stresujúce.

Ak sa k tomu pridá ešte aj bojkot jedla zo strany vášho drobca, máte vystarané o pár krušných chvíľ.

Ako teda postupovať, aby zoznamovanie sa a privykanie na tuhú stravu prebehlo čo najlepšie, s ohľadom na bábätko a jeho zdravie? S čím začať a čomu sa naopak v prikrmovaní vyhnúť? 

V tomto článku nájdete nielen teoretické poznatky z overených zdrojov, ale aj osobné skúsenosti s prikrmovaním môjho dnes už takmer deväť mesačného synčeka, doplnené o naše fotografie. 


Kedy začať s príkrmami? 

Poďme pekne po poriadku a pozrime sa najprv na to, kedy je vhodné začať s príkrmami.

Kedysi boli odporúčania jasné. Nedojčené deti by svoje prvé jedlo mali ochutnať po ukončenom štvrtom mesiaci.

Deti plne dojčené majú čas až do ukončeného 6. mesiaca, pretože z mlieka získavajú všetko, čo pre svoj vývin potrebujú. 

Dnes sa však už môžete stretnúť aj s inými odporúčaniami. Čo sa týka detí na umelej mliečnej výžive, stále platí, že s príkrmami pri nich začíname od ukončeného 4. mesiaca. 

Názory sa ale líšia pri kojených deťoch. Čoraz častejšie sa totiž odporúča začať s ich prikrmovaním skôr, ako pred ukončeným šiestym mesiacom

Prečo je to tak? 


Za všetkým je tzv. imunologické okno

Medzi štvrtým až šiestym mesiacom dokáže žalúdok bábätka tolerovať aj alergény v potravinách, vďaka čomu si organizmus dokáže vypestovať dobrú odolnosť a imunitu. 

Hovoríme, že v tomto období prebieha tzv. imunologické okno. 

Je preto veľmi dôležité, aby sa dieťatko v strave stretlo aj s možnými alergénmi, ktoré by mu v budúcnosti mohli spôsobovať problém v podobe rôznych alergií či intolerancií.

Ide napríklad o lepok, ryby, laktózu, sóju či rôzne druhy tropického ovocia.

V prípade, že vaše dieťatko dojčíte, rozhodnutie kedy začať s príkrmami zostáva na vás, no odporúčame dať na rady vášho pediatra. 

Ako na prvé príkrmy návod

Na začiatok príkrmov odporúčam obrniť sa trpezlivosťou. Bábätko môže spočiatku jedlo odmietať, no netreba mu ho nútiť. 

Signály, že je dieťatko pripravené na príkrmy 

Pri začínaní s príkrmami je potrebné brať ohľad v prvom rade na vaše bábätko. Nie každé dieťatko je totižto pripravené začať papať hneď v deň, čo dovŕši štvrtý mesiac. 

Všímajte si preto, či dieťa javí záujem o jedlo. Pozerá sa na vás, keď jete, naťahuje sa za jedlom, otvára ústa?

Ak áno, znamená to, že je čas, aby aj ono ochutnalo svoju prvú lyžičku. 

S príkrmami sa však neponáhľajte. Dieťatku nič neujde. Práve naopak.

S včasným prikrmovaním by ste mu mohli uškodiť, nakoľko jeho tráviaci a imunitný systém ešte nie sú vyvinuté.  


Čo musíte vedieť ešte skôr, než začnete s príkrmami? 

Ešte predtým, než sa pustíte do prikrmovania je dôležité osvojiť si niekoľko významných zásad. 

O ktoré ide? 

Takmer všetko, čo budete vášmu dieťatku ponúkať po prvýkrát, by malo byť tepelne spracované (neplatí napríklad pre banán, ten podávame surový). 

Najlepším spôsobom prípravy je naparovanie. Pri naparovaní si totiž zelenina a ovocie ponecháva čo najviac cenných látok. Vhodné je ale aj varenie či dusenie v malom množstve vody. 

Pripravované jedlo netreba príliš dlho variť, dusiť alebo naparovať, aby zbytočne nestrácalo na výživovej hodnote. 

Na prípravu príkrmov používajte vždy kvalitné suroviny a nezávadnú vodu.

Dochucovadlá, sladidlá či soľ sú v prvých mesiacoch prikrmovania tabu.

V začiatkoch prikrmovania jedlo mixujeme dohladka, neskôr na kašu a potom postupne učíme dieťatko na malé kúsky.

Teplota príkrmu by sa mala pohybovať v rozmedzí od 20 do 30 °C. Pred podávaním príkrmu nezabudnite teplotu skontrolovať. 

Do každého už hotového príkrmu je vhodné pridať pár kvapiek kvalitného oleja, napríklad repkového alebo olivového, ktorý zabezpečí lepšie vstrebávanie dôležitých minerálov a vitamínov. 

Jedlo by ste mali dieťatku ponúkať každý deň v približne rovnakom čase - odporúča sa medzi jedenástou až trinástou hodinou.

Rozostup medzi jednotlivými chodmi má byť približne tri hodiny

Dieťatko by malo byť pri kŕmení oddýchnuté, čulé, spokojné. 

Môj tip: Nenechávajte vaše dieťatko vyhladnúť a príkrm mu podávajte s malým predstihom, teda skôr, ako uplynú tri hodiny, od posledného mliečka či jedla. V opačnom prípade, s prázdnym bruškom, môže byť bábätko podráždené, plakať a odmietať príkrm, čo zachráni už iba mliečko.

Zlaté pravidlo prikrmovania: Každú novú potravinu zavádzame minimálne tri dni

Pri zoznamovaní bábätka s jedlom je veľmi dôležitá opatrnosť, a to práve kvôli už spomínaným možným alergickým reakciám či intoleranciám. 

Každú novú potravinu preto opakovane ponúkame 3 až 5 dní po sebe.

Podľa viacerých zdrojov stačia 3 dni v prípade, že matka netrpí žiadnymi alergiami. Pokiaľ má matka alergiu alebo trpí potravinovou intoleranciou, novú potravinu zavádzame 4 až 5 dní. 

Zároveň dôsledne sledujeme, či sa u dieťatka neobjaví nejaká reakcia, ako napríklad vyrážky na koži, začervenanie, ale aj bolesti bruška. 

V prípade reakcie je dôležité vyradiť na čas danú potravinu z jedálnička vášho dieťatka. Avšak nie natrvalo. Po nejakom čase je potrebné podať ju znova. Ak sa opäť objaví reakcia, informujte o tom vášho pediatra. 

Ako postupovať pri príkrmoch

Nezabudntie na výbavu potrebnú na príkrmy. Odporúčam umývateľný podbradník, plastovú mištičku  a malú, oblú lyžičku. 

Začíname zeleninou a jednodruhovými príkrmami 

Prvé príkrmy pre vášho drobca by mali byť zeleninové, a to z veľmi jednoduchého dôvodu. 

Zelenina má neutrálnu chuť. Naproti nej však ovocie vyniká sladkastou chuťou, ktorá by mohla dieťatku ulahodiť natoľko, že začne následne odmietať akékoľvek zeleninové či mäsové príkrmy.

V začiatkoch prikrmovania vždy podávame iba jeden druh zeleniny, po dobu minimálne troch dní, aby sme mohli odsledovať prípadné alergické reakcie. 

Kombinácia viacerých druhov zeleniny v jednom príkrme sa odporúča až po tom, čo vaše dieťatko ochutná aspoň päť jednodruhových zeleninových príkrmov. 

Niektoré zdroje však uvádzajú, že už na štvrtý deň od zaradenia jedného druhu zeleniny, môžete pridať nový druh a ten znova zavádzať tri dni. 


Aké množstvo príkrmu na začiatok? 

Aby ste netrápili seba, ale ani dieťatko, je dôležité uvedomiť si, že príkrmy sa preto nazývajú príkrmami, lebo ich úlohou je dieťatko prikŕmiť.

Spočiatku teda nenahrádzajú dávku mliečka, či už materského alebo umelého. 

Nerátajte teda s tým, že vaše dieťatko zje hneď okamžite všetko, čo mu ponúknete. To v prvých dňoch vlastne ani nie je cieľom príkrmov. Dieťa sa má s jedlom zoznamovať, spoznať novú konzistenciu, chute. 

Ponúkame pár lyžičiek kašovitého príkrmu a následne dieťatko nakojíme alebo dáme umelé mlieko v dávke, akú štandardne pije.

Podľa niektorých odporúčaní však môžete nechať dieťatko zjesť také množstvo príkrmu, aké bude samo chcieť. 

Skúsenosti mamičiek však ukazujú, že dieťatko v začiatkoch viac ani nespapá, nakoľko je to pre neho niečo nové. Skôr môžete očakávať, že ponúkané jedlo bude vypľúvať, a viac toho skončí na podbradníku, ako v brušku vášho drobca. 

Aj napriek tomu však množstvo ponúkaného jedla každým dňom postupne zvyšujeme tak, aby sa dieťatko v priebehu troch až štyroch týždňov dostalo na množstvo cca 150 g.

Vážime vždy až hotový príkrm. 

Keď nám dieťatko dokáže spapať príkrm v množstve 150 g, mlieko už nepodávame.

Nezabudnite ale na ponúkanie iných tekutín - čistá voda, nesladený čaj, napríklad harmančekový či feniklový. A to nielen v čase príkrmu, ale priebežne počas celého dňa. 

Môj tip: Niektoré zdroje uvádzajú, že dieťatko by do roka nemalo spapať viac ako 200 gramov či 200 ml príkrmu. Lenže, každé dieťa je iné. Ja osobne, na odporúčanie našej pediatričky, nechávam synčeka zjesť toľko príkrmu, koľko on sám chce.

Ktorá zelenina je vhodná na prvé príkrmy?

Väčšina bábätiek ochutná ako prvú mrkvu. Je to veľmi dobrá voľba, pretože mrkvové pyré má príjemnú chuť. 

Rovnako je na tom aj maslová tekvica.

Vhodná je tiež cuketa, zemiak, hrach, špenát, kaleráb, brokolica či karfiol.

Pri príprave karfiolu a brokolice používajte iba ružičky, pretože stonky by mohli spôsobiť nadúvanie a bolesti bruška.

Aké množstvo príkrmu

Váženie príkrmu pomôže predovšetkým v začiatkoch prikrmovania, aby ste vedeli, koľko toho vaše dieťatko zjedlo a či je Ešte potrebné dokŕmiť ho mliečkom. 

Pokračujeme s príkrmami: Kedy a aké mäso zaviesť? 

Keď už má vaše dieťatko čo to ochutnané, niekde sa uvádza aspoň tri dvojdruhové príkrmy, alebo podľa iných zdrojov uplynie 10 až 15 dní od prvého zoznámenia sa s jedlom, prichádza rad na zaradenie mäsa. 

Mäso je pre dieťatko dôležité hneď z viacerých dôvodov.

Je bohaté na bielkoviny, vitamín B a v neposlednom rade aj na železo, ktorého zásoby začínajú u dieťaťa klesať po 6. mesiaci života. 

Na prvý príkrm odporúčame zvoliť kuracie mäso. Vhodné sú stehná, nakoľko sú šťavnatejšie.

Pokiaľ dieťatku chcete dať kuracie prsia, zaobstarajte si kvalitné mäso, ideálne z domáceho chovu. Problémom kuracích pŕs, ktoré nájdete na pultoch v supermarketoch je to, že veľmi často bývajú napichané, aby vyzerali lepšie a objemnejšie

Okrem kuracieho mäsa je tiež vhodné morčacie, teľacie či zajačie mäso.


Koľko gramov mäsa pre bábätko do príkrmu? 

Jedna porcia jedla by prvé dni mala obsahovať 20 g mäsa a neskôr je potrebné zvýšiť dávku na 35 g.

Mäsko kombinujeme s už zaradenou zeleninou.

Ak budete mať zavedený už aj daný druh mäsa, pokojne k nemu môžete pridať i nový druh zeleniny a takýto príkrm následne podávať minimálne tri dni, pre odsledovanie reakcií. 

Môj tip: Uvariť vždy za každým 20 či 35 gramov mäsa na príkrm je pomerne nepraktické. Odporúčam teda uvariť väčšie množstvo mäsa, rozmixovať, navážit a zamraziť, napríklad aj vo väčších formách na ľad.

Ako pripravovať mäso príkrm

Zmrazené mäso vytiahnite večer, deň Vopred, ako sa ho chystáte použiť a nechajte rozmraziť v chladničke. 

Ako často by malo dieťa jesť mäso a ako ho pripraviť? 

Mäso by sa v jedálničku dieťaťa malo nachádzať päť až šesťkrát do týždňa.

Mäso nakrájame na malé kúsky a varíme do mäkka, v nezávadnej vode. Po dovarení popučíme alebo rozmixujeme. 


Zavádzame žĺtok: Ako na to?

V období, kedy začnete zavádzať mäso, je čas aj na zavádzanie žĺtka. 

Ten vyniká vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre správny vývin nervovej sústavy, ale i mozgu. 

Žĺtok by sa v príkrme pre bábätko mal objaviť raz až dvakrát týždenne

Pozor však na to, že žĺtok sa v jednom príkrme nemôže kombinovať s mäsom.

 

Ako pripraviť žĺtok do príkrmu? 

Je veľmi dôležité, aby žĺtok prešiel dostatočnou tepelnou úpravou. 

Vajíčko, ideálne domáce, povarte minimálne 15 minút vo vriacej vode. Po dovarení žĺtok vylúpnite, rozdrvte a pridajte do príkrmu. 

Neodporúča sa hneď podávať celý žĺtok, pretože môže spôsobiť bolesť bruška a zvracanie. Začnite preto štvrtinou, neskôr polovicou.

Vaječný bielok by ste dieťatku nemali dať skôr ako v období okolo jedného roka, pretože ide o silný alergén.

Ako zaradiť žĺtok príkrmy

Žĺtok po dovarení nadroBím na vrch príkrmu. 

Kedy a ako zaviesť lepok do stravy dieťatka? 

Lepok je v súvislosti s príkrmami jednou z najrozporuplnejších zložiek potravy. Svedčia o tom aj protichodné názory odborníkov na to, kedy glutén, teda lepok, zaviesť do stravy bábätka. 

Prečo je to tak? 

Odpoveď je jednoduchá. Ak je lepok zavedený v nesprávny čas, hrozí vznik celiakie, teda trvalej neznášanlivosti lepku.  Toto ochorenie znižuje kvalitu života a prináša so sebou výrazné obmedzenia. 

Kedy je teda tá správna doba na zavedenie lepku? 

Podľa najnovších odporúčaní je vhodné zaradiť lepok do stravy dieťatka čo najskôr, teda v období zavádzania prvých príkrmov. 

Pozor však na včasné zavedenie lepku ešte pred ukončeným štvrtým mesiacom, ktoré by mohlo mať za následok zvýšené riziko vzniku celiakie.

Výskumy však ukazujú, že nie je ani tak dôležité kedy sa lepok zavedie, ako to, či je dieťatko v tom období ešte dojčené.

Dojčenie totižto dokáže znížiť riziko celiakie a preto je obzvlášť vhodné zaviesť lepok do stravy ešte počas toho, ako dieťatko prijíma materské mlieko. 

Vhodné je v dojčení pokračovať aj po zavedení lepku, a to čo najdlhšiu možnú dobu. 

A ako je to s lepkom u detí na umelej mliečnej výžive? 

V prípade, že vaše dieťatko nedojčíte, s podávaním lepku môžete začať okolo 5. až 6. mesiaca. 


Ako zaviesť lepok? 

V začiatkoch je dôležité podávať lepok len v minimálnych množstvách. Dať dieťatku omrvinku pečiva alebo nechať žužlať rožok. 

Ďalšou možnosťou je pridanie jednej čajovej lyžičky obilnej či pšeničnej kaše do príkrmu. 

Vyhnúť by ste sa mali klasickým detským piškótam, nakoľko obsahujú celé vajíčko, vrátane bielka či cukor. 

Ako zaviesť lepok

Pre dieťatko je vhodnejšie bielo pečivo, ktoré OBsahuje menej vlákniny. Tú by malé dieťa nemalo prijímať v nadmernom množstve, pretože by mu mohla spôsobiť tráviace ťažkosti. 

Pokračujeme s príkrmami: Na rade je ovocie 

To, kedy do stravy bábätka zaradíte ovocie, je na vašom zvážení.

Jediným dôvodom, prečo sa s ním netreba ponáhľať je totiž iba jeho sladká chuť, pre ktorú by dieťa mohlo začať odmietať iné príkrmy.

Odhliadnuc od toho, skoré zavedenie ovocia (po ukončenom 4. mesiaci) so sebou neprináša žiadne zdravotné riziká a pod. 

Aj napriek tomu sa väčšina mamičiek rozhodne zaviesť ovocie až po tom, čo dieťatko vyskúša viaceré druhy zeleniny, a tiež mäso a žĺtok. Niekedy sa mamičky rozhodnú pre ešte neskoršie zavedenie ovocia, po tom, čo začnú podávať aj kaše. 

Pri zavádzaní ovocia postupujeme rovnako ako pri zelenine.

Na začiatok teda vždy podávame len jeden druh ovocia, minimálne 3 dni po sebe a sledujeme výskyt možných alergických reakcií. 

Aj pri ovocných príkrmoch platí, že pokiaľ sa vyskytne nejaká reakcia, dané ovocie na istý čas vyradíme a vyskúšame opäť neskôr. 

Aj ovocie, rovnako ako zeleninu, tepelne upravujeme. Výnimkou je iba banán, ktorý môžeme bez obáv podávať aj v surovom stave. 

Neskôr, keď dieťatko na varené či dusené ovocie reaguje dobre, môžeme ho začať podávať i surové. 

Ovocným príkrmom nahrádzame jednu dávku mliečka, či už na olovrant alebo desiatu.

 

Ktoré ovocie je vhodné? 

Na začiatok odporúčame pripraviť jablkové či hruškové pyré. Vhodným ovocím sú aj banány, broskyne, marhule či čučoriedky. 

Podávať by ste nemali exotické ovocie, citrusy, ale aj niektoré červené ovocie, ako višne, jahody či ríbezle, pretože môžu spôsobiť alergickú reakciu. 

Tu sa však odporúčania zvyknú taktiež rozchádzať. Čoraz viac odborníkov sa totižto prikláňa k názoru, že v rámci imunologického okna je dobré a vhodné, ak sa dieťatko stretne i s takým alergénom, akým je napríklad jahoda.

Čo sa týka samotného ovocia, dbajte vždy na jeho kvalitu a pokiaľ máte možnosť, nakupujte radšej od lokálnych pestovateľov na trhoviskách alebo používajte vami dopestované ovocie. 


Ako pripraviť ovocný príkrm? 

Ovocný príkrm pripravíte tak, že dané ovocie zbavíte šupky, nakrájate na malé kúsky a naparíte, udusíte alebo uvaríte vo vode do mäkka. Po dovarení popučte alebo rozmixujte. 

Nedochucujeme, nesladíme žiadnym sladidlom, ani medom. 

Cukor by v strave bábätka nemal mať žiadne miesto. Prečítajte si, v čom môže byť pre dieťa škodlivý

Pitný režim babätka

NEzabúdjate na pravidelný pitný režim. PRe dieťatko je najlepšia čistá nezávadná voda alebo harmančekový či feniklový čaj. 

Ryby v strave bábätka: Kedy ich zaviesť? 

Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoznačná. Niektoré zdroje uvádzajú obdobie 5. až 6. mesiaca, iné zas 7. až 8. mesiac alebo dokonca ešte neskôr, na prelome 8. až 9. mesiaca.

Odporúčame teda riadiť sa pokynmi vášho pediatra. 

Zavedenie rýb však neodkladajte príliš dlho, nakoľko sú vynikajúcim zdrojom jódu i dôležitých omega-3 mastných kyselín. 

Je ale dôležité siahnuť po rybe z kvalitného zdroja. Problémom rýb totižto môžu byť škodlivé látky, ktoré sa v nich hromadia z vôd, v ktorých žijú. 


Akou rybou začať a ako často ryby dieťatku podávať? 

Vhodné sú predovšetkým sladkovodné ryby, ako sumček či zubáč, o niečo neskôr môžete dať vášmu drobcovi ochutnať aj morské ryby - tresku, lososa alebo tuniaka. 

V začiatkoch podávania vždy voľte tepelnú úpravu varením. Na pečenie rýb sa odporúča prejsť neskôr až okolo jedného roka. 

Rybu podávajte raz až dvakrát do týždňa v rovnakom množstve ako mäso, teda najprv 20 g, neskôr 35 g. 


Zavádzame kaše: Kedy a ako? 

Aj kaše zvyknú mamičky, vzhľadom na odlišné odporúčania pediatrov, podávať rôzne. 

Niektoré mamičky kaše podávajú už približne okolo 5. mesiaca dieťatka a nahrádzajú nimi večerné mlieko. 

Iné zas zavádzajú kaše neskôr, až okolo 9. mesiaca. 

Odporúča sa začať nemliečnou kašou, napríklad ryžovou. To platí predovšetkým u plne kojených detí. Neskôr možno zavádzať aj mliečne, pohánkové, pšeničné či ovsené kaše. 

Môj tip: Pri príprave príkrmov pre vášho malého stravníka vám môže vynikajúco poslúžiť aj MioMat.  Ako funguje a čo všetko v ňom môžete pripraviť, sa dočítate v tejto recenzii

Vzorový jedálniček bábätka: Koľko mlieka a koľko príkrmu? 

Prvý mesiac príkrmov - od ukončeného štvrtého, resp. 6 mesiaca (u dojčených detí) 

Mlieko podávame na raňajky, desiatu, olovrant i večeru. Obednú dávku mlieka nahrádzame zeleninovým príkrmom.

Prikrmovanie od ukončeného 5. mesiaca až po 8. mesiac

V tomto období podávame mlieko trikrát denne, resp. kojíme, a to na raňajky, olovrant a druhú večeru. 

Na desiatu ponúkame ovocné či zeleninové pyré. Obed patrí zeleninovému príkrmu alebo mäsu so zeleninou či prílohou v podobe bezvaječných cestovín alebo ryže.

Na večeru podávame kašu. 

Príkrmy od 9. až po 12. mesiac

Mlieka je čoraz menej. Dieťatku ho dávame už iba na raňajky a druhú večeru. 

Na desiatu, obed, olovrant a večeru podávame pripravené jedlo. 

Čo a kedy zavádzať príkrmy

Pozor, zmena! 

Práve v období cca okolo 9. až 10. mesiaca je dôležité meniť konzistenciu jedla, teda už nepodávať príkrmy rozmixované dohladka, ale postupne učiť dieťatko na malé kúsky. To platí aj v prípade, že dieťatko ešte nemá zúbky. S kúskami by si malo vedieť poradiť aj napriek tomu. 

Dieťatko sa tiež začína čoraz viac zaujímať o jedlo, chce si ho vziať do rúčky a kŕmiť sa samé.

Aj keď sa vám táto predstava možno nebude úplne pozdávať, nechajte vášho drobca pokúsiť sa samostatne nakŕmiť. 

Je to totiž skvelý spôsob, ako v ňom podporíte nielen zvedavosť, ale aj jeho motoriku a koordináciu

Môj tip: Počuli ste už o BLW metóde? Tento princíp spočíva v príkrmoch vedených dieťaťom samotným. Dieťa si vyberá čo a koľko toho zje. Nepodávame mu jedlo kašovitej konzistencie, ale nakrájané na kúsky podáme do rúčky a necháme ho nech papá samé.

Koreniny v príkrmoch: Kedy a aké? 

V začiatkoch prikrmovania nepoužívame žiadne koreniny.

Avšak už okolo 7. mesiaca dieťatka môžete pripravený príkrm dochutiť petržlenovou vňaťou, rascou, bazalkou, majoránkou, kurkumou, či škoricou alebo aj vanilkou.

S pribúdajúcimi mesiacmi môžete pridávať sladkú červenú papriku, oregano, rozmarín či tymián. 


A čo kupované príkrmy? Sú vhodné? 

Nebudeme chodiť dlho okolo horúcej kaše a povieme to tak, ako to je. 

Pre dieťatko je dôležitá čerstvá, nezávadná, kvalitná strava. Čo sa týka čerstvosti, tú doma viete zabezpečiť.

Pozor si však treba dať na kvalitu použitých surovín. Ovocie a zelenina predávaná v supermarketoch býva totiž často hojne striekaná voči škodcom. Mäso zas môže byť napichané, aby vyzeralo lepšie a objemnejšie. 

Ideálne je preto používať ovocie a zeleninu v bio kvalite od lokálnych pestovateľov. To platí aj o mäse, ktoré by malo byť či už z domáceho poctivého chovu alebo aspoň od overeného chovateľa. 

Pokiaľ podáte dieťatku čerstvo pripravené jedlo z kvalitných surovín, je to pre neho to najlepšie. 

Ak ale neviete zabezpečiť kvalitu surovín, napríklad ryby, dieťatku vonkoncom neublížite, ak mu dáte hotový, kupovaný príkrm.

Kupované príkrmy totiž podliehajú prísnym normám. 

Suroviny, ktoré sa využívajú na ich prípravu sú dôsledne kontrolované, sleduje sa obsah dusičnanov, pesticídov a iných pre dieťatko škodlivých látok

Kupované príkrmy preto môžete dať pokojne konzumovať vášmu dieťatku. Samozrejme, odporúčame čítať zloženie a nezabudnúť skontrolovať dátum spotreby daného príkrmu.

Môj tip: Nemusíte sa cítiť hneď ako horšia mama, ak dieťatku podáte kupovaný príkrm. Hotové príkrmy, či už tie v kapsičkách alebo v sklenených pohároch, sú praktickým riešením na cesty či výlety, ale aj na dni, keď nestíhate.  

Na záver 

Téma príkrmov je naozaj rozsiahla. Navyše, celé to komplikujú aj odlišné odporúčania.

Prvé príkrmy však netreba podceňovať, pretože tým jednak môžete ohroziť zdravie vášho dieťatka, ale tiež prispieť k rozvoju jeho nevhodných stravovacích návykov do budúcna. A to určite nechcete. 

Ako prebiehali prvé príkrmy u vás? Máte doma jedáka alebo vaše bábätko stále preferuje mliečko? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s príkrmami v komentároch. 

Lenka je aktuálne maminou na plný úväzok, ktorá si však v rámci psychohygieny vždy nájde čas na to čo ju náplňa - písanie. Miluje čas strávený so svojím synčekom a dlhé prechádzky.