Rodičia by ti už mali kúpiť bračeka alebo sestričku

Druhé dieťa

Nedávno sme mali návštevu.

Cestou z Prahy sa u nás zastavila manželova sesternica s celou rodinou. Také to zdvorilostné posedenie, na ktorom si po prvých pätnástich minútach nemáte navzájom čo povedať. Ale patrí sa…

A tak prišlo aj na TÚ otázku pre nášho juniora: „Mamička s ockom by ti už mohli kúpiť bračeka alebo sestričku. Chcel by si?“

Našťastie zareagoval pohotovo: „Braček a sestrička sa nekupujú. Narastú v maminkinom brušku.“ Publikum sa zasmialo a téma súrodenca bola zažehnaná. 

Odkedy som matkou, s otázkou na druhého potomka sa stretávam na každom kroku. Akoby ľudia zistili, že to dokážem – porodiť dieťa – a teraz to chcú odo mňa stále. Hneď ako sa vám po pôrode ako tak stiahne maternica a znovu nadobudnete aspoň štipku svojej stratenej dôstojnosti, začnú vás do toho tlačiť znova.

Málokto sa pritom zamyslí nad vhodnosťou takejto otázky. Najmä ak je položená v spoločnosti alebo, nedajbože, priamo vášmu prvorodenému.

Skôr ako sa najbližšie kohokoľvek opýtate na jeho ochotu a pripravenosť počať dieťa alebo ho budete k podobnému rozhodnutiu dokonca motivovať (slová „Ešte jedno by vám pristalo,“ sú tiež časté), uvedomte si, prosím, nasledovné:

  • Tí dvaja pravdepodobne vedia, že majú možnosť splodiť dieťa. Raz to už predsa urobili. Nie je teda potrebné ani užitočné im to pripomínať.
  • Tí dvaja majú možno veľmi intímny a osobný dôvod, pre ktorý dieťa doteraz nepočali a o ktorom sa im s veľkou pravdepodobnosťou nechce hovoriť pred širokým publikom.
  • Tí dvaja si možno druhé dieťa jednoducho nemôžu dovoliť. Tiež to nie je práve príjemná téma na spoločenský rozhovor.
  • Tí dvaja sa možno ani navzájom nezhodnú na tom, či chcú alebo nechcú druhého potomka. Svojou pripomienkou zvýšite napätie v ich vzťahu.
  • A možno tí dvaja druhé dieťa jednoducho nechcú. V tom prípade je nekonečne otravné dookola to niekomu vysvetľovať. (Náš prípad a naozaj mi to ide na nervy).

Keď tak nad tým premýšľam, čerstvým mamičkám sú vo všeobecnosti kladené (z môjho pohľadu) nemiestne otázky.

Od pôrodu sa ma už ľudia pýtali na všetko možné od mojej schopnosti vykonať veľkú potrebu až po citlivosť mojich bradaviek. A neboli to lekári.

 

Martina bola naša prvá redaktorka, ktorá napísala veľa hodnotných článkov. Je mamou a profesionálne sa venuje psychológii.