Šestonedelie: Obdobie, keď sa telo vracia do normálu

Šestonedelie

Šestonedelie je obdobie plné intenzívnych pocitov a veľkých zmien

Telo ženy sa spamätáva z pôrodu a mamička s dieťatkom si postupne budujú spoločné puto. 

Poradíme, čo všetko na vás počas šestonedelia čaká a ako ho prežiť s úsmevom.


Čo je to šestonedelie

Šestonedelie, odborne nazývané puerperium, predstavuje obdobie počas šiestich až ôsmich týždňov po pôrode, kedy sa telo ženy postupne spamätáva zo zmien z obdobia tehotenstva a pôrodu.  

Telo sa počas tohto obdobia dostáva do stavu, v akom bolo pred tehotenstvom

Rozdeľujeme ho na 2 obdobia – ranné a neskoré.  Ranné obdobie predstavuje prvé dni bezprostredne po pôrode, približne 10 dní.


Zmeny, ktoré prebiehajú v tele ženy počas šestonedelia

Predtým, ako začne ženské telo fungovať ako v období pred pôrodom, musí sa vysporiadať s viacerými zmenami. Najdôležitejšími sú:


Popôrodné poranenia

Väčšina žien po pôrode má ranu z nastrihnutia hrádze a ženy po cisárskom reze ranu na bruchu, o ktoré je potrebné sa starať

K dobrému hojeniu nástrihu hrádze pomáha najmä dostatočná hygiena – umývanie vždy po použití toalety.  

Jazvu po cisárskom reze je taktiež potrebné udržiavať čistú a dopriať jej prístup vzduchu.

Rana po cisárskom reze

Zavinovanie maternice

Najväčšie popôrodné zmeny prebiehajú v maternici, ktorá počas tehotenstva musela zväčšiť svoju veľkosť až niekoľkonásobne.

Jej veľkosť sa zmenšuje každým dňom, až približne po 10 dňoch od pôrodu maternica zostúpi do panvy na svoje pôvodné miesto.

Tento proces sa nazýva zavinovanie maternice. Sprevádzať ho môžu bolestivé sťahy maternicového svalu pripomínajúce kontrakcie.

K rýchlejšiemu zavinovaniu maternice prispieva aj pravidelné močenie. Vyprázdnený močový mechúr navyše nespôsobuje tlak na maternicu, čo môže zmenšiť bolestivosť.


Zmeny krčka maternice

Krčok maternice je po pôrode ochabnutý a mierne pootvorený. K jeho uzatváraniu dochádza koncom prvého týždňa po pôrode.


Panvové dno  

Pošvové svaly dostali počas pôrodu zabrať, keďže sa museli dostatočne roztiahnuť, aby cez ne mohlo prejsť bábätko.

Počas šestonedelia dochádza k ich postupnému sťahovaniu, no návrat do predchádzajúcej kondície môže trvať aj niekoľko mesiacov.


Očistky

Tesne po pôrode a počas šestonedelia dochádza z pošvy k vylučovaniu tzv. očistkov. Ich konzistencia sa postupne mení.

Kým prvé dni sú krvavé, neskôr sú hnedé, potom žlté a nakoniec sivobiele. Počas celého obdobia produkovania očistkov je potrebné dbať na dôkladnú hygienu.

Vložky hneď vyhadzovať a po každom kontaktne s nimi si dôkladne umyť ruky.


Tvorba mlieka

Prvé dni po pôrode začne telo produkovať tzv. kolostrum – prvú stravu bábätka. To sa približne po 3 dňoch začne meniť na materské mlieko.

Tvorba mliek v šestonedelí

Psychické zmeny

V období po pôrode u žien kolíše hladina hormónov, čo spolu s veľkou zmenou, ktorú so sebou materstvo prináša a vyčerpanosťou, dáva zabrať aj psychickému stavu.

Vyskytnúť sa môžu časté zmeny nálad, úzkostlivosť aj depresia. K týmto zmenám dochádza najčastejšie 3 až 7 dní po pôrode.


Problémy, ktoré môžu nastať počas šestonedelia

Organizmus ženy čaká počas šestonedelia množstvo zmien. No kým niektoré zmeny sú bežné, iné predstavujú komplikácie a vyžadujú si odbornú pomoc.


Krvácanie

Krvácanie sa môže objaviť v rannej fáze šestonedelia, no aj neskôr.

Príčinou krvácania môžu byť pôrodné poranenie, zadržané časti placenty, pomalé sťahovanie maternice, poruchy zrážanlivosti krvi.

V prípade krvácania by ste mali navštíviť svojho lekára, ktorý zistí príčinu krvácania a podľa toho ho bude liečiť.  


Infekcia

Komplikácia známa pod názvom horúčka šestonedieľok sa prejavuje teplotou, horúčkou a zimnicou, ktoré vznikajú v dôsledku infekcie.

Tá môže prebiehať v pôrodnej rane, pošve, vaječníkoch, maternici, vajcovodoch či inde v brušnej dutine.


Zápaly žíl a trombóza

K najčastejším cievnym problémom po pôrode patria zápal povrchových a hlbokých žíl. Najlepšou prevenciou zápalu je časté vstávanie a pohyb.

Zápal hlbokých žíl môže viesť ku vzniku zrazeniny, ktorá sa môže odtrhnúť a putovať krvným riečiskom. To môže viesť až k ohrozeniu života.


Popôrodná depresia (depresia šestonedelia)

Depresia šestonedelia začína pár dní po pôrode, ako tvz. baby blues (výkyvy nálad, plačlivosť), ktorými si prechádza väčšina žien, no namiesto pár dní pretrváva týždne až mesiace.

Predpokladá sa, že za depresiou v období šestonedelia stoja veľké hormonálne výkyvy.

Popôrodná depresia

Dôležité v tomto období je nebagatelizovať svoj duševný stav a nehanbiť sa vyhľadať pomoc.


Ako sa o seba starať počas šestonedelia

Vyčerpaný organizmus potrebuje po pôrode dostatok času na regeneráciu. Snažte sa preto čo najviac oddychovať a na spánok využite všetok čas, kedy spí aj bábätko.


Cvičenie v šestonedelí

Obdobie šestonedelia má slúžiť najmä na regeneráciu organizmu, preto náročnejšie cvičenie v tomto období ešte nie je vhodné a na zhadzovanie popôrodných kíl intenzívnym tréningom je potrebné ešte počkať.

Cvičenie v tomto období by sa skôr malo zameriavať na posilnenie svalov, ktoré dostali zabrať tehotenstvom a pôrodom.

Cvičenie v šestonedelí

Ideálne je cvičenie panvového svalstva, prsných svalov a šikmých brušných svalov. K náročnejšiemu športovaniu a posilňovaniu sa môžete vrátiť približne po 3 mesiacoch od pôrodu.


Strava počas šestonedelia

V období počas šestonedelia, ale aj celého dojčenia, by ste mali dbať na vyváženú stravu s dostatočným prísunom živín.

Zabúdať by ste nemali ani na pitný režim. Základom je, aby bola vaša strava vystavaná tak, aby vám poskytla dostatok energie a netrpeli ste nadmernou únavou.


Prvý sex po pôrode

Začať s pohlavným životom je možné hneď potom, ako sa zahoja vaše poranenia. Dôležité je, aby ste s ním začali až v období, keď sa to budete obaja cítiť.

Najskôr môžete začať len s jemným maznaním a postupne, keď vám to bude príjemné, sa vrátiť k sexuálnemu životu, aký ste viedli pred pôrodom.  

Najdôležitejším počas šestonedelia by pre vás malo byť užívanie si času s bábätkom a odpočinok.

Na všetko ostatné bude čas potom, ako sa vaše telo dostane do normálu. V prípade, ak je toho na vás veľa a nevládzete, nebojte sa poprosiť o pomoc svojich najbližších.

Pretože od toho, v akej pohode si užijete šestonedelie, závisí ako rýchlo sa vaše telo zregeneruje a vy budete môcť fičať opäť naplno

Šestonedelie vo videu

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.