Skvelé stavebnice, ktoré podnietia fantáziu detí aj rodičov

Detské stavebnice a kocky

Stavebnice pre deti sa právom zaraďujú medzi najčastejšie používané hračky. A nielen pre deti. Niektoré väčšie stavebnice si spolu s deťmi a niekedy aj bez detí, užijú aj dospelí.

Vďaka hraniu sa so stavebnicou sa človek učí aktívne myslieť, cvičí si jemnú motoriku a tvorivosť. Aspoň jedna stavebnica by preto nemala chýbať medzi hračkami ani vášmu potomkovi. 


Rôzne druhy detských stavebníc

Ponuka stavebníc pre deti je naozaj pestrá. Na výber máte stavebnice z rôznych materiálov - drevo, plast, kov či sadra. Stavebnice elektronické aj magnetické.

Jednoduchšie stavebnice zložené z pár veľkých dielov, aj veľké stavebnice pre deti, ktoré ich zabavia pokojne aj na celý deň. 

Rokmi overenými nepísanými “kráľmi” medzi stavebnicami sú klasické drevené kocky, ktoré využijú už deti od jedného roka, alebo Lego, ktoré uspokojí aj náročnejších väčších staviteľov. 

Drevené stavebnice

Drevené stavebnice sú známe predovšetkým ako kocky či rôzne iné tvary určené na hru najmenším deťom.

Medzi drevené stavebnice však patria aj kreatívne stavebnice, z ktorých si môžete postaviť napríklad loď či dinosaura. Kreatívne drevené stavebnice obsahujú množstvo malých dielov a sú náročné na stavbu. Určené sú preto najmä starším deťom a dospelým. 

Magnetické stavebnice

Magnetické stavebnice fungujú na jednoduchom princípe magnetu - dieliky priložíte k sebe a oni krásne držia pokope. 

Vďaka jednoduchému používaniu sú preto vhodné už od najmenšieho veku a nevyžadujú veľkú motorickú zručnosť

Elektronické stavebnice

Elektronické stavebnice umožňujú deťom kreatívnou formou rozvíjať nové vedomosti. Určené sú pre staršie deti. Obľubujú ich prevažne chlapci. 

Na výber sú jednoduché stavebnice pre začiatočníkov, ale aj zložité elektronické stavebnice, vďaka ktorým si môže dieťa postaviť aj vlastného robota

Každá elektronická stavebnica sa skladá zo základnej dosky či poľa, do ktorého sa vkladajú elektrické súčiastky. V balení stavebnice sa nachádza aj manuál

Elektronické stavebnice sú preto vhodné skôr pre staršie deti, ktoré si už zvládnu prečítať návod, prípadne na spoločnú rodinnú hru. 

Elektronické stavebnice pre začiatočníkov zvládnu používať deti od šiestich rokov, stavebnice pre pokročilých sú určené školákom s dostatkom skúseností

Stavebnicu pre dieťa vyberajte najmä podľa veku a šikovnosti

Ponuka stavebníc pre detí je naozaj pestrá a na prvý pohľad sa z nej človeku, ktorý sa predtým s týmto druhom hračiek nestretol, môže až zatočiť hlava.

Mám kúpiť svojmu dieťaťu drevenú stavebnicu, zaujme ho elektrická skladačka alebo sa poteší kreatívnej stavebnici?

 Výber stavebnice prispôsobte najmä veku dieťaťa (odporúčaný vek nájdete uvedený na každej stavebnici) a záujmom dieťaťa.

Predsa len dievčatku nebudete kupovať stavebnicu autíčka určenú pre chlapcov a naopak, chlapcovi stavebnicu zámku pre princezné. 

Batoľa sa ešte nezvládne hrať s elektrickou stavebnicou a bola pre neho nebezpečná a naopak, mladšieho školáka už asi moc neoslovíte drevenými kockami. 

Stavebnice

stavebnice vyberajte hlavne podľa veku dieťaťa

Stavebnice pre deti od 1 do 3 rokov 

Prvý záujem o stavanie prejaví dieťa približne v jednom roku. Dovtedy nie je jeho jemná motorika vyvinutá natoľko, aby zvládlo hry so stavebnicami.

Pri výbere stavebničky od 1 roku je dôležité dbať najmä na veľkosť jednotlivých dielov. Detské ručičky sú v tomto veku ešte trochu nemotorné, preto sa budú dieťatku najlepšie držať veľké diely stavebnice. 

Ideálne v tomto veku sú drevené stavebnice rôznych tvarov a veľkostí, ktoré môže dieťatko klásť na seba. Vyskúšať môžete aj magnetické stavebnice z veľkých dielikov. 


Stavebnice pre deti od 3 do 5 rokov 

Deti od 3 rokov sa už hrajú so stavebnicami s konkrétnym účelom. Rady z nich stavajú domy, hrady, autá, guľôčkovú dráhu a podobne.

Ideálnymi stavebnicami pre deti v tomto veku budú stavebnice, ktoré podporia ich fantáziu a pomôžu im realizovať ich predstavy. 

Obľúbenou stavebnicou pre deti od troch rokov je stavebnica tehličky.

Táto stavebnica zložená z veľkých tehličiek umožňuje deťom postaviť rôzne obrie stavby ako sú domčeky, bunkre či veže. 

Okrem toho môžete stavebnicu tehličky využiť aj na vybudovanie prekážkovej dráhy, bludiska či mantinelov pre rôzne pohybové hry. Ide teda o kreatívnu stavebnicu, ktorú môžu deti použiť na rôzne spôsoby


Predškoláci a staršie deti 

Deti v predškolskom a mladšom školskom veku ocenia zložitejšie stavebnice, ktoré im zároveň hravým spôsobom pomôžu aj s rozvojom jemnej motoriky, kreativity, manipulačných schopností či priestorovým videním

Vhodnými hračkami pre predškolákov budú napríklad konštrukčné stavebnice

Tieto stavebnice sú zložené z rôznych konštrukcií, ktoré umožňujú nekonečné množstvo možností zloženia. Zaujímavé sú napríklad konštrukčné stavebnice Seva

Vďaka stavebniciam od tejto značky si môžete postaviť doma aj vlastný bungalov či družicu. Dievčatá určite potešia Seva stavebnice z kolekcie varíme či bývame. 

Najmä u chlapcov, a aj oteckov, sú obľúbené české stavebnice Merkur

Tieto stavebnice sa vyrábajú v rôznych modeloch, a tak si môžete doma postaviť napríklad lietadlo, sanitku, žeriav či parný stroj. 

V závislosti od konkrétneho modelu a jeho náročnosti, sú tieto stavebnice určené pre deti od 6 rokov a vyššie. 

Stavebnice pre deti predstavujú nestarnúcu klasiku, vďaka ktorej sa deti nielen zabavia, ale aj naučia nové veci. 

Zaobstarať svojmu potomkovi ako darček stavebnicu bude dobrý nápad v každom veku. 

A pri stavbe kociek, Lega, mrakodrapu z tehličkovej stavebnice, či veľkej konštrukčnej stavebnice sa zabavia nielen deti, ale aj dospelí. 

Neváhajte. Vráťte sa spolu s deťmi do sveta detskej fantázie a bezstarostnosti a oddýchnite si s nimi pri stavebnici od povinností a starostí každodenného dospeláckého života

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.