Po Slovensku: Tipy na letné výlety s deťmi

výlet s detmi

Stúpajúca ortuť teplomera je pre väčšinu z nás vítanou predzvesťou dlho očakávaného oddychu a sladkého ničnerobenia. Rodičom však letné mesiace okrem dovolenky asociujú aj voľný čas, ktorý potrebujú svojim ratolestiam príjemne a zmysluplne vyplniť. Letné zážitky sú predsa tým najdôležitejším, s čím v septembri opäť zasadnú do školských lavíc.

Exotické dovolenky či návštevy drahých aquaparkov sú pre väčšinu slovenských rodín dostupné len obmedzene a deťom po ich absolvovaní zostáva more času i energie na ďalšie zážitky.

Pozývame vás s deťmi na zaujímavé miesta Slovenska.

 

Jánošíkove Diery

Jánošíkové diery
zdroj: sdetmi.com

Povedzme si úprimne, prechádzka pokojnou prírodou osloví len máloktoré dieťa. Naša krajina však ponúka celé spektrum pozoruhodností, ktoré v sebe kombinujú prírodné bohatstvo s jedinečnými zážitkami a štipkou adrenalínu. Jedným z takýchto miest sú bezpochyby turistami milované Jánošíkove Diery.

Ohromná sústava tiesňav a kaňonov sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec, na území obce Terchová. Tvoria ju tri časti: Dolné Diery, Nové Diery a Horné Diery a tak si každý návštevník môže zvoliť trasu primeranej dĺžky a náročnosti. Napriek tomu, že mnohými časťami tiesňav je možné prejsť len vďaka vybudovaným chodníkom pozostávajúcim z rebríkov a lavičiek, trasa sa považuje za pomerne nenáročnú a je možné ju absolvovať aj s deťmi.

Pozornosť je samozrejme na mieste. Okrem ohromných skalnatých útvarov a zaujímavých druhov rastlín a živočíchov tu môžete vidieť viac ako dvadsať nádherných vodopádov Dierového potoka.

Tipy na ďalšie výlety a atrakcie v blízkom okolí: Rozhľadňa Terchovské srdce, Vrátna dolina, Jánošíkova nerezová socha, Lanový park Dino Adventure

 

ZOO Kontakt

zoo kontakt
zdroj: zookontakt.sk

Chcete svoje deti zoznámiť so životom zvierat zblízka a pritom im poskytnúť nezabudnuteľné zážitky? Navštívte s nimi jedinečné miesto na Liptove, kde budú môcť pohladkať medveďa, klokana či obrovskú suchozemskú korytnačku. Obľúbená kontaktná ZOO v Liptovskom Mikuláši neďaleko aquaparku Tatralandia vás pozýva zoznámiť sa so svojimi zvieracími obyvateľmi.

Počas svojej návštevy sa môžete stať na chvíľu jej súčasťou. Zvieratká je dovolené nielen hladkať, ale aj kŕmiť. Samozrejme, potravou zakúpenou priamo na mieste. So všetkými zvieratami vás ochotne zoznámi milý, usmievavý personál, ktorý zodpovie všetky vaše zvedavé otázky.

Ak vám ešte nesedel na ramene papagáj alebo sa vaše deti nikdy nedotkli skutočného hada, neváhajte ani na okamih. Horúcou novinkou kontaktnej ZOO je pestrofarebná motýlia záhrada.

Tipy na ďalšie výlety a atrakcie v blízkom okolí: Tatralandia,  Dom hore nohami, Liptovská Mara, Arecheoskanzen Havránok, Demänovská Dolina, Vrbické pleso

 

Rozhľadňa Háj

Rozhľadňa Háj
zdroj. sdetmi.com

Pozerať sa na svet z vtáčej perspektívy je bezpochyby ďalším z prázdninových zážitkov, na ktoré sa viažu príjemné spomienky. Dobrou správou je, že rozhľadne na Slovensku rastú v posledných rokoch ako huby po daždi. Jednou z najobľúbenejších je práve rozhľadňa Háj nachádzajúca sa na území Novej Bane.

Postavená bola len nedávno, ale svojim návštevníkom ponúka naozaj jedinečný pohľad. Za dobrého počasia budete mať ako na dlani celú Novú Baňu, Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec, Vtáčnik i tzv. Slovenskú bránu. Celková výška rozhľadne je neuveriteľných 21 metrov.

K dispozícii sú tri vyhliadkové poschodia, z ktorých najvyššie sa nachádza 12 metrov nad zemou.

Pozoruhodná stavba bola zostrojená z prírodných materiálov, je súčasťou náučného chodníka Zvonička a nachádza sa na zastávke Háj ležiacej v nadmorskej výške 625m. Ide bezpochyby o jednu z najkrajších lokalít v okolí Novej Bane.

Tipy na ďalšie výlety a atrakcie v blízkom okolí: Náučný chodník Vojšín, Zveropark Žarnovica, Vodný raj Vyhne, Národný žrebčín Topoľčianky

 

Chodník korunami stromov

Chodník korunami stromov
zdroj: chodnikkorunamistromov.sk

Pohľad na svet z vtáčej perspektívy si ešte na chvíľu zachováme. Tento krát sa sponad korún stromov pozrieme na Pieniny, Zamagurie a štíty Belianskych Tatier. Unikátny projekt Chodník korunami stromov vyrástol len nedávno v turistami obľúbenej Bachledovej doline.

Ide o 600m dlhý náučný chodník, ktorý však nevedie, ako sme zvyknutí, pomedzi stromy, ale priamo v ich korunách. Je totiž vybudovaný vo výške, ktorá v niektorých miestach dosahuje až 24 metrov. Súčasťou chodníka sú adrenalínové zákutia a náučné tabule.

Čerešničkou na torte je 32 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorou je prehliadka korunami stromov zakončená. Na jej vrchole vás okrem jedinečného výhľadu na Belianske Tatry čaká aj neuveriteľné adrenalínové prekvapenie. Lanová sieť, na ktorej môžete raz a navždy prekonať svoj strach z výšok.

Cestu dole z veže si môžete prejsť po svojich, ale po definitívnom dokončení stavby bude k dispozícii aj suchý tobogan. Užiť si ho môžu deti od 120 cm. Tak čo, nájdete odvahu zavŕšiť tento jedinečný zážitok skutočným dobrodružstvom?

Tipy na ďalšie výlety a atrakcie v blízkom okolí: Bobová dráha, Detský náučný chodník macka Kubíka, Mini ZOO nad hotelom Bachledka Strachan, Belianska jaskyňa, Spider park,

 

Tricklandia

Ďalší unikátny projekt, ktorý na Slovensku nemá konkurenciu, našiel svoje miesto priamo pod našimi jedinými veľhorami. V Starom Smokovci už niekoľko rokov sídli jedinečná galéria optických ilúzií – Tricklandia.. Že vaše deti nie sú práve milovníkmi umenia? Tak táto originálna galéria ich zaručene dostane.

Okrem typických trick-artových obrazov, pri ktorých vám neodporúčame veriť vlastným očiam, v nej nájdete aj jedno z najkrajších zrkadlových bludísk v Európe, ohromnú osudovú knižnicu, obrátenú komnatu, v ktorej definitívne popriete gravitačný zákon a mnoho ďalších atrakcií.

Umelci sa budú hrať s vašimi zmyslami a vy rýchlo pochopíte, že nemôžete veriť ani tomu, čo skutočne vidíte. Okrem jedinečných zážitkov si zaručene odnesiete aj desiatky originálnych fotografií.

Tipy na ďalšie výlety a atrakcie v blízkom okolí: Hrebienok, Štrbské pleso, Skalnaté pleso, Letný tubing, Vodopády Studeného potoka,

 

Skanzen Bardejovské Kúpele

Skanzen Bardejovské Kúpele
zdroj: wikipedia.org

Rovnako ako galérie ani múzeá spravidla nie sú pre deti lákavou atrakciou. Osobitou kategóriou sú však múzeá pod holým nebom, v prírode, ktoré okrem dobových rekvizít a tradičnej architektúry ponúkajú aj jedinečnú atmosféru časov dávno minulých.

V letných mesiacoch navyše obohatenú o prezentácie tradičných remesiel, umenia a kultúry. Najstarším múzeom ľudovej architektúry na Slovensku je práve Skanzen Bardejovské Kúpele. Nachádza sa v ňom 24 stavieb, medzi ktorými okrem tradičných zrubových domov nájdete aj sakrálne, hospodárske a technické budovy. Väčšina objektov sa datuje do 19., prípadne do prvej polovice 20.st.

Medzi ďalšie mimoriadne obľúbené múzeá ľudovej architektúry patria napríklad Čičmany, Vlkolínec, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, Múzeum oravskej dediny v Zuberci, Múzeum slovenskej dediny v Martine, Múzeum ľudovej architektúry v Starej Ľubovni, Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici a mnohé mnohé ďalšie.

Ak aj vás láka prechádzka po stopách našich predkov, iste nájdete podobnú expozíciu i vo svojom okolí.

Tipy na ďalšie výlety a atrakcie v blízkom okolí: Náučný chodník Čierna mláka, Hrad Makovica v Zborove, Slnečný Majer

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.