Tomáš Divinec: Tablety netreba zatracovať, klasické hračky ale nenahradia

Tomáš Divinec hravaskolka.sk

Tomáš Divinec (na foto vyššie, zdroj: zajtrajsienoviny.sk) je mladý podnikateľ, ktorý má veľmi rád hračky. 

Svoju vášeň pretavil do 2 úspešných projektov - vydavateľstva TAKTIK a obchodu Hravá škôlka.

Prinášame vám super rozhovor, v ktorom sme sa Tomáša, okrem iného, pýtali aká bola jeho obľúbená hračka v detstve, čo si myslí o tabletoch pre deti, aj to, ako sú podľa neho vybavené materské škôlky.

V rozhovore sa tiež dozviete, ktoré hračky sú teraz medzi deťmi najviac populárne.

Povedzte nám niečo o vašom projekte Hravaskolka.sk.

Hravá škôlka je eshop s edukačnými hračkami a publikáciami určenými pre deti predškolského veku.

Tento projekt funguje viac ako 4 roky a jeho cieľom je prinášať pre rodičov ponuku kvalitných edukačných hračiek, ktoré dieťa zaujmú a zabavia ale hlavne rozvíjajú jeho schopnosti a zručnosti

Za túto dobu sme obslúžili vyše 15 000 zákazníkov. V súčasnosti posielame objednávky aj do Čiech a Maďarska.


Čo vás priviedlo k hračkám?

Pôvodne išlo len o rozšírenie ponuky nášho vydavateľstva edukačných titulov TAKTIK, v rámci ktorého už viac ako 10 rokov vydávame edukačné publikácie pre základné školy.

Chceli sme do nášho portfólia pridať ponuku aj pre materské školy, kde sa teda deti vzdelávajú a rozvíjajú predovšetkým za pomoci didaktických pomôcok, laicky povedané hračiek s edukačnou funkciou.

Avšak asi po dvoch rokoch sme si všimli zvýšený záujem nielen od materských škôl ale aj od rodičov. Preto sme sa s ponukou a výberom produktov začali zameriavať aj na túto cieľovú skupinu.

Hravaskolka.sk

Náš TIP: V redakcii sme vyskúšali 5 super hračiek z eshopu Hravaskolka.sk. Prečítajte si, ako to dopadlo.

Aká bola vaša obľúbená hračka v detstve?

No, to už bolo dosť dávno, ale ak sa nemýlim tak to bolo Lego.


Ak by ste mali porovnať predaj hračiek pred 5-10 rokmi a teraz, zmenilo sa niečo? Aký je trend?

Vnímame trend zvyšujúceho sa počtu rodičov, ktorí sa aktívne zaujímajú o rozvoj svojich detí a uvedomujú si, že hračky môžu slúžiť na viac než len na zabavenie dieťaťa.

V dnešnej rýchlej dobe je každá zručnosť a schopnosť, ktorú sa dieťa naučí v rannom veku veľká výhoda v budúcnosti.

Rodičia sa zaujímajú o to z čoho je hračka vyrobená, akým spôsobom, a dokážu oceniť jej vyššiu kvalitu a pridanú hodnotu v podobe edukačných vlastností.


Aký je váš názor na “deti a tablet”?

Tablet a telefón sú iba nástroje a závisí v prvom rade od rodičov ako ich dokážu využiť.

Určite nechať deti celé hodiny sediet a ťukať do tabletu nie je najlepšie využitie ich času, no nemyslím si, že je rozumné ich tiež úplne zatracovať. V dnešnej dobe kedy každá firma, ktorá chce prežiť potrebuje silné IT oddelenie a IT špecialistov, ktorých je nedostatok.

Preto nemôžeme deťom brániť prístupu k moderným technológiám. 

Rovnako dôležitý je však aj rozvoj ostatných zručností, akými sú napríklad jemná motorika, grafomotorika a iné, na ktoré najlepšie slúžia “klasické” hračky ako navliekačky, šrúbovačky, omaľovánky alebo naše obľúbené magnetické podložky. 

Okrem toho výberom správnej, kvalitnej a edukačnej hračky môžeme “zabiť dve muchy jednou ranou”, pretože naši zákazníci oceňujú aj to, že pri našich produktoch dokážu ich deti stráviť opakovane celé hodiny.

Hravaskolka.sk

Ako by ste hodnotili vybavenie našich materských škôl. Sú z pohľadu hrania, vybavené dostatočne?

Odkedy sme začali pôsobiť v tomto segmente som prešiel osobne s našimi obchodnými zástupcami stovky materských škôl po celom Slovensku a bohužiaľ musím zhodnotiť, že tak ako v iných rezortoch je aj tu veľa čo doháňať.

Mnohé materské školy by určite mohli byť vybavené lepšie, no to je v prvom rade problém slabého a nedotiahnutého financovania. Mnohé materské školy nemajú právnu subjektivitu a teda, keď to poviem trochu nadnesene, bez súhlasu zriaďovateľa, ktorým je buď mesto alebo obec, si nemôžu kúpiť ani toaletný papier.

Samozrejme keď nemôžu disponovať vlastnými prostriedkami, potom veľmi často dochádza k tomu, že financie ktoré by mali byť určené na vybavenie materskej školy potom niekedy končia ako oprava strechy na mestskom úrade alebo zaplatenie nedoplatkov za energie.

Stretol som sa dokonca s prípadmi, kedy bola riaditeľka postavená pred situáciu, že buď financie určené pre MŠ pôjdu na mzdy, alebo na učebné pomôcky. Vieme všetci veľmi dobre ako slabo sú ohodnotení učitelia na Slovensku. Pochybujem, že by si mohli dovoliť ostať mesiac bez výplaty.

O to viac slúži ku cti pani riaditeľkám, keď aj v takýchto podmienkach sa snažia urobiť maximum a zabezpečiť potrebné financie napríklad cez grantové projekty, alebo vlastnou tvorbou cez rôzne výtvarné dielničky.

Preto je podľa mňa veľmi dôležité takéto aktivity čo najviac podporovať a oceniť.


Ktoré hračky z vášho eshopu sa aktuálne tešia najväčšej obľube?

Najobľúbenejšie sú omaľovánky Hurá voda, kde aj najmenšie deti si môžu vymaľovávať obrázky pomocou špeciálneho vodného pera bez akéhokoľvek neporiadku. Cvičia si tým grafomotoriku a vzhľadom na bezpečnosť a bezúdržbovosť sú vhodné napríklad aj na dlhé cesty autom.

Ďalej sú to magnetické podložky, kde pomocou magnetického pera a kovových guličiek múžu deti opakovane kresliť čokoľvek podľa vlastnej fantázie.

Hitom tohto roka sú nálepkové knižky na opakované použitie. Kde vďaka špeciálnemu materiálu si môžu deti vytvárať vlastné obrázkové knižky, vytvoriť si príbehy a ako bonus - samolepky nedržia na žiadnom inom povrchu, takže nehrozia polepené nábytky alebo steny.

Čím ďalej obľúbenejšie sú rôzne kreatívne potreby a modelovacie hmoty, ktoré máme od prvotriednych značiek, hlavne z Holandska.


Aké plány máte do budúcna?

Chceli by sme naďalej rozširovať našu ponuku edukačných a kreatívnych hračiek, tak aby naši zákazníci mohli stále nájsť nové, zmysluplné a kvalitné hračky na akúkoľvek príležitosť. Každý rok si prechádzame veľmi podrobne ponuku našich dodávateľov a hľadáme to najlepšie.

Hravaskolka Košice

PreDAJňa v Košiciach.

Okrem toho plánujeme naďalej pokračovať v zahraničnej expanzii. Minulý rok sme otvorili aj našu prvú kamennú predajňu v Košiciach na Alžbetinej ulici.

Po prvotnom úspechu sme chceli otvárať aj ďalšie, žiaľ tento rok pandémia koronavírusu naše plány v tomto zmysle zatiaľ stopla.


A na záver - Aké hračky budú podľa vás hitom týchto Vianoc?

V marketingových rozpočtoch sa ešte stále nemôžeme porovnávať s veľkými značkami, preto nepochybujem, že u mnohých to budú klasiky ako Lego, Barbie a iné.

No verím, že sa u mnohých sa tento rok nájde priestor aj na zmysluplné a edukačné hračky, ktoré deti nielen zabavia ale aj mnohému naučia.

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.