Veľký sprievodca vyšetreniami v tehotenstve: Kedy a na aké ísť?

Sprievodca kontrolami v tehotenstve

Kým dnes je možné vďaka tehotenskému testu už v priebehu pár sekúnd zistiť, či dôvodom vašej chýbajúcej menštruácie je nový život pod vašim srdcom, kedysi to nebolo ani zďaleka také jednoduché a rýchle. 

Už za čias starovekého Egypta síce ženy využívali na zistenie či vyvrátenie tehotnosti svoj moč, avšak na výsledok si museli počkať niekoľko dní

Staroveký tehotenský test totiž prebiehal tak, že žena močila každé ráno na semená pšenice a jačmeňa, a následne ich pozorovala. Ak po pár dňoch začali klíčiť a rásť, potvrdilo sa tehotenstvo. Ak nie, žena tehotná nebola. 

Dnes stačí zájsť do najbližšej lekárne, kúpiť si tehotenský test a vyčkať pár sekúnd, či sa na ňom po omočení objavia dve čiarky. Ak áno, gratulujeme! S najväčšou pravdepodobnosťou ste tehotná

Tým to však celé nekončí. Práve naopak. Začína kolobeh vyšetrení, ktoré je potrebné absolvovať počas toho, kým rastie bruško, ako aj váš drobček v ňom. 


Prvé vyšetrenie v tehotenstve: Kedy ho absolvovať?

Aj napriek tomu, že dnešné tehotenské testy sú pomerne vysoko spoľahlivé, na potvrdenie tehotnosti, ako aj toho, že prebieha správne, je potrebné navštíviť gynekológa

Mali by ste tak urobiť po tom, čo vám menštruácia mešká niekoľko dní. Odporúčame však obrátiť sa vopred na vášho gynekológa telefonicky, aby ste zbytočne nemerali cestu do ambulancie. Prečo?

Niektorí gynekológovia používajú na potvrdenie, resp. vyvrátenie tehotnosti test z krvi či moču, počas ktorého sa zisťujú prítomnosť HCG, teda ľudského choriogonádotropínu - hormónu, ktorý sa v tele ženy tvorí na začiatku tehotnosti. 

Iní zas preferujú ultrazvukovú diagnostiku. 

Kým potvrdenie tehotenstva z krvi alebo moču je možné už v počiatočných fázach gravidity, resp. 14 dní po pravdepodobnom oplodnení, na spoľahlivé potvrdenie na základe ultrazvuku je potrebné počkať dlhšie. Môže to byť približne až 6 a viac týždňov od poslednej menštruácie.

Väčšina gynekológov však uprednostňuje práve druhú možnosť, teda potvrdenie tehotenstva na základe vykonaného ultrazvuku, pretože ide o spoľahlivejší variant. 

Ultrazvuk v tehotenstve

Vďaka ultrazvuku váš gynekológ totiž dokáže zistiť, či ste naozaj tehotná, či sa bábätko uhniezdilo na tom správnom mieste (vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo) a potvrdiť akciu srdiečka, čo vyšetrením z krvi nie je možné. 

Nie je teda na škodu, počkať si. 

A čo všetko vás čaká ďalej? Poďme na to postupne a pozrime sa, aké vyšetrenia je potrebné absolvovať v prvom, druhom a treťom trimestri tehotenstva.


Vyšetrenia v prvom trimestri tehotenstva (od oplodnenia po 12. týždeň)

Ak gynekológ potvrdí prosperujúce tehotenstvo, pripravte sa na pravidelné návštevy jeho ambulancie raz za štyri týždne, ktoré sa zvyknú nazývať aj poradne. 

Približne v 10. až 12. týždni by ste mali absolvovať väčšie ultrazvukové vyšetrenie, na základe ktorého lekár stanoví predpokladaný termín pôrodu, veľkosť bábätka, rôzne odchýlky a podobne.

Absolvovať by ste mali aj odber krvi na stanovenie krvnej skupiny a Rh faktoru, vyšetruje sa zároveň i krvný obraz a hodnoty trombocytov, leukocytov či hemoglobínu. Zisťuje sa ďalej aj možné ochorenie HIV, žltačka, syfilis. 

Odbery počas tehotenstva

Súčasťou poradne je i vyšetrenie moču, ktoré vás bude sprevádzať i každú ďalšiu poradňu. Zisťuje sa prítomnosť bielkovín, ktorá by mohla signalizovať hroziace riziko preeklampsie či prítomnosť hnisu, ktorá poukazuje na infekciu močových ciest. 

Na každej poradni sa tiež kontroluje telesná hmotnosť mamičky v očakávaní, ako aj krvný tlak. 

Kedy dostanem tehotenskú knižku?

Na poradni na konci prvého trimestra sa zároveň dočkáte i vytúženej tehotenskej knižky, ktorá je dôležitým dokumentom vašej tehotnosti. 

Zaznamenávajú sa do nej totiž výsledky všetkých vyšetrení absolvovaných počas tehotenstva

Na úvodnej poradni do nej váš gynekológ či zdravotná sestra zapíšu aj rodinnú anamnézu, prekonané ochorenia, operácie, alergie a podobne. 

Do tehotenskej knižky sa zaznamenáva i telesná hmotnosť, krvný tlak, údaje o dĺžke menštruačného cyklu, deň začiatku poslednej menštruácie (využíva sa pri výpočte orientačného termínu pôrodu), ako aj predpokladaný deň, kedy nastane pôrod.

 

Prvotrimestrálny screening: Je povinný? 

V 10. až 12. týždni je tiež možné absolvovať tzv. prvotrimestrálny screening na zistenie chromozomálnych chýb, ktorý však nie je hradený zdravotnou poisťovňou a nie je ani povinný. 

Vykonáva sa kombináciou odberu krvi a ultrazvukovým vyšetrením. Možno ním zistiť odchýlky vo vývoji plodu, hroziace choroby a postihnutia. Vykonáva sa na špecializovanom pracovisku. 

Pri troche šťastia, teda v prípade, že je bábätko dobre otočené a ultrazvuk vykonáva odborník, môžete v tomto období zistiť, či pod srdcom nosíte chlapčeka alebo dievčatko. Samozrejme, nemusí ísť ešte o 100%-nú spoľahlivosť.  

Tehotenstvo

Vyšetrenia v druhom trimestri tehotenstva (od 12. do 27. týždňa)

V 16. týždni tehotenstva prichádza na rad odber krvi na screening chromozomálnych chýb, tzv. tripple test alebo aj genetické vyšetrenie.

Počas neho sa zisťujú hodnoty viacerých špecifických látok nachádzajúcich sa v krvi a na základe zistení sa následne stanovuje pravdepodobnosť možného rizika vrodených chýb a postihnutí plodu. 

Ide však len o pravdepodobnosť, ktorú ovplyvňuje napríklad i vyšší vek matky, teda pozitívny tripple test automaticky nemusí znamenať postihnutie bábätka.

V prípade pozitivity tohto testu môžete absolvovať amniocentézu, teda odber plodovej vody, ktorý možné riziko dokáže veľmi spoľahlivo potvrdiť alebo vyvrátiť.

Možno taktiež absolvovať aj rozšírené, tzv. trisomy testy, ktoré ale nie sú hradené zo zdravotného poisťovňa a ich cena sa zvykne pohybovať okolo sumy 350 až 400 €. 

Podľa gynekológa MUDr. Daniela Kelija: “Tripple test sa vyšetruje štandardne u každej pacientky v 16. - 17. týždni tehotenstva. Je to pacientkou neplatené vyšetrenie. Niektorí lekári to však už považujú za obsolentné vyšetrenie. PTS (prvotrimestrálny screening), ako aj Trisomy test sú platené vyšetrenia, ktoré majú ale vyššiu výpovednú hodnotu, ako Tripple test.”

Druhotrimestrálny screening odhalí možné vrodené vývojové chyby

V druhom trimestri okolo 20. týždňa tehotenstva vás čaká druhé veľké ultrazvukové vyšetrenie.

To jednak realizuje aj váš gynekológ vo svojej ambulancii, no zároveň vám vopred odporučí objednať sa na toto vyšetrenie na špecializované pracovisko

Ide o tzv. druhotrimestrálny screening, ktorého úlohou je tiež odhalenie vývojových chýb, možných postihnutí či anomálií dieťatka.

Väčšina pracovísk navyše umožňuje i prítomnosť otca dieťaťa počas vyšetrenia, čo často býva nezabudnuteľným zážitkom pre oboch nastávajúcich rodičov. V tomto období tiež môžete očakávať potvrdenie pohlavia vášho bábätka

Rovnako ako prvotrimestrálny screening ani ten druhotrimestrálny nie je hradený zo zdravotného poistenia a nie je taktiež povinný, ale odporúčaný. 


Glukózový test v tehotenstve: Ako prebieha?

V druhom trimestri sa nevyhnete ani testu na tehotenskú cukrovku, ktorý by sa mal uskutočniť v rozmedzí od 24. tt po 28 tt. 

Ide o orálny glukózový tolerančný test (oOGT), ktorý by mal byť vykonávaný v diabetologickej ambulancii, do ktorej vás odošle váš gynekológ. 

V deň testu vám ráno nalačno v ambulancii odoberú krv na zistenie hladiny glykémie. Následne je potrebné vypiť glukózový roztok a o hodinu znova absolvovať odber krvi. 

O ďalšiu hodinu vám odoberú znova krv a potom čakáte na vyhodnotenie výsledkov. Zisťuje sa hladina cukru v krvi a to, ako si telo s cukrom dokáže poradiť.

V prípade zvýšených hodnôt vás čaká špeciálna diéta, počas ktorej je nutné strážiť si množstvo prijatých sacharidov. Pokiaľ sú namerané hodnoty cukru veľmi vysoké, môže vás čakať i liečba inzulínom. 

Podľa gynekológa doc. MUDr. Jozefa Záhumenského, PhD.: “V súčasnosti sa za jediný platný test považuje glukózo tolerančný test po vypití 75 g glukózy a dôležitá hodnota je za 2 hodiny.”


Vyšetrenia v treťom trimestri tehotenstva (od 28. až 40. týždňa)

V 30. až 32. týždni je čas na tretie veľké ultrazvukové vyšetrenie, počas ktorého lekár stanovuje polohu bábätku v maternici, meria sa množstvo plodovej vody a zisťuje sa i umiestnenie placenty.

Zisťujú sa tiež miery bábätka, na základe ktorých možno vypočítať približnú aktuálnu hmotnosť. Okrem váženia, vyšetrenia moču a merania tlaku vás znova čaká odber krvi, ktorý je zameraný na odhalenie prípadnej možnej anémie.

Kontroly v tehotenstve

Pripraviť sa treba už aj na vaginálne vyšetrenie, prostredníctvom ktorého sa pohmatom cez vagínu zisťuje stav krčka maternice, ktorý je taktiež veľmi dôležitým ukazovateľom správne prebiehajúcej gravidity. 

Na základe tohto vyšetrenia totiž môže váš gynekológ zistiť, či sa neotvárate a teda nehrozí vám predčasný pôrod. 

Veľké ultrazvukové vyšetrenie absolvujete u svojho gynekológa, no navštíviť tiež môžete špecializované centrum, v ktorom vykonávajú tzv. treťotrimestrálny screening

Počas neho bývajú merané i tzv. prietoky poukazujúce na funkčnosť placenty, ako aj pupočníka, ktoré sú dôležité pre prosperovanie bábätka v maternici. 


Ster z pošvy - prečo sa vykonáva?

Okolo 35. až 38. týždňa by ste mali absolvovať aj ster pošvy, ktorým sa zisťuje prítomnosť streptokoka skupiny B

Jeho odhalenie je dôležité, nakoľko hrozí počas vaginálneho pôrodu nakazenie bábätka. Aby sa tomu predišlo, rodiacej matke sú preventívne podávané antibiotiká.


EKG v tehotenstve - áno či nie?

Jedným z vyšetrení, ktoré v tehotnosti absolvujú iba niektoré mamičky, je EKG. Nie všetci gynekológovia naň totiž svoje tehotné pacientky odosielajú. 

Je však dobré absolvovať ho pre správne overenie činnosti srdca budúcej rodičky, aby sa predišlo možným komplikáciám pri pôrode. 


Blížite sa do finále! Návšteva poradní každý týždeň

Približne od 37. týždňa začína mamička v očakávaní navštevovať poradne v pôrodnici, ktorú si vybrala pre pôrod svojho dieťatka. 

Poradne však už prebiehajú každý týždeň a sleduje sa počas nich stav dieťatka i stav matky.

Vykonáva sa i vyšetrenie kardiotokografom, počas ktorého sa sleduje činnosť maternice i srdcová činnosť dieťatka. Medzi mamičkami sa toto vyšetrenie zvykne nazývať pásy.

Už viete aké meno dáte bábätku? Inšpirujte menami, ktoré sú na Slovensku posledné roky najpopulárnejšie.

 

Aké vyšetrenia by ste ešte mali absolvovať v tehotenstve? Nezabudnite na zuby i preventívnu prehliadku!

Kedysi sa vravievalo, že každé tehotenstvo stojí ženu jeden zub. Venujte preto vašim zubom počas tehotenstva zvýšenú pozornosť a nezabudnite absolvovať preventívnu prehliadku u zubára. 

Zo zákona má na ňu tehotná žena dokonca nárok dvakrát ročne. 

Ukázať by ste sa mali aj vášmu obvodnému lekárovi a v prípade, že máte absolvovať preventívnu prehliadku, tehotenstvo nie je dôvodom na jej odklad. 


Sú vyšetrenia v tehotenstve povinné?

Žiadne z vyšetrení, ktoré vám gynekológ počas tehotenstva navrhne, nie je povinné. Máte teda možnosť odmietnuť či už vaginálne vyšetrenie, ster, tripple test alebo aj amniocentézu.

Ani samotné poradne nie sú pre tehotnú ženu povinné. 

Mali by ste však vedieť, že pokiaľ tehotná žena nechodí pravidelne od ukončeného 4. mesiaca až po pôrod na poradne, nemá nárok na príspevok pri narodení dieťatka.

Nevraviac o tom, že tým vedome ohrozuje život ešte svojho nenarodeného bábätka, ako aj ten svoj. 


Použité zdroje:

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.