Nápadité zariadenie detskej izby pre dve deti

Zariadenie pre dve deti

Dve deti - jedna malá izba. Neriešiteľný problém? Ale kdeže. Aj detská izba pre dve deti sa dá zariadiť k spokojnosti oboch jej obyvateľov. A to aj v prípade malého priestoru, či panelákovej “kutice”. Poradíme, ako na to. 


Na čo myslieť pri zariaďovaní izby pre dve deti 

Hoci by niekto mohol namietať, že každé dieťa má právo na súkromie a zaslúži si vlastnú detskú izbu, riešenie v podobe spoločnej detskej izby pre dve deti vôbec nemusí byť až také zlé.

Stačí, pokiaľ budete pri zariaďovaní izby rešpektovať právo na súkromie a doprajete každému dieťaťu vlastnú posteľ, stolík a kúsok vlastného priestoru. 

Izba pre dve dievčatá

Aby bolo zariadenie detskej izby účelné a funkčné, predtým, ako sa pustíte do zariaďovania detskej izby pre dve ratolesti, zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami:

  • Ako rozdeliť priestor detskej izby?
  • Aké farby potešia obe deti?
  • Koľko majú deti hračiek, oblečenia, knižiek…?
  • Bude plánované zariadenie detskej izby vyhovovať obom deťom aj s pribúdajúcim vekom?
  • Bude mať každé dieťa v izbe svoj súkromný priestor? 

Náš TIP: Pozrite si akciové ceny nábytku na Moebelix.sk. Ponuku nájdete tu.

Nábytok, o ktorý by sa deti nemali deliť 

Kým skrine a poličky môžu mať deti aj spoločné, posteľ a písací stolík by ste im mali dopriať vlastný.

Rozhodne deťom nekupujte dvojlôžkovú posteľ, v ktorej budú spávať spoločne. Aj priestor na písanie domácich úloh zabezpečte deťom samostatný.

Nebolo by fér, keby museli čakať jeden na druhého, kedy si budú môcť písať domáce úlohy. 

Pri plánovaní izby pre dve deti berte ohľad aj na to, či zariaďujete izbu dvom bratom sestrám, alebo bračekovi a sestre.

Taktiež zohľadnite aj vekový rozdiel medzi deťmi. Ideálnym riešením je vytvorenie v izbe vlastného priestoru pre každé z detí.

V prípade podobne veľkých detí im môžete vytvoriť spoločný priestor na hranie, ale spať a kresliť/učiť sa by mali samostatne. Naučíte ich tak vzájomnej tolerancii. 


Ako zariadiť izbu pre dve deti

Zariadenie detskej izby je potrebné prispôsobiť nielen počtu detí a ich veku, ale aj tvaru detskej izby, rozloženiu okien a veľkosti miestnosti. 

Nezabudnite sa uistiť predtým, ako sa pustíte do dolaďovanie detskej izby dekoratívnymi predmetmi, že izba spĺňa všetky požiadavky na funkčnosť a pohodlie - je v nej dostatok svetla (prirodzené svetlo + svietidlá), máte zabezpečený kvalitný nábytok s dostatočným úložným priestorom a pohodlné postele

Izba pre dve deti

Keď veľkosť priestoru hrá proti vám - ako zariadiť malú izbu pre dve deti

V prípade malej detskej izby najviac priestoru ušetríte kúpou vhodnej postele. Ideálnym typom detskej postele do malých priestorov bude nepochybne poschodová posteľ.

Klasická poschodová posteľ zaberie približne 2,5 x 1,5 metra. Dnešné moderné poschodové postele navyše majú často aj zabudované úložné priestory, vďaka čomu získate dva v jednom. 

Pri výbere poschodovej postele do detskej izby nezabudnite, že dieťa ktoré spí na vrchu, by malo mať nad hlavou ešte priestor približne 50 cm.

Veľkú pozornosť venujte aj bezpečnostným prvkom - vyššie priečky, napevno pripevnený rebrík a oblé hrany. 

V prípade, ak máte v izbe nízke stropy, alebo nechcete poschodovú posteľ z iného dôvodu, najviac priestoru v detskej izbe získate tak, že postele umiestnite do rohu v tvare písmena L

Keď máte dostatok priestoru na detskú izbu pre dve deti

V prípade, ak máte pre dve deti k dispozícii väčšiu izbu, ide o ideálny stav. Základom je, aby každé dieťa malo v izbe svoju posteľ a pracovný kútik

V prípade starších detí, ktoré už potrebujú aj istú mieru súkromia, by ste mali uvažovať o rozdelení detskej izby. Nie, nemusíte v strede izby murovať priečku. 

Predelenie detskej izby dosiahnete napríklad vďaka vysokej polici, ktorá siaha od podlahy až po strop. 

Tipy, ktoré vám uľahčia zariaďovanie izby pre dve deti 

Na to, aby ste vytvorili pohodlné kráľovstvo pre dve deti nepotrebujete ani veľa peňazí. Stačí sa len pri zariaďovaní izby pre deti poriadne zamyslieť a nebáť sa popustiť uzdu fantázii


Nábytok

Vhodný nábytok do detskej izby je vstavaný nábytok v svetlých farbách. Svetlé farby opticky zväčšia aj malú miestnosť a deti sa v nej nebudú cítiť stiesnene

Okrem dvoch postelí a písacích stolíkov, by detská izba mala mať aspoň veľkú skriňu na oblečenie predeliteľnú na 2 časti, alebo 2 samostatné skrine na oblečenie, policu na knižky, hračky a ďalšie pomôcky. 

Zrkadlá

Pri starších deťoch môžete pri zariaďovaní detskej izby využiť aj zrkadlo. Skriňa so zrkadlom, či zrkadlo na stene vytvoria pocit väčšieho priestoru.

Najlepšie miesto pre zrkadlo je tak, aby malo možnosť odrážať svetlo z okna. 


Osvetlenie

Doprajte deťom v izbe dostatok svetla. A to ako denného, tak aj pridaného pomocou svietidiel.

Kúpte každému dieťaťu aj nočnú lampu, aby v prípade potreby nemuselo obťažovať súrodenca rozsvecovaním hlavného svetla. Lampa by sa mala nachádzať aj na pracovnom stole každého z detí

Náš TIP: Širokú ponuku svietidiel za výborné ceny nájdete v eshope MerkuryMarket.sk.

Vytvorenie súkromia

Súkromie môžete deťom vytvoriť aj jednoduchým závesom alebo paravánom.

V prípade dostatočného priestoru bude najlepšou možnosťou vysoká knižnica siahajúca od podlahy až po strop. Získate tak dostatok úložného priestoru a zároveň aj dostatok súkromia v každej časti izby. 

Prispôsobenie malej izby dvom deťom sa zdá byť ťažký oriešok. No vďaka dnešným moderným nábytkom, to už vôbec nie je taký problém.

 V prípade, ak si s rozdelením detskej izby neviete dať rady, môžete o pomoc požiadať aj bytového architekta, ktorý vám pomôže vymyslieť vlastný priestor pre každé dieťa. 

Ale ak ste čo i len trochu šikovnejší, postačí vám meter, papier a ceruzka, prípadne počítačový program, a navrhovanie detskej izby sa môže začať.

Zo začiatku to bude možno pripomínať tetris, no vďaka širokej ponuke nábytku do detskej izby a rôznych doplnkov nájdete vhodné riešenie ako pre malú panelákovú izbu aj pre veľkú izbu, ktorú môžete rozdeliť pre obe deti. 

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.