Ako vybrať darček – 30+ tipov na darček pre dievča

Ako vybrať darček pre dievča

Čím obdarovať malú slečnu? Bábikou. Takto premýšľa 90% rodiny, priateľov a známych. A tak sa dievčenské detské izby zapĺňajú bábikami všetkého druhu rýchlejšie ako ich majiteľky stíhajú vyrásť z plienok.

Na trhu pritom nájdete širokú ponuku hračiek a darčekov pre dievčatá každého veku. Pre inšpiráciu vám prinášame malú ochutnávku.

Najlepšie darčeky pre deti v 2023

Ktoré darčeky sú teraz IN? Tu sú naše super tipy

Nestačilo? Pozrite si našich 50 tipov na vianočné darčeky.

Náš TIP: Bábiku s menom sme poriadne otestovali a naše dojmy popísali v tejto recenzii.

Tipy na darčeky pre dievčatá podľa veku

Pre ľahšiu orientáciu sme darčeky rozdelili podľa veku dieťaťa.


Pre dievčatko do jedného roka

Bezkonkurenčne najlepšími darčekmi pre dojčatáhračky, ktoré podporujú ich rozvoj. Aby hračka dieťatko v tomto veku zaujala, musí upútať jeho zmysly. V kurze sú teda pestrofarebné a zvukové hračky.

Do úvahy však prichádza aj všetko, čo sa dá ochutnávať a spoznávať ústami. V tomto veku je obzvlášť dôležité dbať na kvalitu hračky. Nebezpečné sú lacné plasty, toxické farby a hračky obsahujúce malé časti.

Psíkov diaľkový ovládač

Psíkov ovládač

Jedna z najobľúbenejších hračiek na aktuálnom trhu. Populárny výrobca interaktívnych hračiek pre najmenších Fisher-Price ani v tomto prípade nesklamal kvalitou. Diaľkový ovládač plný aktivít a piesní je vyrobený z kvalitného materiálu.

Malú slečnu upúta nielen farebnosťou, ale aj krásnymi detskými pesničkami, svetielkami a veselou hudbou.

Penové puzzle

Penové puzzle

Nie, naozaj nie je na mieste očakávať, že dieťa do jedného roka bude vedieť skladať puzzle. Táto obľúbená pomôcka však spĺňa i funkciu praktickej podložky. Pre zdravý motorický vývin dieťaťa do jedného roka je pobyt na zemi nesmierne dôležitý.

Obľúbené penové puzzle má veľmi dobré termoizolačné vlastnosti, okrem toho je mäkučké a vďaka farebnosti pre dieťatko veľmi pútavé.

Hovoriaca psíkova sestrička

Psíkova sestrička

Psík, ktorý učí deti hrou. Ďalší bestseller medzi hračkami pre najmenších. Roztomilá hovoriaca psíkova sestrička v sebe ukrýva bohatý repertoár fráz a veselých pesničiek, ktoré sa spúšťajú pri dotyku dieťatka.

Možnosť voľby rôznych úrovní učenia a hrania spôsobí, že psík sa stane verným priateľom vášho dieťatka na dlhé dlhé obdobie.

Hracia deka s hrazdičkou

Hracia deka

Napriek tomu, že využitie hracej deky sa počíta na týždne až mesiace, medzi mamičkami malých detí je tento detský sortiment stále obľúbenejší. Z jednoduchého dôvodu. Detičky pobyt v hracej deke jednoducho milujú.

Bezpečný priestor plný hračiek a podnetov im prináša skvelé miesto pre hru a učenie. Hraciu deku využijete približne do obdobia, kým dieťatko nezačne liezť. Potom sa už vydá objavovať aj svet mimo nej.

Interaktívny stolček

Drevený interaktívny stolík

Stolík plný zaujímavých a pútavých aktivít je vynikajúcim darčekom napríklad aj k prvým narodeninám. Veľa zaujímavých aktivít zaujme dieťatko na dlhý čas a prinesú mu nielen radosť z hry, ale aj priestor pre rozvoj a učenie.

V čase, keď sa dojča začne stavať na nohy, poslúži mu ako stabilná opora.

Spací vak

Spací vak pre deti

Niekedy v období prvého roka rieši väčšina rodičov dilemu pohodlného spánku bábätka. Dieťatko je už príliš veľké na to, aby spalo v zavinovačke, ale príliš malé na paplónik. Vtedy je skvelým praktickým darčekom spací vak.

Poskytuje pohodlný a bezpečný priestor pre spánok. Malú slečnu nijako neobmedzuje v pohybe a spoľahlivo ju chráni pred chladom počas celej noci.

Ďalšie tipy na darček pre dievčatko do 1 roka


Pre dievčatko do troch rokov

Obdobie do troch rokov veku je obdobím rýchleho rozvoja a učenia. Bábätko sa v tomto veku doslova mení na malú slečnu a jeho hra prechádza od jednoduchej manipulácie s predmetmi k zábavnej činnosti, pri ktorej sa už uplatňuje aj nápodoba a spolupráca.

Detičky sú v tomto období aktívne, iniciatívne, s radosťou poznávajú svet a milujú pohyb.

Trojkolka s vodiacou tyčou

Detská trojkolka

Trojkolka je skvelým dopravným prostriedkom do exteriéru. Menším detičkám vďaka vodiacej tyči spoľahlivo nahradí kočík. Ako náhle zvládne slečna sama šliapať do pedálov, vodiacu tyč je možné odobrať a trojkolka sa stane zábavným dopravným prostriedkom.

Bábika

Bábika pre dievčatá

Niekedy vo veku do troch rokov nastáva aj ten správny čas na prvú bábiku. Tá by však ešte mala napĺňať pomerne prísne bezpečnostné kritériá. Obzvlášť vhodné sú v tomto veku mäkučké handrové bábiky. Bábika by nemala obsahovať malé časti ani ostré hrany.

Lego DUPLO

Lego duplo Minnie

Stavebnice istotne nie sú výsostne chlapčenskou doménou. Dokazuje to populárny výrobca Lego, ktorý už vo svojej edícii Duplo pre najmenších ponúka aj dievčenské variácie.

Stavebnice ponúkajú okrem množstva ohromnej zábavy aj podnety pre rozvoj priestorovej predstavivosti a jemnej motoriky.

Odrážadlo pre dievčatá

Odrážadlo

Odrážadlo je prvý dopravný prostriedok, s ktorým sa malá princezná dokáže pohybovať úplne sama. Väčšina dievčat si to v tomto veku doslova užíva. Trojkolesové odrážadlo v dievčenskej farbe je preto skvelým darčekom využiteľným doma i vonku.

Pieskovisko

Pieskovisko pre deti

Skvelým tradičným darčekom do exteriéru je pieskovisko. Každá malá slečna rada vypeká lákavé pieskové koláčiky. S pomocou mamičky či otecka zaiste zvládne aj nejaký ten hrad z piesku.

Hra s pieskom podporuje rozvoj jemnej motoriky, priestorovej predstavivosti a má aj relaxačné a upokojujúce účinky. Nevýhodou exteriérového pieskoviska je jeho sezónne využitie.

Interaktívna vkladačka

Interaktívna vkladačka

Takzvané vkladačky sú nesmierne populárne vďaka svojmu výukovému charakteru. Dieťatko sa pri hre pokúša vhodiť geometrické tvary do správnych otvorov a tým si precvičuje jemnú motoriku, predstavivosť, ale aj logické príčinno-dôsledkové myslenie.

V posledných rokoch sa mimoriadnej obľube tešia vkladačky, ktoré sú farebné a majú aj edukačný charakter. Učia deti napríklad farby a tvary.

Ďalšie tipy na darček pre dievčatko od 2 do 3 rokov


Pre dievčatko do šesť rokov

Šikovné škôlkárky už dokážu byť pri hre veľmi kreatívne a samostatné. Obdobie od troch do šiestich rokov je považované za zlatý vek detskej hry práve vďaka fantázii, ktorá v tomto veku nemá hraníc. Hračka je v tomto období skutočne ideálnym darčekom.

Kočík pre bábiky

Detský kočík pre bábiky

Rozkošný kočík pre bábiky by určite nemal chýbať v žiadnej dievčenskej detskej izbe. Ak vaša malá princezná ešte ten svoj nemá, práve tento vek je mimoriadne vhodný pre jeho kúpu. Dievčatá sú veľmi starostlivé a rady pri hre napodobňujú mamičku.

Domček pre bábiky

Domček pre bábiky

Ďalší z veľmi obľúbených darčekov ideálnych pre slečny škôlkárky. Domček pre bábiky ponúka nekonečné možnosti pre hru a zábavu osamote či s kamarátkami. Malé bábiky majú v krásnom domčeku svoje miesto pre stolovanie, zábavu i odpočinok.

Takáto hra rozvíja detskú kreativitu a má i terapeutické účinky. Dieťa môže do neživých bábik premietať svoje každodenné starosti i radosti a tým ventilovať silné emócie, ktoré prežíva.

Odrážadlo PUKY

Odrážadlo PUKY

Detičky sú v predškolskom veku veľmi aktívne, pohyblivé a manuálne šikovné. Práve toto obdobie je skvelým časom na kúpu odrážadla zn.PUKY, na ktorom sa malá slečna zaiste bez problémov naučí udržať pri jazde rovnováhu.

Odrážadlo v roztomilej dievčenskej farbe jej určite vyčaruje úsmev na tvári. Podnecuje rozvoj hrubej motoriky a koordinácie.

Detský bicykel s pomocnými kolieskami

Dievčenský bicykel

V období predškolského veku nastáva aj skvelý čas na prvý bicykel, samozrejme, v roztomilom dievčenskom prevedení. Z hľadiska bezpečnosti sú ešte primerané pomocné kolieska, ktoré dieťatko spoľahlivo zaistia. Hneď ako si dievčatko zvykne na jazdu na bicykli, vyskúšame pomocné kolieska odmontovať.

NÁŠ TIP: Ak sa rozhodnete pre kúpu bicykla, určite nezabudnite na cyklistickú prilbu.

Bábika Baby Born

Bábika Baby born

Hra s bábikami naberá v tomto období nový rozmer. Vďaka bohatej fantázii a motorickej šikovnosti sa už dievčatká dokážu s bábikami hrať pomerne realisticky a starostlivosť o ne im robí nesmiernu radosť.

Preto sú v tomto období mimoriadne vhodné realistické bábiky s funkciami typu Baby Born ako aj všetko príslušenstvo ako kŕmiace a prebaľovacie potreby, oblečenie pre bábiky a podobne.

Kuchynka pre deti

Detské kuchynky

Dievčatká sa v tomto veku mimoriadne túžia podobať svojim dospelým vzorom. Ich hra má charakter nápodoby a napodobňujú najčastejšie mamičku. Preto sa kuchynka, v ktorej môžu vyvárať a vypekať tie najlákavejšie dobroty, stáva v tomto veku skvelým darčekom.

Ak ju postavíte malej slečne priamo vo vašej kuchyni, iste zažijete pri spoločnom varení veľa zábavy.

Ďalšie tipy na darček pre dievča od 4 do 6 rokov


Pre mladšie školáčky

Malá školáčka vyniká v tvorivosti. Väčšina dievčat v tomto veku nachádza radosť v kreatívnych a umeleckých činnostiach ako je kreslenie, modelovanie, maľovanie, ale napríklad aj hra na hudobný nástroj. Deti milujú vytvárať obrázky, náramky či iné šperky.

Okrem toho trávia radi čas v spoločnosti a malé princezné sa, samozrejme, túžia páčiť. Na rad preto prichádzajú aj spoločenské hry a nejaká tá detské kozmetika, doplnky či sponky.

Set vlasových doplnkov

Set do vlasov

Vlasy sú korunou krásy aj malých parádnic. Preto zaručene zabodujete súpravou vlasových doplnkov napríklad aj s motívom obľúbenej rozprávky. Čelenky, sponky, gumičky, všetko, čo umožní vyčarovať kreatívne účesy, je v tomto veku na mieste.

Súprava pre výrobu náramkov

Korálky pre dievčatá

Vytváranie náramkov a iných šperkov podľa vlastných predstáv prináša dievčatám v tomto veku dvojnásobnú radosť. Teší ich samotný proces navrhovania a tvorby ako aj možnosť prezentovať sa svojimi dielami a páčiť sa.

Korálky sa preto tešia mimoriadnej obľube. Práca s nimi je pomerne jednoduchá a výsledky sú ohromné.

Detský šijací stroj

Detský šijací stroj

Každá malá módna návrhárka si príde na svoje. V ponuke hračkárstiev je detský šijací stroj, ktorý prináša skutočne realistické výsledky. Umožňuje zošívať látky, ale aj dekorovať. 

Malá krajčírka na ňom ušije nielen oblečenie pre bábiky, ale zaiste aj nejaký ten módny doplnok pre seba či pre kamarátky.

Detské smart hodinky

Smart hodinky pre deti

Väčšina dievčat v tomto veku svojim záujmom o moderné technické vymoženosti za chlapcami nijako nezaostáva.

Smart hodinky v detskom dizajne ich preto zaručene potešia a prekvapia širokou ponukou zábavných funkcií ako je natáčanie videa, fotenie či nahrávanie zvuku alebo portfólio hier. Rodičia zaiste ocenia praktický pohybový snímač.

Spoločenská hra Monopoly

Hra Monopoly

Celosvetovo populárna spoločenská hra Monopoly v slovenskom jazyku sa zaiste postará o skvelú zábavu nielen pre malú školáčku, ale aj pre celú rodinu. Obchodovanie, nakupovanie a predávanie precvičuje schopnosť plánovať, strategické a logické myslenie.

Hranie spoločenských hier vo všeobecnosti predstavuje výborný spôsob spoločného trávenia času rodičov a detí, podporuje vzájomnú komunikáciu a vzťahy.

Knižky pre dievčatá

Knihy pre deti

Knižka je výborným darčekom v každom veku. Dievčatá v tomto období obzvlášť milujú knižky, ktoré rozprávajú príbehy im podobných detí.

Knižky o malých hrdinkách, ktoré prekonávajú bežné každodenné starosti a popri tom zažívajú neuveriteľné dobrodružstvá. Otvárajú im nové obzory, podnecujú fantazírovanie a snívanie a samozrejme, rozširujú slovnú zásobu.

Ďalšie tipy na darček pre dievča od 7 do 10 rokov


Pre staršie školáčky

Staršia školáčka je už naozajstná slečna. Má svoje záujmy a preferencie, ktoré sa pri výbere darčeka oplatí poznať. Vo všeobecnosti sa dievčatá v tomto veku postupne prestávajú hrať v pravom zmysle slova.

S pubertou prichádza aj čiastočné ochudobnenie fantázie, ostych a zníženie záujmu o tvorivú činnosť. Potešiť dievča v tomto veku darčekom je naozaj veľmi ťažké.

Korčule s vymeniteľným podvozkom

Korčule na zimu aj leto

V lete na kolieskach, v zime na ostrí. Korčule využiteľné v každom ročnom období sú bezpochyby skvelým darčekom. Dievčatá v tomto veku milujú pohybové a športové aktivity.

Korčuľovanie prináša množstvo zábavy v každom ročnom období. Pre deti vám odporúčame voliť regulovateľné modely.

Žehlička na vlasy

Žehlička na vlasy

Obdobie prichádzajúcej puberty je obdobím, keď sa každé dievča túži páčiť. Úprava vlasov je často dôležitejšia ako čokoľvek iné. Väčšina slečien s dlhými vlasmi preto ocení kvalitnú žehličku, ktorá im pomôže vykúzliť dokonalý hladký účes rýchlo a jednoducho.

Zábavná spoločenská hra

Hra Activity

Rodičia v tomto veku nie sú v kurze a na rad prichádza zábava v kruhu priateľov. Skvelým darčekom sú preto zábavné spoločenské hry, ktoré výborne poslúžia na narodeninových oslavách alebo ako spestrenie dlhého piatkového večera.

Nie je nič horšie ako mať doma kamošky a nemať ich čím zabaviť. V tomto veku určite.

Parfum pre dievča

parfum

Kozmetika je vo všeobecnosti obľúbeným darčekom. U mladej slečny je pomerne bezpečnou voľbou parfum. Ak siahnete po ľahkej, nie príliš korenistej, skôr kvetinovej vôni, nemali by ste stúpiť vedľa.

Drobné šperky

šperk pre deti

Chcete potešiť ženu? Darujte jej šperk. Áno, platí to už aj u malých žien. Na mieste sú, samozrejme, trošku iné šperky ako u zrelých dám.

Nemusí ísť o nijaké drahé kúsky. In je bižutéria, ale napríklad aj šperky z chirurgickej ocele alebo Swarovski crystals. Šperky pre mladú slečnu by mali byť skôr jednoduché, ľahké, hravé, nie príliš luxusné a prezdobené.

Školský batoh

Školský batoh

Školská taška spĺňa u starších školáčok aj funkciu módneho doplnku. Väčšina dievčat potrebuje, ale hlavne chce na druhom stupni nový školský batoh a zväčša nie jeden.

Ten by mal byť vkusný, ale zároveň musí spĺňať aj praktickú funkciu. Detaily ako vrecko na mobil či otvor na slúchadlá by mali byť samozrejmosťou.

Ďalšie tipy na darček pre dievča od 11 do 14 rokov


Užitočné rady na záver alebo na čo nezabúdať pri výbere darčeka pre dievčatko:

  • Malá slečna má svoje priania a záujmy. Ak ich nepoznáte, pokúste sa ich zistiť skôr než začnete s výberom darčeka.
  • Ak kupujete hračku, dbajte na kvalitu. Čím je dieťa menšie, tým je pre neho nekvalitná hračka nebezpečnejšia.
  • Pri výbere hračky dbajte na výrobcom uvádzané vekové obmedzenia. Hračky určené starším deťom môžu byť pre malé slečny nebezpečné a naopak hračky pre mladšie deti budú pre školáčky nezaujímavé.
  • Dievčatá obzvlášť teší estetická stránka hračiek a darčekov. Nezabúdajte však, že z hľadiska využitia je dôležitá aj funkčnosť. Pre malé slečny preto vyberajte hračky tvorivé, využiteľné a na pohľad krásne.
  • Popri komerčných hračkách známych z televíznych seriálov, videí a rozprávok nezabúdajte ani na tradičné hračky, ktoré sa stále tešia veľkej obľube.

Náš tip: Prečítajte si aj 30 tipov na darček pre chlapca.

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.