Ako vybrať darček – 30 tipov na darček pre chlapca

darčeky pre chlapca

Obdarovanie dieťaťa je pravdepodobne tým najkrajším rituálom darovania na svete.

Deti sú vďačné, úprimné a spontánne. Ako ale pre ne vybrať ten pravý darček zo širokej ponuky predajcov?

Najlepšie darčeky pre deti v 2023

Inšpirujte sa našimi tipmi na darčeky, ktorými by ste tento rok mali zabodovať.

Nestačilo? Pozrite si našich 50 tipov na vianočné darčeky.

NÁŠ TIP: Hľadáte zmysluplné hračky pre deti pre najmenších? Nakuknite do nášho e-shopu.

Tipy na darčeky pre chlapcov podľa veku

Pre ľahšiu orientáciu sme darčeky rozdelili podľa veku dieťaťa.


Pre chlapca do jedného roka

Pre chlapcov do jedného roka vyberajte hračky poskytujúce dostatok zmyslových podnetov.

Dieťa v tomto veku sa ešte nedokáže hrať kooperatívne ani nápodobou. Vníma to, čo je tu a teraz, zaujímajú ho výrazné zrakové, sluchové a hmatové podnety.

Hračky stimulujúce zmysly u neho vyvolávajú radosť a súčasne stimulujú jeho rozvoj.

Hracia deka s hrazdičkou

detské hracie deky

Hraciu deku využijete pre dieťatko v období zhruba od 2-3 mesiacov približne do veku, kýmdojča nezačne loziť. Hracie deky poskytujú bezpečný, útulný priestor a množstvo podnetov pre hru a učenie.

Pyramída

Stohovacia skladačka

Pyramídy s kruhmi rôznej veľkosti, ktoré sa navliekajú na stredný kužeľ, sú medzi deťmi do jedného roka veľmi obľúbené.

Podnecujú rozvoj jemnej motoriky, ich farebnosť stimuluje zrakové vnímanie a príjemné, bezpečné plastové kruhy skúmajú deti radi aj ústami.

Kocka s aktivitami

Kocka plná aktivít

Ďalšia z radu veľmi jednoduchých a populárnych hračiek. Kocka, ktorej každá strana ponúka iný podnet pre hru.

Tieto kocky plné aktivít zväčša obsahujú zrkadielka, hrkálky a rôzne iné pútavé aktivity.

Interaktívna hračka Spievaj si so psíkom

Hovoriaci robot

Interaktívne hračky sú pre deti tohto veku veľmi obľúbenou voľbou. Vydávajú zvuky, spievajú piesne, hovoria vety, svietia.

Deti motivujú k hre, aktivite a k učeniu. Stimulujú rozvoj reči, motoriky a osvojovanie nových informácií.

Prvé autíčko: Auto miešačka

automiešačka pre deti

Áno, už v tomto veku je u chlapcov ten správny čas na kúpu prvého autíčka, hoci zlaté motoristické obdobie ešte len príde. Autíčko pre dieťa do jedného roka by však malo mať svoje špecifiká.

Malo by byť pevnejšie, bez malých dielov, hladkého alebo zaobleného tvaru bez ostrých hrán a samozrejme pestrofarebné. Obľúbené sú autá svietiace, hrajúce alebo poskytujúce iné zmyslové podnety.

Ďalšie tipy na darček pre chlapca do 1 roka


Pre chlapca do troch rokov

Hra chlapcov do troch rokov sa už neobmedzuje len na jednoduchú manipuláciu s hračkami.

Začínajú pri hre spolupracovať, rozvíjajú si fantáziu a postupne v hre využívajú napodobňovanie – hrajú sa na niečo (napr. na smetiarov).

Môj prvý vláčik

Lego Môj prvý vláčik

Malý rušňovodič potrebuje svoj prvý vlak presne v tomto veku. Vlaková dráha so samostatne sa pohybujúcim rušňom so zvukovými efektmi nemôže v chlapčenskej detskej izbe chýbať.

Vlak vrátane koľajníc si každý rušňovodič poskladá sám a tak okrem nekonečnej zábavy poskytuje vláčik aj možnosti pre rozvoj predstavivosti a jemnej motoriky.

Hasičské auto

Detské požiarnícke auto

Hasičská technika je veľká, pútavá a zaujímavá. Pravdepodobne neexistuje chlapec, ktorý by v tomto veku netúžil byť statočným hasičom.

Hasičské auto s realistickými zvukmi a svetlami, s výsuvným rebríkom, či dokonca s ozajstnou vodnou striekačkou ponúka možnosti pre celé hodiny hry a zábavy.

Staviteľská sada

Bob staviteľ

Ak má otecko doma vŕtačku, nemal by ani malý pomocník v tejto oblasti strádať.

Chlapci vždy radi pomáhajú s drobnými domácimi opravami. Práve preto je jednoduchší kutilský kufrík obľúbenou hračkou malých pomocníkov už v tomto veku. Vhodné sú, samozrejme, modely s väčšími dielmi.

Dvojkolesové odrážadlo

Detské odrážadlo

Dieťa po druhom roku je už pripravené učiť sa jazde s udržiavaním rovnováhy. Ideálnym darčekom do exteriéru sa preto stáva dvojkolesové odrážadlo, ktoré je bezpečnejšie ako bicykel. Väčšina chlapcov si jazdu na odrážadle užije niekoľko sezón.

Výhodou je preto flexibilne nastaviteľné sedadlo a prispôsobiteľné riadidlá. Jazda na odrážadle je vhodnou prípravou pre bicyklovanie.

Bicykel s pomocnými kolieskami

Detský bicykel

Pre väčšinu najmenších cyklistov je v tomto veku vhodný bicykel s pomocnými kolesami. Na mieste sú, samozrejme, pomocné kolieska, ktoré zaisťujú bezpečnosť dieťaťa a podporujú osvojovanie základných cyklistických zručností.

Keď si dieťa zvykne na riadenie bicykla a zvládne brzdenie, je vhodné začať trénovať udržiavanie rovnováhy bez pomocných koliesok.

Šmykľavka

Detská šmykľavka

Jednou z najobľúbenejších exteriérových hračiek detí tohto veku sú bezpochyby šmykľavky. Mali by byť súčasťou každého detského ihriska, pieskoviska a tie s možnosťou pripojenia na prívod vody sú využiteľné aj v detských bazénoch.

Poskytujú nekonečné množstvo zábavy na čerstvom vzduchu. Menšou nevýhodou tejto hračky je jej sezónna využiteľnosť.

Ďalšie tipy na darček pre chlapca od 2 do 3 rokov


Pre chlapca do šesť rokov

Chlapec do šesť rokov je už zvyčajne šikovný škôlkár. Detičky v tomto veku sa najradšej hrajú s rovesníkmi alebo s dospelými.

Obľubujú pohybové hry, sú aktívne a tvorivé. Na rad preto prichádzajú aj kreatívne hračky, spoločenské hry a stavebnice.

Človeče, nehnevaj sa

hra Človeče nehnevaj sa

Klasická spoločenská hra, ktorú ste sa iste v detstve hrávali aj vy. Obľubujú ju školáci, ale jej správny čas prichádza už v predškolskom veku. Deti si pri nej trénujú trpezlivosť, pozornosť, učia sa počítať, rozpoznávajú farby.

Človeče, nehnevaj sa je navyše výbornou príležitosťou pre spoločne strávené chvíle v kruhu rodiny.

Geomag

Hra Geomag

Veľmi populárna magnetická stavebnica je vhodnou hračkou pre 4-5-ročného konštruktéra. Súprava magnetických tyčiniek a oceľových guľôčok poskytuje príležitosti pre zábavu, trénovanie jemnej motoriky a priestorovej predstavivosti.

S magnetickou stavebnicou sa spolu s malými šikovníkmi iste zabavia i oteckovia.

Kinetický piesok

Kinetický piesok

Malé domáce pieskovisko si môžete zriadiť vďaka zázračnému kinetickému piesku. Kinetický piesok má oveľa lepšie modelovacie vlastnosti ako ten klasický.

Radosť spôsobuje aj mamičkám, pretože sa nerozsýpa a nespôsobuje v detskej izbe neporiadok. Hra s pieskom je nielen zdrojom zábavy, ale aj uvoľnenia, má antistresové účinky.

Šliapací traktor

Šliapací traktor

V tomto veku už chlapci začínajú obdivovať rôzne dopravné prostriedky. Doprajte mu jeho vlastný traktor, ktorý bude môcť sám aj šoférovať.

Na výber sú rôzne  šliapacie autá, či traktory.

Kúzelné čítanie

Albi Kúzelné čítanie

Malý škôlkár zatiaľ ešte nevie čítať, ale to mu nijako nebráni zoznamovať sa s kúzelným svetom písaného slova. Pomôže mu v tom unikátny koncept s názvom Kúzelné čítanie. Jeho súčasťou je veľká ceruzka, ktorá dokáže rozpoznať špeciálne kódy ukryté v stránkach kníh.

Dieťa si tak môže prečítať o obľúbených zvieratkách, učiť sa po anglicky alebo cestovať po svete prstom (alebo skôr ceruzkou) na mape.

Žeriav na diaľkové ovládanie

Žeriav na diaľkové ovládanie

Majestátne žeriavy boli vždy lákadlom pre malých chlapcov. Mať jeden, navyše funkčný, doma je snom nejedného z nich.

Žeriav na diaľkové ovládanie je pripravený premiestniť všetky ťažké bremená a náklady na stavbe na to správne miesto. Samozrejme, len pod vedením šikovného žeriavnika.

Ďalšie tipy na darček pre chlapca od 4 do 6 rokov


Pre mladšieho školáka

Obdobie mladšieho školského veku je zlatým vekom hry a kreativity. Deti sú v tomto veku snaživé, iniciatívne, radi sa pri hre učia a rozvíjajú svoje schopnosti.

Sú trpezlivejšie, dokážu sa dlhší čas sústrediť a tak sú na mieste aj zložitejšie a náročnejšie tvorivé hračky.

Lego

Lego classic

Malí stavitelia a architekti si v tomto veku prichádzajú na svoje. Jemná motorika je už dostatočne rozvinutá pre skladanie tých najdokonalejších modelov z obľúbenej stavebnice Lego.

Populárne plastové kocky sú v súčasnosti v ponuke v nekonečných obsahových a tematických prevedeniach. Vyberajte podľa záujmov a preferencií svojho dieťaťa.

Programovateľný robot

Porgramovateľný robot pre deti

Ašpiruje váš malý školák na úspešného programátora? V tom prípade ho zaručene neodtrhnete od tohto programovateľného robota, s ktorým pri troche šikovnosti dokáže skutočné zázraky.

Robot je možné napríklad naprogramovať, aby fungoval ako detektor kovov.

Virtuálne okuliare

VR okuliare pre deti

Ktorý malý dobrodruh by netúžil cestovať okolo sveta. Nie prstom na mape, ale vo virtuálnej realite. Túto možnosť a nekonečné množstvo ďalšej virtuálnej zábavy prinášajú už malým školákom jednoduché virtuálne okuliare.

Po vložení kompatibilného telefónu je možné s nimi zažiť takmer skutočné dobrodružstvá pri hrách alebo sledovaní videí.

Kúzelnícka súprava

Kúzelnícka súprava

Je vaše dieťa rado stredobodom pozornosti? Miluje sa predvádzať a ukazovať ostatným, čo všetko dokáže? Na každej rodinnej oslave bezpochyby zožne aplauz s kreatívnou kúzelníckou súpravou.

Všetky magické triky a kúzla sa poľahky naučí vďaka šikovným rekvizitám.

Kolieskové korčule

Detské kolieskové korčule

Šport na čerstvom vzduchu je jednou z činností, ktoré väčšina chlapcov v tomto veku zbožňuje. Množstvo zábavy s rodičmi či s kamarátmi prinášajú bezpochyby kolieskové korčule. Ak ste ich svojmu dieťaťu ešte nekúpili, práve v tomto veku je ten najsprávnejší čas.

Deti sú šikovné, vedia udržať rovnováhu, koordinácia pohybov je už na veľmi dobrej úrovni. Napriek tomu nezabudnite ani na prilbu a chrániče.

3D pero: 3D Doodler Start

3D doodler start

Máte doma malého umelca? Doprajte mu jedinečný zážitok trojdimenzionálneho kreslenia. Kreslenie v priestore umožňuje fantastické 3D pero s nabíjaním prostredníctvom micro USB.

Set obsahuje okrem pera aj náhradné náplne rôznych farieb, príručku s návrhmi a formy. Skvelá kreatívna zábava sa môže začať.

Ďalšie tipy na darček pre chlapca od 7 do 10 rokov


Pre staršieho školáka

Starší školáci sú chlapci vo veku od 10 do 15 rokov postupne prechádzajúci z hravého detstva do pubertálneho veku.

Približne v polovici tohto obdobia ide u detí do úzadia spontaneita, hra i umelecká tvorba. Väčšinu chlapcov v tomto veku zaujíma šport, prípadne technika.

Dron

Drony pre deti

Vidieť svet z vtáčej perspektívy je teraz jednoduchšie ako by ste si mysleli. Jedinečné malé lietadlá na diaľkové ovládanie, tzv. drony, navyše umožňujú vytvárať úžasné zábery z oblakov a zdieľať ich s priateľmi na sociálnych sieťach.

Ovládanie dronu je veľmi jednoduchého a zvládne ho naozaj každý.

Hoverboard

Detský hoverboard

Pravdepodobne najpopulárnejšie elektrické vozidlo súčasnosti. Zabudnite na kolobežky či skateboardy. Do vrecka ich skryli hoverboardy. Pomerne jednoduché a kompaktné približovadlá sa ovládajú presúvaním vlastnej váhy.

Medzi mladými ľuďmi sú veľmi obľúbené vo voľnom čase, ale aj ako praktický dopravný prostriedok. Po chvíľke tréningu ho dokáže ovládať každý.

Lego

Lego Harry Potter

Lego myslí vo svojich modeloch aj na starších školákov. Im ponúka svoje najprepracovanejšie stavebnice, v ktorých sa počty dielikov rátajú na stovky až tisíce.

Výsledkom sú monumentálne realistické stavby. Ak máte doma nádejného architekta s dávkou trpezlivosti, na lego určite nezanevrite ani v tomto veku.

Monopoly Junior

Monopoly Junior

Obľúbená hra v novom slovenskom prevedení Monopoly Junior Electronic Banking prináša deťom moderný bankový zážitok.

Peniaze sú tu nahradené jednotkou elektronického bankovníctva a bankovými kartami. Použite platobné karty na nákup nehnuteľností, platenie nájomného a zhromažďovanie peňazí.

Hra býva obľúbenou súčasťou priateľských stretnutí, osláv a párty, ale množstvo zábavy si iste užijete i v kruhu rodiny.

Xbox

Xbox

Herná konzola, ktorá sa teší obľube detí a mladých ľudí na celom svete, je súčasne jedným z najžiadanejších darčekov medzi teenagermi. Ponúka hodiny a hodiny zábavy v najvyššej technologickej kvalite.

Ide o jeden z darčekov so zárukou úspechu, pri kúpe ktorého však budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Modely

modely pre deti

Modelárstvo sa stále teší svojej obľube medzi mladými i staršími. Pre začínajúceho mladého modelára sú vhodné jednoduchšie zacvakávacie modely bez potreby lepenia, farbenia a lakovania.

Ak chcete u svojho dieťaťa rozvíjať trpezlivosť pre mravenčiu prácu, model bude tým pravým darčekom.

Ďalšie tipy na darček pre chlapca od 11 do 14 rokov


Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko užitočných rád, ako vyberať darček pre chlapca:

  • Pri kúpe hračky uprednostňujte kritérium kvality pred lákavou cenou. Lacné materiály a nekvalitne spracované hračky môžu vážne ohroziť zdravie vášho dieťaťa.
  • Nevyberajte hračku len podľa estetického spracovania, ale aj podľa funkčnosti. Deti na prvý pohľad síce lákajú krásne hračky, ale v samotnej hre uprednostňujú tvorivo využiteľné modely.
  • Čím je dieťa staršie, tým viac pri výbere hračky prihliadajte na jeho osobné záujmy a preferencie. Zatiaľ čo všetky dojčatá sa hrajú s veľmi podobnými hračkami, školáci už mávajú výrazne rozdielne záujmy.
  • Kombinujte tzv. komerčné hračky a jednoduché, tvorivé modely. Deti milujú hračky z populárnych rozprávok a určite sa im potešia, bežne sa však vyhrajú skôr s jednoduchšími, tradičnými hračkami.
  • Nepredpokladajte automaticky, že všetci chlapci milujú autíčka. Nie je tomu celkom tak. Niektorí, najmä starší chlapci, sa oveľa radšej hrajú s inými hračkami.
  • Pri výbere hračky prihliadajte na vekové odporúčania výrobcu. Ak dieťaťu kúpite krásnu hračku určenú pre staršie deti, pravdepodobne ho s ňou potešíte len na chvíľu.

Náš tip: Prečítajte si aj 30 tipov na darček pre dievča.

Sme tím mamičiek a oteckov, ktorých zaujíma všetko, čo sa týka detských vecí, ako aj detskej osobnosti. Snažíme sa prinášať zaujímavé a hodnotné informácie, ktoré vám môžu pomôcť a uľahčiť život s tými najdôležitejšími ľuďmi na svete. S deťmi.