Aj bábätká sa potrebujú hrať! Ktoré hračky sú pre ne najlepšie?

Aj keď by sa mohlo zdať, že prvé dni a týždne bábätka na tomto svete sa točia iba okolo plného bruška, čistej plienky a spánku, nie je to tak úplne pravda. 

Už počas prvých dní života nového človiečika dochádza i k interakciám s okolitým svetom, dieťatko spoznáva prostredie, svojich rodičov i najbližších. 

Uľahčiť a spríjemniť bábätku toto dôležité, spoznávacie obdobie možno viacerými spôsobmi, no tým bezpochyby najlepším je hra.

 

 

Prečo je pre bábätko dôležitá hra?

Každé dieťa, vrátane malého batoľaťa, potrebuje k svojmu životu hru. Prostredníctvom hry už aj to najmenšie bábätko skúma a spoznáva okolitý svet a komunikuje s ním. 

Hra zároveň pomáha bábätku rozvíjať jeho schopnosti a zručnosti v tých najdôležitejších oblastiach vývinu - jemná a hrubá motorika, kognitívne schopnosti, sociálne a emocionálne schopnosti a taktiež komunikačné a jazykové schopnosti. 

Poďme si teraz o nich čo to povedať. 

Hranie sa s malým bábätkom priaznivo ovplyvňuje rozvoj jeho sociálnych a emocionálnych schopností. 

Dieťatko si začína všímať svojich rodičov a blízkych, nadväzuje s nimi kontakt, upokojuje ho ich blízkosť, venuje im prvé úsmevy. 

Rozvíjané sú i jeho jazykové a komunikačné schopnosti. Bábätko reaguje na zvuky, vníma ich, obracia sa za nimi. Vydáva prvé koktavé, bľabotavé zvuky. 

Naťahovanie ručičiek za hračkami či hranie sa s hračkou prispieva k rozvoju jeho hrubej i jemnej motoriky. 

Skúmaním a sledovaním predmetov a okolia zas dochádza k podpore kognitívnych schopností. 

 

Aké hračky pre novorodeniatko, trojmesačné či polročné dieťatko? 

Teraz, keď už vieme, aká priaznivá je pre bábätká hra, prichádza na rad výber tej správnej hračky, ktorý by sa mal v prvom rade odvíjať od veku dieťaťa. 

Aké hračky sú teda vhodné pre novorodenca či polročné bábätko? 

 

Hračky pre novorodenca

Pre malé novorodeniatko je tou najzaujímavejšou aktivitou hranie sa s rodičom. Dieťatko vníma hlas rodičia, ktorý pozná ešte z čias strávených v brušku, reaguje naň a obracia sa za ním. 

Je preto vhodné rozprávať sa s bábätkom, aj keď odpoveďou vám bude iba bľabotanie. Vášmu drobčekovi tiež môžete spievať. 

Zárukou upútania pozornosti dieťatka sú i grimasy na vašej tvári, ktoré zas na tváričke vášho dieťatka vyvolajú pokusy o úsmev. 

Aj napriek tomu, že počas prvých týždňov bábätka na tomto svete sa s ním veľmi dobre pohráte aj vy sami, do výbavičky predsa len môžete zaobstarať aj nejakú tú hračku.

Hračky pre najmenších by mali byť na pohľad zaujímavé, môžu vydávať pútavé zvuky, dieťatko by ich malo dokázať dobre uchopiť do ručičiek. Ideálne sú rôzne hrkálky, hryzadlá či mäkké textilné knihy.

Veľmi vhodné sú aj hračky, ktoré trénujú zrakové vnímanie dieťatka, ako napríklad čoraz viac populárnejšie kontrastné knihy, detské leporelá či kolotoče nad postieľku.
 

  NÁŠ TIP: Prečítajte si aj náš článok Tipy na darčeky pre novorodenca, ktoré potešia i mamičku.

Hračky pre deti do 6. mesiaca

Aké hračky sú vhodné pre dieťa vo veku 6 mesiacov? S pribúdajúcimi týždňami záujem dieťatka o okolitý svet rastie. Dieťatko si viac všíma všetko vo svojej bezprostrednej blízkosti, snaží sa všetko ohmatávať a brať do ručičiek a úst.

Dochádza i k rozvoju jazykových zručností, aj keď stále ide iba o akýsi bľabot, ktorý sa však už zakrátko premení na prvé zrozumiteľné slabiky. 

Aj v tomto období je dôležité naďalej rozvíjať zručnosti a schopnosti dieťatka, motorické, ale aj tie kognitívne, čomu treba prispôsobiť i výber tej správnej hračky. 

Vhodné sú hračky vydávajúce rôzne zvuky, napríklad aj napodobňujúce zvieratá či šuštiace hračky. 

Pri pol ročných detičkách sa môžete stretnúť aj s bojkotovaním večerného kúpania a so strachom z vody.

V takejto situácii vás môžu zachrániť hračky určené do vody, ktoré premenia nudný rituál kúpania na zábavu.

 

Rozhoduje kvalita, nie kvantita

Mnoho súčasných rodičov kúpi deťom všetko, čo im vidí na očiach. Výsledkom je tak detská izba plná hračiek, s ktorými sa dieťa ani nedokáže zabaviť. 

Nevýhodou takéhoto prístupu je tiež to, že dieťa si hračky skôr či neskôr skrátka prestane vážiť a bude ich brať ako samozrejmosť. 

Pri hračkách teda platí, že menej je viac. Skôr ako na kvantitu sa zamerajte na kvalitu. Hračky pre bábätká musia byť vyrobené z nezávadných a bezpečných materiálov. 

Myslite na to, že v prvých týždňoch a mesiacoch svojho života sa deti radi s hračkami zoznamujú nielen prostredníctvom rúk, ale aj úst. 

 

Ktoré hračky radšej nie? 

Je veľmi dôležité nezahlcovať dieťatko hračkami, a to najmä tými, ktoré blikajú, svietia alebo vydávajú rozličné zvuky či melódie. Mnoho podnetov naraz môže na dieťa pôsobiť stresujúco. 

Fyziterapeutka Mgr. Radoslava Šefferová upozorňuje na to, že: "Dieťa, ktoré je podráždené a prestimulované je plačlivé, zlé spinká, často sa budí, je mrzuté, prípadne uplakané. Hračky sú fajn ale treba ich ukazovať pomaly. Dieťatku je dobré ukazovať knižku, napríklad takú, ktorá je dvojfarebná, aby to nebola kniha, ktorá hrá veľmi veľa farbami, lebo bábätko potom nevníma, čo na obrázku je."

Pre bábätká sú tiež nevhodné hračky obsahujúce drobné časti, ktoré by dieťatko mohlo prehltnúť či vdýchnuť. 

Tou najlepšou voľbou nemusia byť ani plyšové hračky, ktoré taktiež môžu obsahovať drobné časti, napríklad gombík, ktorý dieťatko počas chvíle nepozornosti rodiča ľahko odtrhne. Navyše, sú veľkým lapačom prachu a sídlom pre roztoče a alergény.

 

Na záver

Hra je pre bábätká rovnako dôležitá ako spánok či plné a spokojné bruško. Nezabudnite preto pri obstarávaní výbavičky aj na niekoľko kvalitných hračiek vhodných už pre tie najmenšie deti. 

Použité zdroje:

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: