NÁŠ TIP: V našom e-shope nájdete veľa skvelých hračiek na rozvoj motoriky.
Vedeli ste, že pohybové, alebo aj motorické schopnosti dieťatka sú úzko prepojené s jeho rečou?
To znamená, že pokiaľ sa dieťatko po pohybovej stránke aj vzhľadom na svoj vek zdravo vyvíja, možno očakávať aj jeho zdravý vývin reči. A naopak. V prípade spomaleného, resp. oneskoreného pohybového vývinu dochádza veľmi často i k oneskorenému vývinu reči.
Aj preto je nesmierne dôležité podporovať a rozvíjať motorické schopnosti dieťaťa. Ako na to?
Čo je motorika?
Pozrime sa najprv na to, čo všetko pojem motorika zahŕňa.
Jednoduchá definícia hovorí o motorike aj ako o súhrne všetkých pohybov nášho tela a o ich spoločnej koordinácii.
Podľa zložitejších definícií možno motoriku chápať ako systematický a cieľavedomý proces, ktorý sa uskutočňuje za pomoci pohybovej sústavy a je riadený našou centrálnou nervovou sústavou.
Poznáme motoriku jemnú a hrubú. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Jemná motorika zahŕňa všetky pohyby svalov zápästia, rúk, prstov a dokonca i mimických svalov.
Je dôležitá pre každodenné činnosti, ako napríklad písanie, zapnutie gombíka či dokonca i rozprávanie.
Pozostáva z niekoľkých oblastí, a to:
- grafomotorika - pohybové činnosti pri kreslení či písaní,
- logomotorika - pohybové aktivity rečových orgánov počas reči,
- oromotorika - pohyby vykonávané ústnou dutinou,
- mimika - pohybové činnosti tváre,
- vizuomotorika - koordinácia ruka, oko.
A čo hrubá motorika? Tá je súhrnom všetkých pohybových činností. Možno ju v podstate chápať aj ako pohyby svalov na rukách, nohách i na hrudi. Jej ovládanie je súhrou mozgu, svalov a nervového systému.
Vďaka nej deti môžu behať, skákať či kopať do lopty.
Jemná a hrubá motorika zvyknú byť veľmi často označované i súhrným pojmom psychomotorika.
Pre bezproblémový vývin dieťatka a vôbec pre jeho ďalšie fungovanie v budúcnosti je rovnako významná jemná i hrubá motorika. Je preto dôležité rozvíjať u dieťatka oba druhy motoriky, a to hneď od jeho útleho veku.
Ako rozvíjať jemnú motoriku?
Jemná motorika je u dieťatka vyvíjaná postupne a má isté štádiá. Iné schopnosti má niekoľko mesačné batoľa a iné zas dvojročné dieťatko.
Pri rozvoji motorických schopností je preto dôležité myslieť na vek samotného dieťatka.
Tie najmenšie detičky, novorodeniatka, majú pohyby rúk spontánne a nekontrolovateľné. Hračku síce dokážu uchopiť, no o nejakom cvičení možno zatiaľ hovoriť iba ťažko.
Dojčatá približne do 4 mesiacov už dokážu s predmetmi naokolo lepšie a zmysluplnejšie manipulovať. Je preto vhodná doba zaobstarať dieťatu hračky, ktoré budú rozvíjať jeho jemnú motoriku.
Vhodné sú rôzne hrkálky, hryzátka či textilné knihy.
Staršie batoľatá sú už vnímavejšie a šikovnejšie. V rúčkach už bez problémov udržia rôzne hračky, s ktorými sa dokážu i pohrať a zabaviť. Vhodné sú rôzne stavebnice, navliekacie hry, ale taktiež i činnosti ako kreslenie a maľovanie.
V tomto období je vhodné začať deti učiť piť z pohára, jesť lyžičkou, umývať si zuby.
U detí v predškolskom veku je jemná motorika už pomerne dosť rozvinutá, no aj napriek tomu je dôležité rozvíjať ju ďalej. Má totižto zásadný vplyv na to, ako sa dieťatku bude v škole vodiť, ako bude držať pero, ako si osvojí písanie.
Rozvíjať jemnú motoriku u predškolákov možno viacerými spôsobmi. Vhodné je strihanie, kreslenie či maľovanie omaľovánok. S deťmi však môžete vykonávať i rôzne iné aktivity, ako napríklad vykrajovanie cesta formičkami.
K dostatiu sú i rozličné hry a hračky na rozvoj jemnej motoriky, ako magnetické tabuľky, labyrinty, puzzle, prevliekacie a navliekacie hračky.
Ako rozvíjať hrubú motoriku?
Aj hrubá motorika sa u dieťatka rozvíja postupne. Jeho rastom sa u neho prirodzene vyvíjajú i svaly hrubej motoriky, ktoré možno trénovaním ďalej rozvíjať.
Hrubá motorika sa intenzívne vyvíja v prvých troch rokoch života dieťatka, kedy sa neúmyselné reflexy menia na kontrolovateľné pohyby.
Dieťatko sa začína pohybovať, loziť, chodiť, skákať, behať, jazdiť na trojkolke či bicykli. Práve všetky tieto aktivity priaznivo vplývajú na rozvoj jeho hrubej motoriky.
Hrubú motoriku tiež možno rozvíjať aj rôznymi pohybovými hrami - hádzanie loptou, skákanie na trampolíne či aktivitami na trénovanie rovnováhy, ako skok na jednej nohe, lastovička.
Nemusí to byť však len o pohybových aktivitách. Trénovať hrubú motoriku vašich ratolestí môžete aj ich zapriahnutím do domácich prác. Nielenže podporíte ich motorické schopnosti, ale dieťatko sa bude zároveň cítiť užitočne a bude mať dobrý pocit z pomoci.
Nechajte preto vášho drobca pomôcť vám pri domácich prácach, ako vešanie prádla, zametanie či vysávanie.
Okrem týchto aktivít však môžete vášmu dieťatku zaobstarať aj nejakú zaujímavú hračku, ktorá mu pomôže rozvíjať jeho hrubú motoriku.
Na záver
Každé štádium rozvoja hrubej i jemnej motoriky je pre dieťatko veľmi významné. Aj keď by ste si možno priali, aby váš drobček všetko dokázal rýchlo a šikovne, buďte opatrní a nevyvíjajte na neho zbytočný nátlak.
Každé dieťatko je iné a môže mať iné tempo, ktoré sa odvíja od jeho zrelosti. Nie je preto dobré ani vhodné riadiť sa tabuľkami.
Zbytočný nátlak by mohol vo vašom dieťatku tiež vyvolať negatívne pocity, problémy so sebadôverou či strach z nových pokusov.
Namiesto toho sa zamerajte na pozitívnu podporu a vášho drobčeka chváľte za každý nový malý či veľký pokrok.