Máte doma trojročné dieťatko? Tretí rok života prináša so sebou niekoľko významných zmien, a to nielen pre dieťa samotné, ale aj pre jeho rodičov.
Dieťatko už viac nie je batoľaťom, ale ocitá sa v tzv. predškolskom veku. Mnohé deti v tomto čase nastupujú do škôlky a začleňujú sa do kolektívu.
Iné ešte zostávajú doma, no ich rodina sa rozrastá o nového člena a ony sa stávajú starším súrodencom.
Vývin dieťatka neustále pokračuje. Doteraz nadobudnuté schopnosti a zručnosti sa rozvíjajú, preto je dôležité naďalej ich podporovať.
Najlepším spôsobom, ako na to je hra, ktorá je pre správny vývin dieťatka kľúčová. Veľmi dôležitú úlohu v tomto celom zohrávajú i hračky. Tie je ale potrebné vyberať tak, aby boli pre dieťatko prínosom, nie iba krátkou zábavkou.
V dnešnom článku vám prinášame tipy na najlepšie hračky pre deti vo veku 3 a viac rokov, ktoré nielen zabavia, ale i mnoho naučia.
Rozvíjame reč pomocou kníh
Dieťatko vo veku 3 rokov je zvyčajne už celkom slušným rečníkom. Dokáže skladať jednoduché, ale i zložitejšie vety. Často však ešte o sebe môže hovoriť v tretej osobe.
Jeho slovná zásoba je už pomerne bohatá, no stále do nej pribúdajú nové a nové slová.
Je preto dôležité s dieťatkom neustále komunikovať, viesť spoločný dialóg, odpovedať na jeho zvedavé "prečo".
Veľkým pomocníkom na rozvíjanie reči môžu byť i knihy. Tie totiž dokážu pozitívne ovplyvňovať reč dieťatka hneď v niekoľkých smeroch.
Ak budete vášmu dieťatku čítať, jeho slovná zásoba sa bude rozrastať o mnohé zaujímavé slová. Často aj o také, ktoré doma možno bežne nepoužívate.
Čítanie zároveň dieťaťu pomáha aj s osvojovaním si gramatických princípov, s pochopením ohýbania, používania správnych tvarov slov a podobne.
Dieťatko sa za pomoci počúvania čítaného textu učí porozumieť reči. Zároveň získava akýsi vzor, ako majú slová a vety znieť. Osvojuje si zvukovú podobu jazyka.
Pre deti vo veku 3 rokov sú veľmi vhodné náučné knihy, ktoré im okrem rozvíjania reči pomôžu i s učením farieb a tvarov.
Kniha Moja prvá príprava do školy poteší každého škôlkára i predškoláka a hravou formou ho naučí mnoho nového.
Vhodnou voľbou sú tiež rozličné riekanky, ktoré si budete pamätať ešte z čias vášho detstva či rozprávky na dobrú noc.
Nápomocné môžu byť i knihy, ktoré dieťatko zoznámia s dennodennými činnosťami a ich významom pre život. Takouto je napríklad aj kniha s názvom Prečo si musím čistiť zuby?
Podporujeme logické i matematické myslenie vďaka tajuplnému svetu magnetov
Logické a matematické myslenie sú významné zručnosti, ktoré bude dieťa potrebovať nielen v škole, ale i v každodennom živote.
Logické myslenie možno u dieťaťa podporovať rôznymi spôsobmi, vrátane hry s čoraz viac obľúbenými magnetickými hračkami.
Magnetické hračky sú skvelé v tom, že okrem rozvoja logického či matematického myslenia pomáhajú deťom pochopiť fungovanie príťažlivej a odpudivej sily magnetov, ale tiež rozvíjajú ďalšie dôležité schopnosti a zručnosti, ako jemná a hrubá motorika, kreativita či predstavivosť a podnieťujú i zvedavosť.
Na trhu nájdete rôzne typy magnetických hračiek, ktoré sú vhodné pre deti už od 3 rokov - magnetické obliekacie bábiky, knihy, magnetky či populárne magnetické stavebnice.
Detskému svetu hračiek momentálne kraľujú práve magnetické stavebnice, ktoré sú zárukou zábavy, ale i poznania a priaznivého vplyvu na malého staviteľa.
Magnetické stavebnice sú práve ten typ hračky, ktorá dieťatko zabaví na dlhí čas a vždy sa k nej bude rado vracať.
K najobľúbenejším magnetickým stavebnicam patria tie od Connetix, Magna Tiles či Smartmax.
Vyberať môžete z viacerých sád - malých i veľkých, ale aj zostáv s tématikou safari, autíčok či napríklad i dino sveta.
Pre trojročné dieťatko môžu byť veľmi vhodnou voľbou aj Montessori hračky zohľadňujúce jeho prirodzený vývoj a potreby.
Montessori hračky sú skvelé v tom, že dieťa pri hraní s nimi zapája všetky svoje zmysly. Podporovaná je kreativita, tvorivosť, ale tiež aj motorika.
Dieťatko vo veku 3 rokov zaujmú rôzne Montessori stavebnice, obľúbené vkladačky, skladacie veže, ktoré pomôžu s precvičovaním farieb, tvarov, čísel, ale aj s motorikou.
Ak hľadáte niečo ešte viac náučné, siahnite po Montessori pracovných zošitoch.
Sú navrhnuté tak, aby pomocou nich dieťa získavalo vedomosti zmyslovým vnímaním a pozorovaním.
Dostupné sú rôzne varianty. Pre trojročné dieťa je vhodný napríklad Montessori zošit Prvé slová, ktorý je vynikajúcim pomocníkom na rozvíjanie slovnej zásoby.
Dieťatko určite ocení i Montessori zošit Kreslenie a obťahovanie, ktorý podporí motorické zručnosti.
Rovnako vhodný je aj Montessori zošit pre najmenších, ktorý je síce primárne určený pre deti už od dvoch rokov, no prospešný bude aj pre trojročného zvedavca.
Je plný zaujímavých aktivít, ako triedenie či porovnávanie. Pomáha spoznávať tvary i farby. Rozvíja jemnú motoriku a ďalšie dôležité zručnosti.
Precvičujeme jemnú i hrubú motoriku
Veľké zmeny u trojročného dieťatka možno pozorovať i v hrubej motorike. Dieťa stráca rozkošné detské faldíky, rastie do výšky, má viac svalovej hmoty.
To má pozitívny vplyv aj na hrubú motoriku. Dieťatko je viac pohyblivé a obratnejšie, skáče, lozí, behá, vozí sa na odrážadle a mnoho, mnoho ďalšieho.
Aj jemná motorika sa zdokonaľuje. Pohyby prštekov a rúk sú čoraz viac koordinovanejšie, dieťa v tomto veku dokáže zapínať gombíky, bez problémov drží v rúčke farbičku.
Vývin jemnej motoriky (a rovnako i hrubej) ale ešte nie je dokončený, preto je potrebné dieťatko naďalej zahŕňať aktivitami, ktoré pre neho budú v tomto smere prospešné.
Vhodné je kreslenie, maľovanie, vystrihovanie a všetky podobné činnosti, do ktorých sú zapojené pršteky.
Na to skvele poslúžia už spomínané pracovné zošity, rôzne omaľovánky, sady na kreslenie.
Dieťatku tiež môžete zaobstarať i rôzne vkladačky, skladačky či stavebnice, ktoré zamestnajú rúčky i myseľ vášho drobca.
Do rozvoja hrubej motoriky sa pustite vonku počas spoločnej prechádzky. Nechajte dieťatko objavovať svet, liezť a hrať sa tak, ako ono bude chcieť.
Skvelé sú loptové hry, schovávačky alebo aj "skákanie škôlky".
Náš TIP: Pripravili sme pre vás krásne omaľovánky, ktoré si vytlačíte doma rýchlo a jednoducho.
Posilňujeme sociálne zručnosti hrou
U trojročného dieťatka možno pozorovať čoraz väčšiu nezávislosť. Prestáva sa sústreďovať iba na seba a pozornosť obracia na svoje okolie.
V tomto období dieťatko prichádza do kontaktu so svojimi rovesníkmi, či už v škôlke alebo aj niekde na ihrisku. Začína si viac všímať ostatné deti a reaguje na ne, nadväzuje priateľstvá.
Je preto nesmierne dôležité zamerať sa aj na jeho sociálne zručnosti.
Podporovať ich možno rôzne, pričom veľmi vhodným spôsobom sú spoločenské hry.
Vďaka nim dieťatko spoznáva a osvojuje si sociálne roly, učí sa komunikovať, zvládať svoje emócie, porozumieť výhre, ale i prehre.
Pri hraní spoločenských hier sú podporované i ďalšie významné schopnosti a zručnosti, ako napríklad logické a strategické myslenie, orientácia v priestore či sústredenosť.
Svoje sociálne zručnosti bude dieťatko budovať napríklad aj pri stavaní stavebnice, či už so súrodencom alebo s kamarátmi v škôlke. Učí sa, ako spolupracovať s ostatnými, aby spoločne dosiahli cieľ. Vhodná je magnetická stavebnica, ktorá zároveň prinesie i kopec zábavy
S tréningom sociálnych zručností dieťatku pomôžu i rôzne hry, v rámci ktorých na seba preberá isté roly. Niektoré deti obľubujú stavať a vytvárať mestečká, v ktorých sa následne hrajú s figúrkami.
Ak má aj vaše dieťatko rado práve tento spôsob hry, obdarujte ho napríklad vláčikovou drevenou dráhou, ktorá toho ale ponúka viac ako len hranie sa s vláčikmi.
Nachádzajú sa v nej totiž i dopravné značky, ale tiež postavičky, obchod, domy či stromy, s ktorými možno vytvoriť celé mestečko.
Na záver
Majte na pamäti, že čo sa hračiek týka, platí staré známe - menej je viac.
Darmo by ste vaše dieťatko zahlcovali množstvom hračiek od výmyslu sveta, ktoré by ste po pár hraniach našli pohodené v kúte detskej izby.
Voľte radšej pár kvalitných hračiek, vďaka ktorým bude váš drobec napredovať. A nezabudnite mu dopriať to najdôležitejšie - vašu prítomnosť a pozornosť.